Epilepsiju kod dece ponekad je teško prepoznati, pa je čak i lekarima teško da uspostave pravu dijagnozu. Postoji više vrsta epi napada, a u skladu sa tim i više mogućih dijagnoza i načina lečenja.

Ponekad je jako teško prepoznati da li beba ima epi napad ili ne, a nekad roditelji od febrilnih konvulzija pomisle da je u pitanju epileptični napad. Međutim, febrilne konvulzije nisu isto što i epilepsija i izazvane su visokom temperaturom.

Epi napadi kod prevremeno rođenih beba

Rizik od napada je najveći u prvoj godini života, a posebno u prvom mesecu života. To je naročito kritičan period za bebe rođene prevremeno (pre 37. nedelje trudnoće) kod kojih postoji rizik od povreda mozga ili napada.

Napade kod novorođenih beba je teško uočiti jer znaci mogu da budu vrlo suptilni. Naravno, lekar može da proceni da li je u pitanju epileptični napad uz pomoć elektroencefalograma (EEG).

Uzroci epi napada kod beba

Strukturalni uzroci – epilepsija može da bude posledica nedostatka kiseonika kod bebe prilikom porođaja, usled koje dolazi do oštećenja mozga. Takođe, dešava se da kod nekih beba iz nepoznatih razloga dođe do oštećenja mozga na rođenju, piše epilepsy.org.uk.

Metabolički uzroci – nizak nivo glukoze, kalcijuma ili magnezijuma u krvi

Infektivni uzroci – infekcije poput meningitisa ili encefalitisa takođe mogu da budu uzrok

Genetski uzroci – bebe mogu da naslede ovo medicinsko stanje od roditelja. Ponekad i genetska mutacija može da bude uzrok epilepsije kod beba.

Vrste epi napada kod beba

Kod beba mogu da se jave različite vrste epileptičnih napada.

Suptilni napadi – Nekad nije lako utvrditi da je reč o epi napadu kod beba jer su znaci veoma suptilni, poput promena u obrascu disanja ili pokreta usana ili očnih kapaka. Bebe mogu da prave i pokrete nogicama kao da voze bicikl, da imaju nekoliko trzaja ili epizode kada im se telo i udovi ukrute. Tada manje reaguju na okruženje, pa može biti teško da im privučete pažnju ili da fokusiraju pogled. Suptilni napadi su ujedno i najčešća vrsta napada kod novorođenčadi.

Klonični napadi – beba može da ima trzaje jedne ili obe ruke ili noge i ti trzaji imaju ponavljajući ritam.

Mioklonični napadi – bebina glava ili jedna ruka ili noga se iznenada trzaju. Može se desiti i da se istovremeno trznu obe ruke ili obe noge, a beba izgleda uplašeno.

Tonični napadi – bebino telo može da se ukoči i da neko vreme ostane tako, dok pogled može da bude fokusiran u jednu stranu.

Napadi kod odojčadi

Mogući uzroci epileptičnih napada kod odojčadi (beba starih od jednog meseca do jedne godine) najčešće su isti kao i kod novorođenčadi.

Kada je reč o vrsti napada koje mogu da se jave kod odojčadi, pored kloničnih, miokloničnih i toničnih napada, mogu da se jave i:

Fokalni napadi – beba u trenutku prestaje da radi ono što je radila i nije sasvim svesna svog okruženja. Može da gleda u jednu tačku ili da okrene pogled i glavu na jednu stranu. Jedna strana tela može da se trza, a može da se javi i tonično-klonini (konvulzivni) napad.

Infantilni spazmi – beba iznenada podiže ili savija ruke, kolena povlači na gore, telo se savija napred ili se isteže ka pozadi. Svaki spazam odnosno grčenje tela traje sekund-dva, ali mogu da se javljaju i u klasterima po nekoliko minuta.

Šta da radite kada dete ima epi napad

Ako mislite da vaša beba ima epileptični napad, pozovite hitnu pomoć ako:

  • U pitanju je prvi napad
  • Napad traje duže od pet minuta
  • Dete ima više od jednog tonično-kloničnog napada jedan za drugim i ne dolazi svesti između napada
  • Ima poteškoća sa disanjem nakon napada

Ukoliko dete ima tonično-klonični napad, ne pokušavajte da ga zaustavite, već sklonite nameštaj kako se ne bi povredilo, pokušajte da mu raskomotite odeću oko vrata i budite uz njega dok napad ne prođe. Čim se zaustave nekontrolisani pokreti, stavite dete da legne na bok.

Lečenje epilepsije

Lečenje epilepsije zavisi od vrste napada koje dete ima, od toga koliko je staro, koji je uzrok napada, da li dete ima drugih bolesti i slično. Svakako, postoji dosta različitih lekova koji pomažu u kontrolisanju ili zaustavljanju napada, a propisuje ih lekar nakon procene stanja deteta.

BONUS VIDEO:

EPILEPSIJA I SMRT Dr Ristić o faktorima RIZIKA koji mogu dovesti do FATALNOG ISHODA i zabludama: U toku napada se NE VADI JEZIK! Kurir televizija