Kupus je jedna supernamirnica koja je prepuna nutrijenata. Širom sveta se upotrebljava na mnogo različitih načina. Koristi se i u pripremi jela i salata, obrađen i sirov. Mi odrasli ga vrlo često koristimo, ali sa bebinom ishranom treba da budete obazrivi. Iako je veoma zdrav, kupus može izazvati gasove, pa je važno da znate kada je pravo vreme da ga uvedete u bebinu ishranu.
Nutritivna vrednost kupusa
Kupus u sebi sadrži veliki broj važnih nutrijenata. Bogat je vodom, ali i kalcijumom, kalijumom, natrijumom, magnezijumom, fosforom.
U sebi sadrži veću količinu vitamina C, A i K.
Kada se kupus uvodi u bebinu ishranu
U osmom mesecu vaša beba može probati prvi put kupus. Baš kao i ostalo povrće koje se uvodi u bebinu ishranu, budite sigurni da je dobro skuvano i napravite kašicu kako bi beba mogla lakše da proguta i svari.
Ako se plašite da će bebu mučiti gasovi, potrudite se da izbegnete središnji deo kupusa na kom su liske.
Zašto je kupus dobar za bebe
1. Dobar je za digestivno zdravlje
Odličan je izvor vlakana, koja su ključna za dobar rad creva. Pomaže u eliminisanju toksina i sprečava konstipaciju. On takođe podstiče rad prebiotika, koji su ključna mikrobakterijska fora u digestivnom sistemu.
2. Odličan je za srce
Prema studijama, glukozinolat u njemu je odgovoran za smanjenje zapaljenja i oksidativnog stresa u telu. Sve to je vrlo važno za zdravlje srca i to na duže staze.
3. Jača imuni sistem
Antocijanini u njemu odlično utiču na imunitet. Ista jedinjenja imaju antiinflamatorne osobine i antioksidante, koji ga dodatno jačaju. Bolji rad creva vodi do manje inflamatornih procesa u digestivnom traktu, što samim tim jača imunitet.
Neželjeni efekti preterane upotrebe kupusa
Kako je kod dece imunitet još u razvoju, mogu se javiti i neželjeni efekti ukoliko preterate sa njegovom upotrebom.
1. Nadimanje
Ovo je najčešći neželjeni efakt i kod dece i kod odraslih. Gasovi izazivaju nelagodnost i bol, što može biti još gore ako beba ima grčiće. Upravo zato kupus treba pažljivo uvoditi.
2. Alergije
Alergije na hranu su česte kod beba. Iako su alergije na kupus retke, ako imate u porodici alergije na brokoli, kupus i slične namirnice, postoji šansa da i bebi smeta. U takvom slučaju se posavetujte sa lekarom kada i kako da uvedete ovu namirnicu u bebinu ishranu.
3. Može smanjiti funkciju štitaste žlezde
To se može desiti kada sirovo povrće dođe u dodir sa apsorpcijom joda. Smanjivanje funkcije štitaste žlezde usporava mentalni razvoj i rast bebe. Zato u njenoj ishrani izbegavajte sirovi kupus.
4. Utiče na bebin razvoj
Kupus i još neko povrže imaju enzim tiaminazu, koja vitamin B1 čini neaktivnom. On je ključan vitamin za fizički i mentalni razvoj bebe. To je još jedan razlog da ne uvodite sirov kupus u bebinu ishranu.
5. Antimineralna svojstva
Kupus je izvor oksalne kiseline (neorganska so) koja zajedno sa esencijalnim mineralima, poput kalcijuma, ne može biti rastvorljiva, pa ih beba ne može apsorbovati. Zato nemojte bebi davati previše kupusa, samo ga dajte u normalnim količinama.
6. Sindrom plave bebe
To je sindrom kada su usne i bebina koža poplavele. Ovo se dešava kada hemoglobin u krvi nije u stanju da obezbedi dovoljnu količinu kiseonike. Konzumiranje povrća koje je dogato niztatima može izazvati ovo stanje, a svi kupusi ga sadrže.
Ukoliko beba nije alergična niti pokazuje neki od neželjenih efekata, možete joj davati kupus bez brige.
Zapratite nas i na Instagramu!
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu
Može li beba da liči na surogat majku? Evo šta je važno i od koga nasleđuje genetiku