Stručnjaci upozoravaju da decu nikako ne treba izlagati suncu u najtoplijem delu dana, ali i da je važno da njihovu kožu redovno štitimo kremama za sunčanje. Na tržištu ima mnogo onih namenjenih deci, ali gotovo svi smo se barem jednom zapitali kakva je razlika između dečjih SPF krema i onih za odrasle i da li deca smeju da koriste ove kreme namenjene odraslima.
"Apsolutno ne morate da kupujte odvojene proizvode za različite članove porodice. Štaviše, često kažem svojim pacijentima da kupe verzije namenjene deci i da koriste i za sebe", kaže dermatolog dr Dendi Engelman.
Kada je reč o razlikama između dečjih i odraslih krema za sunčanje, ona kaže da je razlika mala.
"Većina dečjih krema za sunčanje za su fizičke odnosno mineralne kreme, što znači da su manje šanse da dođe do iritacije. To ih čini prikladnim za upotrebu i kod odraslih sa osetljivom kožom", kaže dr Engelman.
Fizičke i hemijske kreme za sunčanje se razlikuju po načinu delovanja. Hemijske kreme koža upija, dok fizičke kreme ostaju na površini kože i blokiraju UV zračenje. Obe vrste imaju prednosti i mane, piše optimistdaily.com.
Za decu se uglavnom preporučuju fizičke odnosno mineralne kreme za sunčanje.
Dečja koža je tanja i više upija, zbog čega je osetljivija na iritacije koje mogu da izazovu hemijske kreme za sunčanje, pa zbog toga i dr Engelman savetuje da se za decu koriste fizičke kreme. One obično sadrže cink oksid ili titanijum oksid, koji ostaje na površini kože i odbija UV zračenje, ne upija ga.
Smeju li deca da koriste SPF za odrasle
Dr Engelman kaže da mogu, ali samo ako je u pitanju mineralna odnosno fizička krema.
"Najbolje je da bude neka koja sadrži cink oksid, titanijum dioksid ili kombinaciju ta dva sastojka", poručuje ona, savetujući da birate kreme koje štite od UVA i UVB zraka sa SPF 30 ili više.
Takođe, vodite računa da ukoliko dugo boravite napolju ili se dete kupa, znoji, da iznova nanosite kremu za sunčanje, kako biste efikasno zaštitili kožu mališana.
BONUS VIDEO: