DA LI JE DOBRO DA BEBA SPAVA SA VAMA U KREVETU: Mnogima je tako lakše - odluka je vaša, a ovo su sve prednosti i mane

Saznajte koje su prednosti, a koje mane zajedničkog spavanja sa bebom u krevetu!

Shutterstock

Kada prvi put postanete roditelji, neki će vam govoriti da dete od prvog dana stavljate da spava isključivo u krevetac, drugi će vam reći da je mnogo lakše da bude sa vama u krevetu, pa vam je uvek na dohvat ruke kada treba da nahranite ili presvučete bebu.

Ne postoji konačna "presuda" da li je bolje ovako ili onako, ali možda će vam biti lakše da odlučite šta je najbolje za vas i vašu bebu kada pročitate sve prednosti i mane zajedničkog spavanja sa bebom u krevetu.

Zajedničko spavanje i dojenje

To je jedan od glavnih razloga zašto roditelji odlučuju da beba spava sa njima u krevetu. Prosto, mami je mnogo lakše i jednostavnije kada treba da podoji bebu, a da ne mora nigde da ustaje.

Takođe, studije pokazuju da dojenje i zajedničko spavanje međusobno dobro deluju. Naime, prema nekim studijama, bebe koje spavaju pored roditelja doje tri puta duže od onih koje ne spavaju.

Zajedničko spavanje i posporođajna depresija

Studije su pokazale da se kod majki koje spavaju pored svojih beba u krevetu češće javljaju postporođajna depresija i anksiozni poremećaji, ali još uvek nije utvrđen zašto je to tako. Možda majke koje su anksiozne ili imaju simptome depresije zapravo više brinu za svoje dete i otuda konstantno ustaju da proveravaju bebu tokom noći, pa odlučuju da bebu ipak stave sa sobom u krevet, kako bi im bila bliže, piše portal deti.mail.ru.

Zajedničko spavanje i očevi

Novopečene tate se najčešće protive tome da dete spava u istom krevetu sa mamom i tatom, ali onda se vremenom naviknu na to i uživaju u osećaju blikosti sa svojom bebom.

Inače, zanimljivo je da se kod oca smanjuje nivo testosterona ukoliko beba spava u istom krevetu, a to znači i da se manjuje nivo agresije – to je prirodna promena koja se dešava kod muškaraca, kako bi bili bolji očevi i partneri.

Zajedničko spavanje i problemi sa spavanjem kod dece

Brojne studije su pokazale da deca koja spavaju sa roditeljima uglavnom spavaju lošije – imaju poteškoće da legnu u krevet u približno isto vreme svaki dan, treba im duže da zaspe, bude se češće usred noći i češće imaju košmare. Ali, opet, ni ovde nije utvrđena tačna uzročno-posledična veza – možda bebe zato i žele kod mame i tate u krevet, jer ne mogu "normalno" da spavaju?

Da budemo sasvim precizni, ukoliko je zajedničko spavanje planirano, tj. roditelji ciljano stave bebu u svoj krevet, najčešće dete nema nikakve probleme sa spavanjem, dok se poteškoće češće javljaju kod dece koju mama i tata usred noći prebacuju u svoj krevet. Ipak, moguće je da su se te poteškoće javile iz nekog razloga i da je upravo to razlog zašto mališanu treba blizina roditelja.

Zajedničko spavanje i iznenadna smrt novorođenčeta

Naučnici još uvek ne mogu sa sigurnošću da kažu da li zajedničko spavanje bebe sa roditeljima u krevetu povećava rizik od iznenadne smrti novorođenčeta.

Ali, postoje neke preporuke koje bi mogle da smanje rizik: nemojte da spavate sa bebom na kauču, ne stavljajte je da spava na vašim grudima, ne koristite previše mekan prekrivač, uklonite jastuke.

Zajedinčko spavanje i ponašanje deteta

To što beba spava u krevetu sa roditeljima ni na koji način ne utiče na njenu emocionalnu zrelost do uzrasta od šest godina, na raspoloženje, prilagođavanje na školu, odnos sa vršnjacima, samoprihvatanje ili tendenciju ka lošem ponašanju.

Naučnici su uspeli da utvrde jedino da ima mali uticaj na inteligenciju deteta – deca koja spavaju sa roditeljima imaju malo bolje mentalne sposobnosti.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Trik za samostalno spavanje  TikTok/goodnight.charley

(Yumama/N. Z.)