Studija koju su sproveli naučnici sa Univerziteta Severne Karoline postala je važna karika u proučavanju uticaja različitih supstanci na razvoj mentalne aktivnosti kod dece. Tradicionalno se veruje da ribu treba da jedu deca zbog činjenice da sadrži veliku količinu fosfora, koji je dobar za mozak.
Međutim, američki naučnici su otkrili da nije samo ova supstanca korisna. Omega-3 masne kiseline, tačnije, dekozaheksaenska kiselina (DHA), imaju direktan uticaj na razvoj moždane aktivnosti.
DHA je jedna od dve omega-3 masne kiseline, koje čine 20 odsto membrane nervnih ćelija. Kiseline igraju ključnu ulogu u prenosu signala između nervnih ćelija, a kada su niske, ovi procesi su sporiji. Sve ovo je izuzetno važno za intelekt.
Istraživanja su pokazala da deca koja imaju nizak sadržaj omega-3 između 7 i 12 godina imaju veće izglede da budu lošiji u školi od druge. U ovom uzrastu je važno da se telu obezbedne neophodni nutrijenti, jer dolazi do preformatiranja moždanih struktura koje su važne za mentalnu aktivnost.
Ljudsko telo ne može samo da proizvodi omega-3 masne kiseline, kao, na primer, što može vitamine. A to znači da se moraju uneti kroz hranu. U prirodi, gotovo jedini izvor ovih kiselina su morski plodovi. Malo ovih masnih kiselina nalazi se u morskim algama i morskim plodovima, ali njihov glavni izvor je riba koja živi u hladnim vodama.
Postoje preparati omega-3 kiselina, ali isvakako je bolje unositi ih u organizam "prirodnim putem", odnosno kroz hranu. Njihov najbogatiji izvor je konzervisana jetra bakalara u sopstvenom soku (odnosno u sopstvenom ulju). 100 grama ovog ulja sadrži više od 30 grama omega-3 kiselina, u samoj jetri se nalazi 10-25 grama. To jest, dnevno je detetu potrebno samo 2,5-5 grama jetre ili 1,5 grama ulja.
To znači da je zapravo potrebno samo da dodate malo ulja ili ove ribe u salatu, prilog ili drugo jelo da biste dobili punu dnevnu dozu omega-3 kiselina. Za razvoj intelekta deteta preporučuje s da nekoliko puta nedeljno ima "riblji dan".
Izvor: Yumama