Pri rođenju, bebina glava padeće unazad ukoliko je ne držite. Tokom narednih meseci, njihovi mišići na vratu postaće jači i oko četvrtog meseca moći će već samostalno da drže podignutu glavu. Činjenica je da se svaka beba razvija različitom brzinom, ali uglavnom prate isti niz prekretnica. Prvo će pokušati da podignu glavu na kratko, a kasnije će moći da ih drže duže podignuto sve do trenutka kada će bez problema da kontolišu pokrete glave.
Jako je važna podrška bebine gleve u početku, dok su mišići vrata slabi, a glava teška, bebe su u opasnosti od gušenja. To znači da dok spavaju, ako nemaju potporu, slobodan pad glave unazad može da stisne dušnik i da ima napravi problem oko disanja. Da biste zaštitili bebu od gušenja, uvek je spustite u krevetac ili na pod da bude na leđima.
Ne morate po svaku cenu da učite svoju bebu da drži glavu podignuto, ona će to prirodno naučiti kada fizički bude spremna za to. Jedino što je prema preporuci pedijatra potrebno da uradite jeste da svoju bebu često stavljate na stomak, što možete da činite čim vaša beba dođe iz porodilišta.
Ova svakodnevna rutina i ujedno mala vežba za bebe od 3 do 5 minuta, najviše pomaže jačanju mišiće vrata. Ukoliko beba odbija da leži na stomaku, stavite je u isti taj položaj na sebe, nikako nemojte odustajati od ove vrste aktivnosti jer onda postoji opasnost da pomenuti mišići atrofiraju.
Pogledajte jednostavnu vežbu za jačanje vratnih mišića:
Još jedna vežba pomaže za jačanje mišiće glave i takođe se preporučuje od prvih bebinih dana. dajte joj vaša dva prsta i kada vas uhvati polako je dižite ka sebi dok se leđa ne odvoje od podloge. Ako vaša bebi sa tri meseca i dalje ima problem da drži glavu stabilnom onda je vreme da je odvedete kod pedijatra.
(Yumama)