Šta možete da očekujete posle vakcinacije? Najčešće nuspojave prolaze za dan-dva

Evo šta možete da očekujete posle vakcinacije kod dece - koje su najčešće, a koje retke nuspojave i koliko dugo traju.

Shutterstock

Naravno da mame i tate ne uživaju u tome što deca moraju da primaju vakcine, ali ako se uzme u obzir šta sve te vakcine sprečavaju, jedno bockanje i malo plakanja su mala cena.

Mnogi roditelji, posebno kada su u pitanju bebe, brinu o nuspojavama koje mogu da se pojave posle vakcinacije, ali ono što treba da znate je da su te pojave uglavnom veoma blage i brzo prolaze. Evo koje nuspojave obično mogu da se pojave posle vakcinacije:

  • Groznica (temperatura preko 38,5 stepeni)
  • Crveno, otok i bol na mestu uboda
  • Pospanost ili uznemirenost bebe
  • Mala izbočina na mestu uboda (može da potraje nedeljama ili mesecima)

Imajte na umu da sve ove nuspojave, izuzev izbočine, obično prolaze za dan ili dva. Svakako, ni izbočina na mestu uboda nije razlog za brigu i obično nije potrebno nikakvo lečenje, ali ako ste zabrinuti, svakako je bolje da potražite savet lekara.

Ublažavanje nuspojava

Postoji nekoliko koraka koje možete da preduzmete kako biste ublažili eventualne neželjene efekte vakcinacije:

  • Pobrinite se da dete unosi dovoljno tečnosti
  • Nemojte preterano da oblačite bebu ili dete ako mu je vruće
  • Stavite hladnu oblogu na mesto uboda kako biste ublažili bol i neprijatnost

Iako se ne preporučuje upotreba paracetamola nakon vakcinacije ako za tim nema potrebe, dajte ga detetu ukoliko se pojave groznica ili dete oseća bol na mestu uboda, piše betterhealth.vic.gov.au. Naravno, paracetamol dajte u dozama prema uputstvu na pakovanju ili potražite savet farmaceuta u vezi sa tim.

Ukoliko se kod deteta pojavi neka neočekivana, uporna ili ozbiljna reakcija zbog koje ste zabrinuti posle vakcinacije, razgovarajte o tome sa lekarom.

Retke nuspojave

Nabrojali smo najčešće nuspojave koje se javljaju posle vakcinacije, a postoje i još neke koje su ozbiljnije, ali se srećom javljaju veoma retko:

Anafilaksa – u pitanju je trenutna alergijska reakcija koja je dosta ozbiljna, ali brzom reakcijom lekara može u potpunosti da se reguliše.

Febrilni napadi – u pitanju je napad koji obično traje minut ili dva, izgleda zastrašujuće ali obično ne ostavlja dugtrajne loše posledice. Dešava se usled naglog porasta temperature deteta.

Dakle, kada se sve sabere i oduzme, vakcinacija jeste pomalo neprijatna, ali nije opasna, naprotiv – pomaže u sprečavanju nastanka bolesti ili komplikacija, a nuspojave koje se obično javljaju zaista nisu strašne i kratkoročne su.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

NIJE MI JASNO DA DECA UMIRU, A NEKI PRIČAJU PROTIV VAKCINACIJE! Načelnik bolnice o pojavi morbila: Za virus postoji SAMO JEDAN LEK  Kurir televizi