Sečenje papira makazama zahteva veštinu razdvajanja prstiju na rukama, što podrazumeva da se koristi palac, kažiprst i srednji prst odvojeno od malog i domalog prsta. To može biti jako izazovno za dete koje ima male šake. Mnogi trogodišnjaci i četvorogodišnjaci imaju veštine potrebne za sečenje, ali njihova veština držanja makaza nije potpuno razvijena sve do šeste godine.

Ukoliko vaše dete pokazuje interesovanje za upotrebu makaza, počnite sa vežbanjima prateći ove savete:

Izaberite dobre makaze

Postoje različite veličine makaza, zato pronađite one koje odgovaraju ruci vašeg deteta. Za jednu osobu neiskusnu u sečenju makazama, kao što je dete, izaberite one makaze koje imaju tup vrh i prethodno isprobajte da li su dovoljno oštre da preseku papir. Tupe makaze samo savijaju papir umesto da ga iseku, pa deca često, usled neslavnih pokušaja da iseku papir, budu obeshrabrena i odustaju. Zato je bolje izabrati makaze koje zaista mogu preseći papir pa i ako one nisu takozvane "sigurne" makaze.

Levoruka deca treba uvek da koriste makaze za levoruke ljude. Kod takvih makaza gornje sečivo je drugačije postavljeno, nalazi se na levoj strani da bi levoruka deca mogla da vide liniju sečenja. Čuvajte se navodno dvoličnih makaza. Iako mogu lakše da se drže, i levom i desnom rukom, njihovo sečivo se i dalje nalazi na desnoj strani pa vaše levoruko dete i dalje ne može da vidi liniju sečenja.

Deci sa posebnim potrebama, sa slabostima u rukama i problemima u kordinciji trebaće specijalne ili adaptivne makaze za početak, mada su mnogi u stanju da napreduju i sa običnim makazama. Postoji više tipova adaptivnih makaza koje su dobre za decu sa fizičkim tegobama. One koje se automatski zatvaraju pogodne su kod dece kojima nedostaje snage u rukama ili koja imaju problema sa koordinacijom, dok su stone makaze pogodne za decu sa samo jednom funkcionalnom rukom. 


Vodite računa o bezbednosti

Bezbedno korišćenje makaza mora biti prioritet, i to da postoji šansa da se dete povredi vam uvek mora biti na pameti na početku učenja sečenja papira.

Evo dva jako bitna pravila koja ni u jednom trenutku ne smete zaboraviti.

1.Makaze služe isključivo za sečenje papira i ničeg drugog! Dakle sa njima ne možete seći ni majice, olovke, kosu niti ih stavljati u usta. Ukoliko dete želi da seče nešto što nije papir, treba da mu uskratite privilegiju da ih koristi dok ne osetite da je vreme da mu se da nova šansa. Ukoliko se greška ponovi, makaze treba da budu uklonjene na duže vreme.

2. Izbegavajte hodanje sa makazama! Nemojte dozvoliti deci da hodaju po kući dok su im makaze u rukama. Ukoliko je situacija takva da oni baš moraju da pređu sa jadnog kraja u drugi kraj prostorije sa makazama onda pratite sledeća upustva: sečivo makaza mora biti zatvoreno, neka dete uhvati šakom deo makaza gde je sečivo formirajući pesnicu oko njega, a ostavljajući ručke slobodnim. Makaze treba držati uz telo dok dete hoda. Ukoliko se prate ova pravila ne postoji šansa da se makaze otvaraju i zatvaraju dok dete hoda i smanjuje se mogućnost da se povredi.PageBreak

Prvo radite na vežbama motorike

Pre nego što naučite dete da koristi makaze, uključite ga u neke zabavne aktivnosti koje će mu ojačati ruku i mišiće prstiju i omogućiti bilateralnu koordinaciju. Vežbanje sa kuhinjskim hvataljkama za meso ili salatu može biti jako zabavno. Dozvolite detetu da, uz pomoć ovih hvataljki, pomera platnene ili pamučne loptice sa jednog mesta na drugo. 

Evo još nekih aktivnosti kojima možete da ojačate ruke vašeg deteta:

  • Dajte detetu da cepa papir na sitne komade da bi naučilo da koordinisano koristi obe ruke.
  • Dajte mu da vrti čigru, ta igra je jako dobra za jačanje mišića prstiju.
  • Stavite svom detetu naprstak igračke na prstiće i napravite malu predstavu kod kuće. Na taj način ono će učiti da koriste svaki prst nezavisno od ostalih.
  • Neka dete bušačem papira pravi rupe na kartonu, jer će tako ojačati mišiće svojih ruku.
  • Stiskanje gumenih igračaka u kadi može biti jako zabavno ali je i jako korisno za ruke vašeg deteta.
  • Zakačite štipaljke na vrh papira i neka dete svakim prstom pokuša da ih otvori i skine. Na ovaj način osnažiće mišiće prstiju i poboljšati svoje bilateralne veštine

Prevela i priredila: Minja Simić