Ponekad se mame uplaše kada bebe štucaju, ali ono što treba da znate je da je i vaše dete štucalo još dok je bilo u stomaku.
Štucanje je zapravo jedna od prvih navika koju beba razvija i važna je za razvoj mozga i disanja. Mališani, kao ni odrasli, nemaju kontrolu nad štucanjem, već je to refleks koji se dešava kada dijafragma dovodi do brzog otvaranja i zatvaranja glasnih žica. To se najčešće dešava prilikom jela, pijenja vode ili nekih stresnih situacija, piše webmd.com.
Bebe u prvim mesecima često štucaju, što može zapravo da bude znak da je dete zdravo i da se dobro razvija.
Šta da radite kada beba štuca
Bebama uglavnom štucanje ne smeta, pa čak mogu da spavaju ili jedu dok šucaju. Obično će ono prestati samo od sebe za pet do deset minuta, bez ikakve pomoći.
Ako vaš mališan često štuca, možete da preduzmete neke korake kako biste delovali preventivno:
Podignite bebu da podrigne tokom hranjenja. Obično štucanje počinje tokom hranjenja jer se u crevima stvori višak vazduha koji iritira stomak, zato može pomoći da podignete bebu uspravno i blago je lupnete po leđima.
Sporije je hranite. Ako primetite da beba uvek štuca tokom hranjenja, možda je prebrzo hranite. Sporije hranjenje bi moglo da pomogne – što možete da kontrolišete samo ako dete hranite na flašicu, a ako sisa, ne možete baš mnogo da utičete na brzinu kojom dete unosi mleko.
Hranite bebu samo kada je smirena. Pokušajte da je nahranite pre nego što postane previše gladna i počne da plače. Ako je uznemirena tokom jela, veće su šanse da će s mlekom uneti i dosta vazduha.
Držite bebu uspravno neko vreme nakon hranjenja. Ovaj položaj može malo da pomogne u varenju i smanji šanse za štucanje.
Pobrinite se da je cucla na flašici ispunjena mlekom kada hranite bebu. Na taj način će dete uneti manje vazduha tokom hranjenja, pa će biti i manje šanse da počne da štuca.
Odaberite flašicu sa odgovarajućim protokom mleka. Prilikom hranjenja na flašicu je važno da protok ne bude previše brz ni previše spor, što može da zavisi od uzrasta bebe, tako da ne zaboravite da je povremeno menjate, kako bi i protok mleka pratio rast deteta.
Pazite da se beba dobro nakači na dojku. Ukoliko dojite bebu, pobrinite se da lepo uhvati dojku, kako ne bi gutala mnogo vazduha.
Ukoliko uprkos svemu beba štuca veoma dugo ili vam deluje da joj to smeta, potražite savet lekara. Budite jako obazrivi kada su u pitanju neka "kućna rešenja" za štucanje jer neki trikovi koji možda mogu da pomognu odraslima, mogu da naškode osetljivom bebinom stomačiću. U tom smislu, najbolje je da ništa ne preduzimate pre nego što se konsultujete sa lekarom.
BONUS VIDEO: