10 stvari koje kod bebe do 3 meseca treba da vam "upale lampicu": Mogu da ukažu na probleme u razvoju

Pročitajte šta treba da očekujete u razvoju bebe od rođenja do tri meseca i kojih 10 stvari mogu da ukažu na probleme u razvoju.

Shutterstock

Razvoj bebe je veoma intenzivan u prvoj godini života, a roditelji, posebno kada je u pitanju prvo dete, često nemaju baš pravu predstavu o tome kako izgleda normalan razvoj, odnosno šta bi moglo da ukaže na neke probleme.

U nastavku saznajte kojih deset stvari nikako ne treba da ignorišete u prva tri meseca bebinog života jer mogu da ukažu na probleme u razvoju.

1. Žutica koja se pojavljuje nakon otpusta kući

Normalno je da se kod novorođenčadi pojavi fiziološka žutica, koja bebinoj koži daje žućkastu prebojenost i prolazi naječšće do sedmog dana života deteta. Ponekad može da potraje i malo duže od toga, ali posebnu pažnju treba obratiti ako se žutica tek pojavi nedelju dana nakon rođenja jer može da ukaže na virusni hepatitis, hormonski disbalans ili neke druge probleme.

2. Dijareja, česta regurgitacija i gubitak na kilaži

Neka deca imaju urođen nedostatak laktaze, usled kojeg dolazi do nemogućnosti razlaganja mlečnog šećera, laktoze. To ne znači da svako dete koje ima grčiće i izgubi malo na kilaži ima ovaj problem, već postoje spedifični znaci koji na to ukazuju:

  • Dijareja u vidu čestih, tečnih, penastih stolica kiselog mirisa
  • Više od deset stolica dnevno
  • Česta konstipacija u prvim nedeljama života
  • Česta regurgitacija (vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak i ždrelo)
  • Nadutost
  • Nedovoljno povećanje telesne težine ili gubitak težine uprkos redovnom hranjenju

3. Izostanak reakcije na glasne zvuke u prvom mesecu

Nakon rođenja se proverava bebin sluh, ali nekada se dešava da se tada ne uoči problem. Bebine uši su u prvim danima ispunjene tečnošću, zbog čega ne čuju sasvim dobro. Do treće-četvrte nedelje bi, međutim, dete trebalo da reaguje na glasne zvuke. Takođe, već oko prvog meseca bi trebalo da pokazuje neku reakciju na mamin glas i poznate zvuke. Postražite savet stručnjaka ako mališan ne reaguje na glasne ili iznenadne zvuke.

4. Dete žmirka ili su mu pokreti očima ograničeni

Strabizam je čest kod novorođenčadi, ali s vremenom prolazi, pa bi trebalo da nakon trećeg meseca razrokost prestane i da mališan počne bolje da kontroliše svoj pogled, piše parents.ru.

Ako sa tri meseca beba često žmirka ili se jedna zenica stalno pomera u stranu, bilo bi dobro da se obratite oftalmologu.

5. Drhtanje brade

U prvim nedeljama života bebama može da drhti brada, što je posledica nezrelog nervnog sistema. Međutim, to bi trebalo da prođe nakon nedelju ili dve dana, dok kod prevremeno rođenih beba može da potraje malo duže, ali bi trebalo da prestane posle trećeg meseca.

Ako se drhtranje brade nastavi i posle toga, ako je intenzivno i praćeno letargijom, hipotonijom mišića, konvulzijama i čestim plakanjem, ne ignorišite jer ovi simptomi mogu da ukažu na oštećenja nervnog sistema.

6. Beba drži glavicu sa mesec dana

Samostalno držanje glavice je veoma važna veština za bebu i to će najverovatnije da pokuša već sa dve-tri nedelje, ali će uspeti da je drži sama tek na sekund-dva. Uobičajeno je da novorođenčad tek sa oko dva meseca mogu malo samostalnije da drže glavu, a ako to uspeju već sa mesec dana, nije u pitanju napredan razvoj, kako bi mnogi pomislili.

Naprotiv, ovaj simptom može da ukaže na hipertoniju mišića ili na povećan intrakranijalni pritisak.

7. Ne drži samostalnu glavu sa tri meseca

Do tri meseca starosti, beba bi već trebalo da može sama da drži glavicu, a kada leži na stomaku, podiže i ramena od podloge. Ako se to ne desi, moguće je da je u pitanju hipotonija odnosno slab mišićni tonus, neki neurološki ili drugu zdravstveni problemi.

8. Ne fokusira pogled s dva meseca

Bebin pogled nije fokusiran nakon rođenja i to je sasvim normalno. Dete na početku razlikuje samo crnu i belu boju, a posle prve nedelje počinje da vidi crvenu, narandžastu, žutu, zelenu, a nakon toga i ostale boje.

Nakon deset, 15 dana od rođenja, beba već pomalo pogledom prati predmet koji se pomera, a u drugom mesecu može da fokusira predmet koji stoji. Ako se to ne desi, trebalo bi da se konsultujete sa stručnjakom.

9. Sa tri meseca ne može da drži igračku

Refleks hvatanja se aktivno razvija u uzrastu oko dva i po-tri meseca. Beba već tada pokušava da u rukicama drži igračku i da je prinese ustima. Naravno, ako baš sa tri meseca ne može da čvrsto drži igračku, to nije razlog za paniku jer će se možda refleks razviti u narednim nedeljama, ali svakako obratite pažnju.

10. Ne smeši se sa tri meseca

Neke majke primete smešak odmah posle rođenja na bebinom licu, ali to je refleks odnosno dete to ne radi svesno. Prvi pravi osmeh, koji je beba svesno napravila kao reakciju na mamin glas, na primer, pojavljuje se između četvrte i šeste nedelje života. Sa mesec, meseci i po dana bi beba urednog razvoja trebalo da osmehom odgovori na nešto što joj prija i što joj se sviđa, a sa oko dva, dva i po meseca bi trebalo i da čujete bebin smeh.

Takođe, u to vreme biste mogli da čujete i prve "reči" koje naravno nisu prave reči, već gugutanje.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Trik za gasove i grčeve kod beba  TikTok/enchantednanny