Vlažne maramice napravljene su od poliestera kojem trebaju vekovi da se raspadne. Iz tog razloga one izuzetno zagađuju okolinu, a Britansko društvo za očuvanje mora objavilo je i da su postale vodeći uzrok zagađenja plaža. Međuti, one se svakodnevno koriste, pogotovo kada u je u porodici mala beba.
Koristimo ih gotovo za sve - skidanje šminke, čišćenje namještaja, brisanje bebine guze, ruku, tastature...
Stručnjaci su ustanovili da mogu biti uzročnici alergijskih reakcija, a posebno se ne preporučuju za bebe. Procenjuje se da se na svaku bebu potroši između 1500 i 2250 vlažnih maramica do njene treće godine.
Njihova nežna koža koja još uvek nije potpuno zrela, porozna je i osetljiva na sve spoljašnje faktore pa tako upija i sve negativno iz vlažnih maramica. Zato je za bebe najbolje da koristite obične pamučne pelene pokvašene toplom vodom i njima im brisati guzu, ukoliko niste u situaciji da bebu operete. Ali je svakako najbolje oprati ih pod toplom vodom, a potom ih obrisati peškirom.
Dermatitis i ekcemi sve su učestaliji kod beba i kod roditelja na rukama, a stručnjaci ih povezuju najviše sa vlažnim maramicama.
Najopasniji sastojak zbog kojeg se takve alergije i mogu javiti je methylisothiazolinone (skraćeno: MI), kog je Američko društvo za kontaktni dermatitis proglasilo najvećim alergenom 2013 godine. A Evropska komisija zabranila je njegovo korišćenje u svim proizvodima koji mogu ostati na koži.
Često su uzročnici zapušenih odvoda jer nisu razgradive poput običnog toaletnog papira. Štetne su čak i kada ih bacite u smeće, piše Daily Mail.
Zbog kombinacije alkohola, konzervansa, mirisa, vlažnih tela i sredstava za čišćenje u njemu teško se razgrađuju. Osim toga, antibakterijski alkohol iz njih ubija bakterije i enzime koje su ključne za razgradnju običnog otpada na smetlištima, ali i u septičkim jamama.
Sa čime ih zameniti?
Antibakterijske vlažne maramice - ukoliko ta mogućnost postoji uvek birajte da ruke operete vodom i sapunom. Vlažne maramice su se na ispitivanjima pokazale kao najneefikasnije u otklanjanju prljavštine, a osim toga, antibakterijski sastojci mogu podstaći i otpornost na antibiotike.
Vlažne maramice za skidanje šminke - dermatolozi ih ne podržavaju jer sadrže hemikalije slične deterdžentu. Ako su prejake, iziritirat će vam kožu, a mnoge koje sadrže alkohol mogu dodatno i isušiti kožu. Kozmetička dermatološkinja dr. Sem Bunting za skidanje šminke preporučuje pamučne materijale i micelarnu vodu kao najnježniju opciju za kožu, piše Daily Mail.
Vlažne maramice za bebe - Čak i one na kojima piše da su "eco" ili "green" koje sadrže većinom vodu i dalje su štetne. Napravljene su od poliestera i utiču na uvođenje plastike u prehrambeni lanac i neće se razgraditi vekovima. Uvek pre ponesite pamučne pelene i malo vode pa bebu obrišite sa njima.
Vlažne maramice za čišćenje doma - Vrlo često sadrže puno alkohola i mirisa koji mogu iziritirati i isušiti kožu. Puno su efikansije magične krpe koje možete više puta koristiti, a koje su napravljene posebno za čišćenje površina u stanu.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna