Jesen je period kada ima mnogo virusa, vreme je promenljivo, pa su i deca češće bolesna. Tome svakako doprinose i kolektivi, odnosno povratak dece u školske klupe, vrtiće, pa su u jesenjim mesecima domovi zdravlja obično puni mališana koji kašlju, šmrkljaju, imaju temperaturu, proliv, povraćaju...
U tom smislu je važno jačanje imuniteta, u čemu ishrana ima važnu ulogu, ali svi znamo da kada je dete bolesno, može da bude ozbiljan izazov naterati ga da pojede bilo šta.
Dečji dijetetičar dr Dalija Rimons ističe da se navike u ishrani mališana značajno menjaju kada su bolesni, tako da ne treba očekivati od njih da jedu sa uživanjem, niti raznovrsno kao kada su zdravi.
"Možda će jesti manje porcije, možda će biti kenjkaviji dok jedu ili će biti izbirljiviji po pitanju hrane. Dok su bolesni, fokusirajte se na hranu bogatu nutrijentima, obezbeđujući da svaki zalogaj ima dosta kalorija i hranljivih sastojaka. Najvažnije, pobrinite se da dete unosi dovoljno vode", kaže dr Rimons.
Ona je navela i nekoliko namirnica koje je dobro da dajete detetu kada je bolesno.
"Nisu magičan lek, ali u kombinaciji sa dosta voća i odmora, obezbediće neophodne nutrijente da se dete izbori sa bolešću i obezbediće im dobar ukus, tako da jedu čak i kada se ne osećaju najbolje".
Ovsena kaša
Ne samo što je ovsena kaša mekana, već je i bogata proteinima.
"Pomešajte je sa punomasnim mlekom, kako biste dobili obrok bogat mastima i kalorijama. Za decu koja imaju stomačnih problema, birajte instant sorte jer obično sadrže manje vlakana, zbog čega su lakše za varenje".
Rimons predlaže da u to dodate i malo banane ili malo putera od orašastog voća, kako biste dodali kalorija, a dobri dodaci za decu sa stomačnim problemima su čia seme ili mleveno seme lana jer su bogati omega tri masnim kiselinama i pomažu u ublažavanju zapaljenja.
Grčki jogurt
Većina dece voli grčki jogurt, a ova namirnica je dobra jer sadrži probiotike koji su važni za imunitet.
"Birajte grčki jogurt koji je bogatiji proteinima i nezaslađen, kako biste izbegli nepotrebno dodat šećer", savetuje dijetetičarka.
A ako se detetu jede nešto slatko, bolja opcija je da u grčki jogurt dodate malo meda (ako je dete starije od godinu dana), čime ćete dodati ne samo ukus, već ova namirnica ima i antioksidante, antimikrobna i antibakterijska svojstva.
"Osim toga, med je dobra opcija i za ublažavanje bola u grlu", dodaje Rimons.
Krompir
Još jedna namirnica koju većina mališana voli. "Kada su deca bolesna, dobro je da im dajete njihovu omiljenu hranu, koja obično uključuje prost skrob. Krompir je sjajan primer skroba koji je nežan prema stomaku i lako se vari. Od pirea do pečenog krompira, nećete pogrešiti", kaže dijetetičarka, savetujući da ipak izbegnete da dajete pomfrit deci kada su bolesna.
"To nije dobar izbor jer masna hrana ostaje duže u stomaku, što dodatno može da oteža stomačne probleme", prenosi njene reči everymum.ie.
Palačinke
Većina dece voli palačinke, a dobra vest je da, prema rečima dijetetičarke Rimons, palačinke nisu samo ukusan, već i balansiran obrok.
"Palačinke su dobra kombinacija proteina iz jaja, ugljenih hidrata iz brašna i masti koja se dobija u procesu prženja".
Savet dijetetičarke je da uz njih poslužite borovnice ili maline kako bi dete unelo dodatne antioksidante, ili da u smesu dodate mleveno laneno seme zbog omega-tri masnih kiselina koje imaju antizapaljenski efekat.
BONUS VIDEO: