Jedan od najčešćih problema sa kojim se mame suočavaju kada dobiju bebu jeste pitanje šta sve treba, a šta nikako ne smeju da konzumiraju dok doje, kako bi obezbedile dovoljnu količinu kvalitetnog mleka za bebu. 

Šta sve utiče na količinu mleka?

Postoji nekoliko faktora od kojih zavisi koliko će mama imati mleka, a stručnjaci izdvajaju najvažnije:

- Odložen početak dojenja;

- Nedovoljan broj podoja;

- Nepravilno dojenje (beba ne hvata dojku kako treba);

- Upotreba određenih lekova.

Takođe, prethodna operacija grudi može uticati na produkciju i količinu mleka, kao i prevremeni porođaj, visok pritisak ili dijabetes. 

Pored navedenog, mame koje doje posebnu pažnju moraju da posvete ishrani, odnosno izboru namirnica koje unose u organizam, kako ne bi naudile bebi.

Koje sve namirnice bi trebalo izbegavati za vreme dojenja?

1. Određene vrste povrća i mahunarke

Znamo da su pasulj, mahunarke i povrće poput kupusa, brokolija, luka, karfiola prepuni nutrijenata, ali isto tako mogu izazvati gasove, nadutost i grčeve ako se konzumiraju previše.

Ako vaš mališa ima grčeve i digestivne probleme, najbolje bi bilo da izbegavate određenu hranu, poput: kupusa, brokolija, karfiola, crnog luka, artičoke, leblebija, sočiva, pasulja.

Veće količine sušenog voća, poput suvih šljiva i kajsija, mogu imati sličan efekat.

2. Ribu sa većom količinom žive

Zahvaljujući velikoj količini omega 3 masnih kiselia, uz dosta vitamina i minerala (cink, gvožđe, kalijum, b vitamini), riba se uključuje u zdravu dijetu tokom dojenja. Ipak, važno je biti probirljiv kada je u pitanju količina žive. Trudnice i mame koje doje ne bi trebalo da jedu ajkulu, sabljarku, kraljevsku skušu i tunu. Hemikalije poput žive nisu sigurne za upotrebu, a mogu uticati i na bebin mozak, tako da je bolje da ih se klonite.


Foto: Shutterstock

3. Lekovite biljke

Većina svežih biljaka koje se koriste u kuvanju retko mogu dovesti do ozbiljnih problema, ali nekada mogu smanjiti količinu mleka ukoliko ih konzumirate u većim količinama. To uključuje žalfiju, nanu, bosiljak, peršun i ruzmarin. Ukoliko niste sigurni kakav efekat ima neka biljka na mleko, možete da se konsultujete sa svojim lekarom.

Neke biljke bi ipak trebalo izbegavati, jer su ih studije povezale sa problemima sa jetrom kod beba, a to su: pelen, crni orah, morske alge, borač, sladić, pasji trn, crni pelen, podbel, list gaveza, đavolja kandža, ženšen, kleka…

4. Kofein

Iako nedostatak sna tokom prve godine majčinstva podstiče potrebu za većom dozom kofeina,  nažalost, to tokom dojenja nije dobra ideja, ni za vas, ni za bebu. Najbolje bi bilo da izbegavate kafu, čaj (osim nekih biljnih), čokoladu, kakao, zaslađene napitke, ledeni čaj. Neke bebe su osetljivije na kofein, naročito dok su male. U suštini, novorođenčad se obično bore da metabolišu kofein iz kafe, što znači da se on zadržava mnogo duže u organizmu, a to može uticati i na rutinu spavanja.

5. Alkohol

Dojenje i alkohol nisu uopšte dobra kombinacija. Naučnici su pokazali da bebe koje su svakodnevno izložene samo jednoj čašici koju je majka popila imaju umanjen motorički razvoj, a uz to i promene u redovnom snu. 

Izbegavajte hranu na koju su drugi članovi porodice alergični

Alergije i osetljivost na hranu mogu biti nasledne, zato budite obazrivi i uvodite tu hranu postepeno u bebinu ishranu.

Iako se govori da alkohol može povećati količinu mleka (poput piva), studije su pokazale da on u stvari smanjuje produkciju, a njegovo prisustvo u mleku će pruzrokovati da beba jede 20 posto slabije.

Ukoliko imate naročitu priliku i rado biste popile piće, predlog je da mleko ranije izmuzete, i posle nahranite bebu, bez brige da li je prošlo dovoljno sati nakon pića.

6. Začinjenu hranu

Iako je začinjena hrana generalno sigurna za vašu bebu, neke studije su pokazale da promena u ukusu mleka može uticati na količinu koju beba pojede.

7. Neoprano voće i povrće

Hrana koja nije sigurno i higijenski pripremljena i oprana je opasna po zdravlje. Trudnice i mame koje doje, kao i mališani, su u većem riziku od pojave bolesti. Plus, neoprano voće i povrće može sadržati opasne pesticide i hemikalije. Stoga, važno je oprati ih pažljivo pre upotrebe. Isto tako, meso treba dovoljno skuvati i izbegavati sirovu hranu poput sušija, sirovih jaja ili nepasterizovanih proizvoda koji mogu da sadrže bakterije, poput listerije. 

8. Lekovi

Pojedini lekovi mogu umanjiti količinu mleka, uključujući pseudoefedrine. Lekar vas takođe može upozoriti na određene tipove hormonske kontracepcije, barem dok se dojenje ne uspostavi kako treba. U svakom slučaju, bez obzira koja je terapija u pitanju, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom.