Male bebe često mogu da pate od zatvora, odnosno da nekoliko dana nemaju stolicu. Kod beba je digestivni sistem u najranijem periodu razvoja, a dok se ne formira uravnotežena crevna flora, dešava se da dolazi i do povremenih usporavanja njihovog rada. Ako se beba hrani maminim mlekom izostanak stolice se može tolerisati od sedam do deset dana, zato što se najveći deo iz majčinog mleka iskoristi.
Ako je na mlečnoj formuli, taj vremenski period je obično kraći 2 -3 dana, pod uslovom da beba zbog izostanka stolice nema nikave tegobe. Pre nego što se obratite pedijatru postoji način kako da pomognete vašoj bebi da se "olakša".
Pedijatrica je otkrila sjajan način kako da pomognete ne samo bebi već i starijoj deci, ključ je u pritiskanju određenih tačaka na stopalima.Stavite bebu ili dete starije u sedeći položaj i palcem krenite da pravite pokret od spolja ka unutra, zatim kružnim pokretom masirajte sredinu stopala. Ovaj način će sigurno svaki put pomoći vašem detetu da ima stolicu.
Pritiskanje tačke stopala takođe pomažu bebi u ublažavanju simptoma grčeva, refluksa, nicanja zuba, prehlade, uznemirenosti. Kod starije dece pomaže i za bolove u glavi, podstiče opuštanje i bolju koncentraciju.
Pogledajte na snimku kako tačno i pravilo da uradite masažu stopala:
(Yumama)
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija