Nehotične povrede bebe se neretko dešavaju svim roditeljima, i to ne treba da vas brine. Iako možda zvuči neverovatno, ali dešava se i da roditelji ubrzaju dok guraju kolica sa bebom, pa nekad završe prevrtanjem i ispadanjem deteta, koje kao po pravilu pada sa glavom na dole.
Nikada ne puštajte da kolica idu sama ako je beba u njima, niti ih ostavljajte ako nisu zakočena, na na nizbrdici, u blizini vode ili drugoj potencijalno opasnoj situaciji, nikako bez vaše ruke na njima.
Kako reagovati ako dete ispadne iz kolica?
Bez obzira na težinu povrede najvažnije je da ostanete prisebni. Vaše reakcije će uticati u velikoj meri na dete, ako ste vi prestrašeni dete će sigurno biti još više. Najbolje je da se detetu skrene pažnja sa povrede tako što će te stati ispred njega kako bi moglo da vas vidi, obraćajte mu se smirenim glasom i dodirujte ga tamo gde nije povređeno.
U slučaju povrede glave odmah treba otići kod lekara ili pozvati hitnu pomoć ako postoji neki od znakova:
- Gubitak svesti
- Vrtoglavica ili glavobolja koja traje više od sat vremena
- Otežano buđenje
- Povraćanje, više od jednom
- Krvarenje iz nosa ili uha
- Plavocrne modrice oko očiju ili iza ušiju
- Otežano ili nespretno hodanje
- Neuobičajeno bledilo
Ako je došlo do iščašenja lakta ili ramena stavite hladnu oblogu i udlagu a onda svakako treba odvesti dete u zdravstvenu ustanovu gde će lekar da namesti zglob.
U svakom slučaju, najsigurnije je da konsultujete lekara koji će vas uputiti kada je neophodno da dovedete dete da ga on pogleda, kada je dovoljno da ga konsultujete telefonom ili možete i sami da ukažete pomoć detetu.
(Yumama)