Većina roditelja stavlja kašiku u usta svom detetu, a zatim stružu hranu sa vrha bebine usne dok uklanjaju višak. Umesto toga, možete naučiti bebu da sisa hranu sa kašike, uči samostalno se hrani i uživa u novim ukusima.
Pravilna tehnika hranjenja
Učenje vaše bebe da sisa hranu, samostalno jede sa kašikom na ispravan način pomaže joj da pozicionira jezik na odgovarajuće mesto kako bi gurnula hranu ka svom grlu.
Spustite se u nivo očiju sa svojom bebom. Ne hranite bebu dok stojite iznad nje. Kada beba mora da pogleda u vas, to joj otežava udobno gutanje. Osim toga, težićete da podignete kašiku nagore.
Počnite vrhom kašike umočenom u pire. Zamislite prvi ukus kao samo to - ukus. Donesite kašiku ka ustima bebe, čekajući da se otvori i prihvati kašiku. Čitanje znakova vaše bebe je neophodno. Gradite negujući odnos u kome je zajedničko iskustvo hranjenja osnova. Oduprite se želji da sastružete hranu sa gornje usne bebe ili obraza. Dozvolite da zatvori gornju usnu i siše pire sa kašike dok mu vi u tandemu izvlačite kašiku pravo iz njegovih usta. Držanje kašike paralelno sa podom pomaže vašoj bebi da razvije pravilan položaj jezika za sledeću fazu, gutanje.
Ostavite vremena da vaša beba pokrene pire unazad i proguta. Ovo obično traje sekundu ili dve, ali u početku ćete primetiti da beba gura hranu nazad, a zatim guta. Vremenom, ovaj refleks sisanja (pokret napred/nazad) će početi da bledi i ona će na kraju progutati više hrane nego što je izbacila. Ponavljajte. Ne zaboravite da pročitate bebine znakove, osmehnete se i razgovarate sa njom. Jelo je društveno iskustvo.
Znaćete da vaša beba želi da učestvuje ako:
- Otvara usta dok se kašika približava.
- Naginje se malo napred da biste prihvatili kašiku.
- Ima prijatan izraz lica.
- Gleda u vas dok je hranite.
- Zgrabi kašičicu ili uz vašu pomoć prinese ustima.
Ako beba zatvori usta, postane nervozna ili je na neki drugi način odbija jelo, nemojte je forsirati. Odložite kašicu i hranite majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom. Zatim ponovo probajte pire za dan-dva. Pazite na znakove da vaša beba nije spremna za hranjenje:
- Okreće se od kašike
- Zatvara usta kada se kašika približi
- Zagrcnjava se
- Gleda dalje od kašike
- Blokira kašiku rukama ili pokrije usta rukama
Prednosti početka sa pireom
- Smanjuje grčeve i nelagodnost za bebu.
- Povećava šanse za pozitivno prvo iskustvo sa hranom.
- Pomaže da naučite bebu pravilnoj tehnici gutanja.
- Upoznaje vaše dete sa teksturom pasirane hrane
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna