MISLITE DA VAŠA BEBA LOŠIJE SPAVA NOĆU ZATO ŠTO STALNO SISA? Varate se! 6 razloga zbog kojih dojena deca imaju dobar san

Prednosti dojenja su mnoga, ali ova najviše doprinose boljem spavanju vaše bebe.

Shutterstock Mama doji bebu u toku noći

Svaki roditelj vodi svoju borbu sa bebinim spavanjem, iako mnogi faktori utiču na to da li će prespavati celu noć ili će se buditi na svaki sat, često se javlja ta dilema da li na to utiče dojenjeMnoge mame imaju problem da se bebe često noću bude da bi sisale što zato što su gladne, što zato što traže utehu, zbog čega se širi zabluda da dojene bebe lošije spavaju od ostalih. Nauka je stala na put ovom ubeđenju i navela je 6 glavnih razloga zašto bebe koje sisaju u stvari imaju bolji san tokom noći.

Majčino mleko je "lako" za stomak

Dobro je poznato da je u većini slučajeva majčino mleko lakše za bebin stomak nego formula. Majčino mleko sadrži više surutke nego proteina, što vašoj bebi olakšava varenje i smanjuje opasnost od pojave nadimanja ili refluksa koji može probuditi vašu bebu iz sna. Kada je stomak vaše bebe miran, i njen san može biti miran.

Vaša beba dobija sastojke koje ih čine pospanim

Prema brojnim istraživanjima mleko koje vaše telo proizvodi uveče ima veće količine nukleotida koji su povezani sa pospanošću. Dakle, kada dojite uveče, vaša beba dobija ustvari "omaljujuće satojke" koji izazivaju san, što joj pomaže da bolje spava noću.

Majčino mleko sadrži hormone koji čine da se vaša beba oseća sitom

Verovali ili ne, postoji veliki broj hormona koji se oslobađaju kada dojite. Holecistokinin je glavni i najviše pomaže bebi da se oseća pospano. Holecistokinin koji se nalazi u majčinom mleku takođe može pomoći bebi da se oseća sitijom, što rezultira manje gladi i mirnijim snom. Tu je takođe melatonin koji smanjuje šanse za grčevima i poboljšava kvalitet sna. Večernje majčino mleko ima čak i viši nivo triptofana i serotonina koji su bitni za uspostavljanje balansa između ciklusa spavanja i buđenja.

Shutterstock, Printskrin, Facebook/Jansen Howard  Kvalitet maminog mleka

Kontakt koža o kožu je najviše izražen tokom dojenja

Kada dojite, kontakt koža na kožu može biti opuštajući za vašu bebu i da njeni otkucaji srca i disanje budu stabilniji. Takođe može da oslobodi „hormon ljubavi“ oksitocin kod majke, koji je ključan za izgradnju poverenja između bebe i mame. Ako se beba noću probudi u bolovima i plaču, na ovaj način će se brže i lakše smiriti i nastaviti mirno da spava.

Mame koje doje bolje i duže spavaju

Možda vam uvo zvuči nemoguće, ali kada dojite bebu za vas do takođe deluje opuštajuće i ne razbuđuje vas, zato kada beba zaspi i vi ćete se vrlo brzo vratiti spavanju. Studije pokazuju da majke dojilje u proseku dobiju 45 minuta kvalitetnijeg sna od drugih, iako im je san prekinut nekoliko puta. Iako se možda tih 45 minuta ne čini puno, one se itekako pokažu korisnima kada nastupi period neispavanosti i iscrpljenosti.

Naime, bebe treba da jedu preko noći i majčin će san u svakom slučaju biti prekinut. Majke koje koriste adaptirano mleko moraće pripremiti bočicu dok majke dojilje mogu doneti bebu u svoj krevet i podojiti je a zatim bebu vratiti u krevetac i odmah utonuti u san.

(Yumama)