Kada dobijete dete, možete da očekujete da ćete promeniti stotine pelena. Sasvim je razumljivo da roditelji prilikom presvlačenja deteta obrate pažnju na to kakva mu je stolica, ali to ne znači mnogo ako ne znate šta određena boja i izgled bebine kake znače.

Pediajtar dr Džejson Šerman objašnjava sve o različitom izgledu "paketića" koji vam beba ostavi u peleni.

Zelenkasto-crna stolica

Bebina prva stolica, u prvih nekoliko dana života, naziva se mekonijum i kroz nju beba zapravo izbacuje sve što je progutala u maminom stomaku – plodovu vodu, lanugo, sekret, vodu, epitelne ćelije creva. Ono što je karakteristično je i da je ova stolica veoma lepljiva.

"Nakon prvih nekoliko dana, stolica više ne bi trebalo da bude crna. Ukoliko se to desi ili primetite belu ili boju gline, vidite krv ili sekret u stolici, obavestite svog pedijatra o tome", savetuje dr Šerman.

Žuta, zrnasta i slatkastog mirisa

U prvim nedeljama života, dojene bebe bi trebalo da imaju tri do četiri poput senfa žute, ređe stolice, na svaka 24 sata. Mnoge bebe na početku kake nakon svakog hranjenja, što može da se nastavi i kasnije, ali i da se desi da dete kaki jednom nedeljno. Oboje je normalno, piše health.clevelandclinic.org.

Tamna stolica jakog mirisa

Bebe koje se hrane mlečnom formulom imaju gušću, tamniju stolicu jednom dnevno (ili češće), od prvog dana. Obično su braonkaste, ali mogu da imaju i žutu ili zelenkastu nijansu, a gustinom su slični kikiriki puteru ili humusu.

Zeleno-braon kaka

Nemojte da se iznenadite kada ugledate ovakvu kaku u peleni bebe kojoj ste počeli da dajete čvrstu hranu. Što više različitih namirnica dete jede, to ćete primetiti više boja, poput narandžaste ili žute, a povremeno ćete videti i cela zrnca kukuruza ili nečeg drugog što dete jede.

Braon, tvrđa stolica

Kod todlera stolica postepeno dolazi do gustine plastelina, a koliko često kake nije toliko važno. Pedijatar ističe da u ovom periodu njihov izmet počinje da se oseća gotovo isto kao izmet odraslih.

Tamno zelena

Gusta, tamno zelena bebina kaka nekad uplaši roditelje, ali obično nije razlog za brigu. Najčešći krivac za ovu boju je suplement gvožđa ili mlečna formula za decu obogaćena gvožđem. Ova promena u boji ne bi trebalo da se odražava na zdravlje bebe.

Svetlo zelena i penasta

Kaka ove boje može da se javi kod dojenih beba koje često sisaju malo na jednoj pa na drugoj dojci, čime unose više niskomasnog nego punomasnog mleka. Pokušajte da hranite bebu na jednoj dojci dok je ne isprazni, pa je onda prebacite na drugu.

Takođe, i neki virusi mogu da budu uzrok ovakve boje stolice, pa ako primećujete neke promene u ponašanju koje bi mogle da ukažu na to, obratite se svom pedijatru.

"Braon, žute i zelene stolice su normalne. Izgled može često da varira, da bude malo jedno pa malo drugo, ali ako je bebina kaka žuta, braon ili zelena, najverovatnije nemate razloga za brigu", poručuje za kraj dr Šerman.

BONUS VIDEO:

Trik za gasove i grčeve kod beba TikTok/enchantednanny