Mobilni telefon, ako je stalno u rukama deteta, može izazvati funkcionalnu nepismenost, pedagoško zanemarivanje, poremećaj pažnje i hiperaktivnosti ukoliko se preterano koristi, piše psiholog Andrej Kurpatov, a prenosi portal deti.mail.ru.
Stručnjak je primetio da deca postaju koja češće koriste tehnologiju gube sposobnost za rešavanje problema, odnosno ne mogu da se fokusiraju na određeni izazov.
"Iza ovih dijagnoza krije se nesposobnost osobe da pravilno razume pročitane tekstove i nesposobnost da pravilno izrazi svoje misli i osećanja. To je nemogućnost fokusiranja na rešavanje problema, preterana uzbuđenost i impulsivnost. Rezultat može biti smanjenje inteligencije, teškoće u percepciji informacija i problemi sa socijalnom adaptacijom." - napisao je ruski psiholog.
Psiholog je podsetio da su naučnici više puta dokazali da nekontrolisana upotreba gedžeta šteti mozgu deteta u razvoju.
Činjenica je da je intenzitet stimulusa u stvarnom životu manji nego u svetlim crtanim filmovima, beskrajnoj seriji kratkih video zapisa i video igrica. Kao rezultat toga, deca se navikavaju da dobijaju dopamin u virtuelnom svetu, a stvarnost je dosadna u poređenju. Pored toga, zavisnost od telefona izaziva sedentarni način života, koji je prepun brojnih zdravstvenih problema.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)