Mnogi roditelji muku muče sa bebinim spavanjem, te traže različite opcije koje će pomoći njihovoj bebi. Jedno od pitanja koje se često postavlja jeste to Da li je sigurno za bebu da spava u ljuljašci?

Ljuljaške su odlična prilika za bebino uživanje i opuštanje, uz razne vrste ljuljanja, vibracije i slično. One se mogu premeštati vrlo lako, kako bi vam dete bilo blizu. 

Da li beba treba da spava u ljuljašci?

Američka akademija pedijatara je protv te odluke. Beba treba da spava na leđima, na ravnoj površini. Spavanje na ovakvoj površini može povećati rizik od sindroma iznenadne smrti deteta, ističe Akademija.

Dr Džejms Han, pedijatar iz Indijane, objasnio je kako bebe, naročito novorođenčad, nemaju dovoljno jake mišiće ruku i vrata kako b se podigle. "Mogu se slučajno prebaciti u sedeći položaj, što može dovesti do gušenja", ističe on. Govori kako su ljuljaške odlične kada roditeljima treba nekoliko minuta da završe nešto, ali uvek treba da budu na oprezu. 

Ističe se i opasnost od bebinog ispadanja iz ljuljaške kada zaspi. 

Šta ako beba zaspi u ljuljašci?

Doktor predlaže da je tada polako premestite na mesto gde inače spava. "Ljuljaška ne treba da bude zamena krevecu." 

Pedijatri takođe ne preporučuju spavanje u auto-sedištu, već isključivo u krevecu. 

Naravno, napominju da, iako nije dobra odluka da beba spava u njoj, ljuljaška je odličan izbor za umirenje bebe. Nema razloga da izbegavate njenu upotrebu.

Zapratite nas i na Instagramu!