Deca brižnih očeva su zdravija, jača i bolje uče: Još u trudnoći tate mogu da utiču na razvoj beba

Deca čiji su očevi uključeni u njihovu svakodnevnu brigu, kao što su zajednički obroci, kupanje i igranje, imaju tendenciju da budu samopouzdanija. Kako odrastaju, uživaju u snažnijim društvenim vezama sa vršnjacima.

Shutterstock

Odnos između ocai deteta ima dubok uticaj na ukupan i dugoročan zdrav razvoj deteta. Deca koja su povezana sa tatama napreduju bolje u učenju, društveniji su i omiljeniji tokom ranog detinjstva u poređenju sa decom koja nemaju ovakvu bliskost.

Očevi koji brinu, neguju i igraju se sa svojim bebama odgajaju decu sa višim koeficijentom inteligencije i sa boljim jezičkim i kognitivnim veštinama. Što više vremena očevi provode u stimulativnoj igri sa svojim detetom – kao što je igranje pretvaranja ili pričanje priča – to su detetovi rezultati iz matematike i čitanja bolji sa 10 i 11 godina.

Zdravo preuzimanje rizika

Gruba vrsta igre koju očevi vole sa malom decom pomaže u regulisanju njihovih osećanja i ponašanja. Uči decu kako da se nose sa agresivnim impulsima i fizičkim kontaktom na društveno prihvatljiv način. Dok je veća verovatnoća da će majke uspostaviti sigurne veze tako što će tešiti svoju decu kada su u nevolji, očevi će verovatnije pružiti sigurnost u kontekstu kontrolisanja uzbuđenja kroz igru ili discipline. Ovo pomaže deci da nauče gde u svetu postoje granice bezbednosti i preuzimanja rizika – veoma važna veština koja gradi samoregulaciju i može sprečiti probleme sa agresijom i nasiljem kasnije.

Očevi guraju decu izvan njihove zone udobnosti - na najbolji način. Tate, obično više nego mame, ohrabruju svoju decu da preuzmu promišljene rizike: plivanje duboko u bazenu, razgovor sa nekim novim ili nalaženje načina da se prevaziđu prepreke.

Kontrolisanje emocija

Deca sa uključenim očevima imaju tendenciju da budu strpljivija, a kada su stariji, lakše se nose sa stresom i frustracijama povezanim sa školovanjem nego deca sa manje uključenim očevima. Deca uključenih očeva imaju manje šanse da upadnu u nevolje kod kuće, u školi i u komšiluku, a manje doživljavaju depresiju.

Kada se otkrije da su očevi emocionalno i fizički udaljeni od svoje bebe sa 3 meseca i ponovo sa 12 meseci, do trenutka kada su ušli u predškolski uzrast, dete može da postane agresivnije prema svojim vršnjacima. Ovo je posebno važilo za dečake i dešavalo se nezavisno od toga kako su se majke ponašale sa svojom bebom.

Očevi koji su aktivno uključeni u živote svojih beba obično imaju manje sukoba sa svojim ženama. Ovo ne koristi samo deci; jača roditeljski odnos koji takođe ima dugoročne koristi za decu.

Očinstvo menja život, za tate i za bebe. Koliko god da je ponekad zamorno biti tata, ništa nije vrednije od odrastanja srećnog deteta.

Hormoni

Znamo da se nivoi hormona majke menjaju tokom trudnoće. Tako je i kod tate! Naučnici kažu da oba roditelja doživljavaju porast hormona prolaktina u vreme kada se beba rodi. Prolaktin podstiče brižno ponašanje kod oba roditelja.

Vreme povezivanja sa bebom aktivira deo u vašem mozgu koji takođe učestvuju u zaljubljivanju. Kada tata ima kontakt koža na kožu sa svojom bebom, on oslobađa oksitocin (ponekad poznat kao hormon ljubavi). Nivo oksitocina kod beba takođe raste. (Kontakt koža na kožu između mame i bebe ima isti efekat.)

Mozak tate

MRI slike pružaju više dokaza da se prioriteti muškaraca menjaju kada imaju decu. Skeniranje mozga očeva i neočeva pokazalo je da je oblast tatinog mozga koja oseća nagradu zasvetli kada gleda slike male dece. Nije tako kod muškaraca bez dece. Druga studija je pokazala da su u prva četiri meseca roditeljstva očevi pokazali povećanje delova mozga uključenih u roditeljsku motivaciju, uključujući hipotalamus i amigdalu, između ostalog.

Saveti za očeve

Deca sa očevima koji su uključeni u njihovo vaspitanje imaju tendenciju da utiče na bolje napredovanje u društvenom, emocionalnom i akademskom smislu dece. Istraživanja takođe pokazuju da su deca sa uključenim očevima samopouzdanija. Zato pričajte, čitajte i pevajte čak i svojoj budućoj bebi. Bebe mogu da čuju tokom drugog tromesečja trudnoće i prepoznaju glasove u trećem tromesečju - uključujući i tatin glas!

Idite na lekarske preglede koliko god možete

Tokom ginekoloških pregleda, moći ćete da vidite rast i razvoj vaše bebe — uključujući otkucaje njenog srca. Ove mogućnosti praćenja razvoja vaše bebe pomažu da počnete da se osećate povezanim sa svojim detetom čak i pre njegovog rođenja.

Podržite zdrave navike

Vaše ohrabrenje pomaže mami da jede pravu hranu i izbegava loše navike. Na primer, istraživanja pokazuju da vaša podrška mami olakšava početak i nastavak dojenja.

Budite na porođaju

I mame i tate prirodno brinu o procesu porođaja. Neki tate kažu da se brinu da će uraditi pogrešnu stvar u porođajnoj sobi, da vide suprugu u bolu ili da budu izostavljeni iz važnih odluka. Ali sve ih je više i većini je drago da budu tu kada im se dete rađa. Mame kažu da njihov partner u porođajnoj sali smanjuje njihovu anksioznost i bol. Mnogi očevi smatraju da je upoznavanje sa svojom bebom odmah nakon rođenja iskustvo koje ih zauvek menja — i pomaže im da se povežu sa bebom od prvih sekundi.

Smislite kako da podelite odgovornosti

Nove tate mogu da urade skoro sve što i nove mame rade: menjaju pelene, kupaju, šetaju i umiruju kada beba plače. Ako mama doji, možete učestvovati tako što ćete joj doneti bebu ili je podrignuti kada završi. Deljenje ovih odgovornosti od samog početka daje vam priliku da upoznate svoju bebu i gradite jaku osnovu za vaš odnos.

Obratite pažnju na znake vaše bebe

Vremenom, bebe razvijaju sopstvene načine da vam kažu šta žele - kroz određeni plač, pogled ili pokret. Provodeći vreme u brizi i igranju sa svojom bebom, počećete da dešifrujete sv bolje njene znakove.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Znak da ste dobar roditelj   TikTok/20vc_tok