Iako verovatno neće moći u potpunosti da razumeju i zadrže koncept boja do oko 18 meseci, dobra je ideja da počnete da ih podučavati rano. Tada će im učenje boja početi da ima smisla, baš kao što im je učenje imena oblika imalo smisla oko 1. godine.
Evo nekoliko jednostavnih saveta kako da naučite svoje dete njihovim bojama:
1. Počnite jednostavno
Nemojte pretrpati svoje dete sa previše boja odjednom. Fokusirajte se na dva istovremeno, a zatim dodajte još kako se upoznaju sa njima. Kad god vidite te dve boje, pokažite ih svom detetu ali nemojte još označavati druge boje. Na primer, odlučite da prvo naučite svoje dete crvenoj i zelenoj. Kad god vidite nešto crveno ili zeleno, pokažite to. Dajte im samo crvene i zelene predmete u određenim periodima igre. Jasno označite i razgovarajte o crvenim i zelenim objektima. Zamolite ih da sortiraju samo objekte koji su crveni ili zeleni. Kada se upoznaju sa crvenom i zelenom i razlikama između njih, dodajte žutu. Naravno, videće druge boje dok se igraju, ali zaista pokušajte da govorite samo o nekoliko boja koje odaberete. Ako im pokažete manje izbora, pomoći će im da lakše zapamte boje.
2. Koristite male, šarene predmete za sortiranje
Kockice, igračkice, loptice, bilo kakvi manji predmeti koji se mogu sortirati po boji, razdvajati na gomilice, ubacivati u kanticu su odličan način da dete uči boje. Za početak koristite najviše tri boje, pomešajte predmete, pa zajedno razdvajajte sa detetom, imenujući svaki put boju.
3. Razlikovati kontrastne boje
Najbolje je da koristite boje koje uopšte nisu slične jedna drugoj da ne biste zbunili svoje dete. Predmeti koji imaju kontrastne boje će im više stajati kada uče. Na primer, ako podučavate boje jednu pored druge, nemojte stavljati plavu i ljubičastu, crvenu i narandžastu, crvenu i ružičastu, itd. Boje koje se dobro slažu sa kontrastom su crvena/zelena, plava/žuta, ljubičasta/zelena , i crno/belo. Postoji još mnogo kombinacija za upotrebu.
4. Slagalice u boji
Slagalice su odlična aktivnost za razvoj jezika, zaključivanja i finih motoričkih veština. Dok se igrate, usmeno označite svaku boju dok dete stavlja komad u tablu tako da ga čuje iznova i iznova i može da uskladi naziv boje sa onim što vidi. Kod ove boje slagalice vaše dete neće morati da se fokusira na slike ili objekte na slagalica,ali moći će samo da obratit pažnju na boje.
5. Koristite iste objekte
Bebama i mališanima može biti malo teško da razumeju koncept boja jer je to reč koja se obično koristi da opiše nešto drugo. Do sada su učili reči stvarnih stvari, kao što su lopta, auto, mama, mleko itd. Sve stavke koje mogu da vide ili drže i imena ovih objekata mogu da imaju smisla za njih.
Da biste bolje razumeli koncept boja, uverite se da koristite dva identična objekta da biste istakli razlike u bojama. Na primer, nemojte pokazivati detetu crveni automobil i plavu kocku jer će ono samo pomisliti da ga nazivate drugačije jer je predmet drugačiji. Umesto toga, koristite crveni i plavi automobil da biste uočili razlike.
6. Označite sve bojom
Ovo će im pomoći da brzo izgrade svoj jezik i rečnik. Sve što vide u svom svakodnevnom svetu ima boju. Kada prvi put počnete da uvodite boje, možda ćete želeti da samo označite boje kako ih ne bi zbunila boja i naziv. Iznenadili biste se koliko brzo deca shvataju ove koncepte i shvataju da ne imenujete predmet, već samo opisujete boju.
7. Obojite bojicama i markerima
Bojenje je odlična veština za mališane da razviju fine i vizuelne motoričke veštine (koordinaciju ruku i očiju za obavljanje zadatka). Neka vaše dete koristi bojice da bi žvrljalo po papiru i označilo boje koje koristi. Ovde možete odštampati besplatne prazne stranice bojanki za bojenje njihovih omiljenih likova ili objekata ako im upotreba praznog papira postane dosadna.
8. U njihovom prirodnom okruženju
Deca najbolje uče u kontekstu svog svakodnevnog okruženja. Istaknite kontrastne boje na:
- obroci (boranija, žuti kukuruz, crvene maline)
- tokom oblačenja (plava košulja, crne pantalone)
- tokom igre (crveni blokovi, plave lopte)
- na otvorenom (plavo nebo, zelena trava, ružičasti cvet)
9. Slikanje prstima
Senzorna iskustva u kojima deca aktivno dodiruju, probaju, čuju ili miriše su jedan od najboljih načina da svoju decu naučite novim konceptima. Vaše dete će voleti da isproba svoje umetničke sposobnosti koristeći ruke i papir, boje za prste. Ako dobijete samo 3 primarne boje (plava, crvena, žuta) boje za prste, možete ih mešati dok ne napravite sekundarne boje (zelena, ljubičasta, narandžasta). Neka vaše dete stavi ruke i prste u boju i samo je razmazuje na papir. Razgovarajte o bojama koje koriste i pitajte ih koja je boja na njihovim rukama i na papiru.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO