Bebine prve reči su važne, i to najviše roditeljima. Mame su te koje obično provode najviše vremena sa svojim mališanima, posebno kod nas gde porodiljsko odsustvo traje godinu dana, tokomo kojih su mame i bebe uglavnom zajedno u svim prilikama. U skladu s tim, očekivano je da "mama" bude prva reč koju će dete da izgovori, zar ne?
Ali, bebe imaju potpuno drugačije planove. Pokazala je to i mama koja je na TikToku, koja je snimala svoje dete kako bi uhvatila prvi put kad će reći "mama".
"Sada imaš godinu dana i rekla si svačije ime osim mog", rekla je mama svojoj bebi u videu koji ima više od četiri miliona pregleda. "Možeš li, molim te, da kažeš 'mama? Molim te!" Na to je dete, nakon kraće pauze u kojoj je izgledalo kao da razmišlja o tome šta će reći i zašto se od nje to traži, izgovorila: "Dada?" odnosno – "Tata?"
Logično, svaka bi mama bila pomalo razočarana. Naravno, smejali bismo se tome i šalili na taj račun, a zapravo bismo se malo u sebi pitali zašto je to tako i zašto dete nije reklo "mama".
Ali, stručnjaci kažu da mame to ne bi trebalo da shvataju lično.
"Beba u videu ima povišenu intonaciju dok govori 'tata', što nam ukazuje na to da postavlja pitanje, a ne ponavlja mamine reči", rekla je defektolog Dajen Pol za TODAY.com.
"Dete vidi mamu — pa zašto da traži nju? To odražava odgovarajuću društvenu upotrebu jezika, poznatu kao pragmatika."
Kažu li bebe prvo "mama" ili "tata"?
Bebe često kažu "tata" pre "mama". Ali, to ne znači nikako da bebe favoriziraju tate i stavljaju ih ispred mama. Bebe su često izrazito povezane sa svojom mamom, budući da su one primarni negovatelji gotovo uvek. Budući da će u tom okruženju bebe češće čuti mamu da izgovara reč "tata", logično je da im to bude bliskije. Izgovoriće ono što više čuju.
Reč "tata", odnosno još i više engleska verzija "dada", osim toga, daleko je bliža bebi zbog položaja usana dok izgovara. Kad miruju i usne im ne izgovaraju ništa, bebama je prirodno da izgovore "tata", a još više "dada", dok "mama" zahteva drugačiji položaj usana. Često te reči mogu da budu izgovorene bez ciljane ideje šta znače.
Kako podstaći bebu da kaže "mama"
Logoped Stefani Koen ima savete na svom profilu na Instagramu kako "naterati" bebu da kaže "mama".
"Dok pijete, otpijte gutljaj (i recite) 'Mmmmm' ili šaljite poljupce i ispuštajte one glupe zvukove prduckanja ustima", rekla je Koen u videu. "Bebe vole šašavost ove zvučne igre. Takođe, dobro je da to radite ispred ogledala jer pomaže bebi ili maloj deci da vas posmatraju, a zatim pogledaju svoje usne i pokušaju da shvate kako da urade to što vi radite".
BONUS VIDEO:
(miss7mama.24sata.hr/Yumama/Nataša Zlatković)
Znojite li se u trudnoći više nego inače? Evo koji su uzroci i šta možete da preduzmete
Najčešće zablude o trudnoći: Mnoge žene i dalje veruju u neistine koje mogu da im naškode
Jedan simptom trudnoće povezan s pametnijim bebama: Nije prijatan, ali donosi nekoliko prednosti
Žensko ime koje moderne mame obožavaju: Ima 7 slova i čak 3 različita značenja
Trudna je 17 godina, ima desetoro dece: Ljudi oduševljeni kako izgleda, ali jedno joj zameraju