Odmah po rođenju, beba počinje da se privikava na nove uslove života, ali tokom čitavog perioda dominira njena nezrelost i velika zavisnost od majke, koju doživljava kao deo sebe. Terminsko novorođenče veći deo dana provodi u snu, a budi se samo da bi sisalo.
Koji položaj beba najčešće zauzima?
Kod budnog i aktivnog novorođenčeta, u leđnom položaju - pokreti ekstremiteta se sastoje od naizmeničnog savijanja i opružanja. U položaju potrbuške - nožice su zgrčene, tako da su kolena manje-više podvučena pod trbuh, a beba pravi pokrete puzanja (primitivno puzanje). U tom položaju, dete može bez teškoća da okrene glavu desno i levo, kako bi oslobodilo disajne puteve. Uprkos tome, bebu mlađu od dva meseca ne treba ostavljati potrbuške bez nadzora, zbog dokazanog povećanog rizika od iznenadne smrti.
Koji znaci mogu da ukažu na problem?
Ispružene noge sa ispruženim ili zgrčenim rukama, viđaju se kod oštećenja nervnog sistema. Budno novorođenče je aktivno i reaguje na spoljne draži pokretima ekstremiteta i vrata, na način koji je opisan u literaturi kao „masa pokreta“. Pokreti su promenljivi u intenzitetu i obimu: pojedini su spori, a drugi nagli i brzi. Voljni i svrsishodni pokreti ne mogu da se očekuju kod novorođenčeta. Zaostajanje jednog ekstremiteta u položaju potrbuške ukazuje na njegovu slabost - na primer, kao posledica porođajne traume. Taj ekstremitet dete štedi, a pokreće samo suprotan. Poremećaj pokretljivosti manifestuje se ili odsustvom spontane aktivnosti u budnom stanju ili obiljem naglih, brzih, drhtavih, grčevitih pokreta ili ukočenosti.
Zašto novorođenče ne otvara oči?
Beba u prvim danima često ima natečene očne kapke. Uzrok tome može da bude pupčanik omotan oko vrata u toku porođaja ili nadražaj sredstvom koje se ukapava u oči neposredno po rođenju. Čim otok prođe, oči će se povremeno otvarati. Neke bebe otvaraju oči i u prvom danu, ali to traje kratko. Što je beba starija, sve duže će da gleda, a vremenom i da fiksira pogled na vašem licu.
Zašto bebi ponekad podrhtava brada dok plače?
Radi se o normalnoj pojavi, koja spontano prestaje sazrevanjem bebinog nervnog sistema.
Zašto novorođenče često kija?
Kijanje može, ali ne mora da bude znak prehlade. Kod novorođenčeta, kijanje je obično reakcija na neku jaku draž - na primer, jaku svetlost. U kasnijem uzrastu, beba kija kada joj je hladno i, ako je ne utoplite, može da se prehladi.
Zašto se beba povremeno trza u snu?
Trzaj je u ranom uzrastu česta pojava. Radi se o normalnom, Moroovom refleksu, kao reakciji na iznenadnu draž ili gubitak ravnoteže. Ponekad se javlja i bez vidljivog razloga. Spontano iščezava do kraja šestog meseca života. Međutim, ako su takve pojave učestale, treba se posavetovati sa lekarom, naročito ako je ocena na rođenju bila manja od osam.
Kako da znate da li je bebi hladno ili vruće?
Pipnite joj ručice i nožice. Ako su hladne, bebi je zima, presvucite je i utoplite. Ako je beba preznojena, vrućina joj je, presvucite je, raskomotite i napojite vodom, jer ona u prvih šest nedelja nema potpuno razvijen centar za termoregulaciju, pa lako može da se rashladi ili pregreje. (Više o ovoj temi možete saznati u tekstu Da li je mojoj bebi toplo)
Kada će beba početi da vam se osmehuje?
Posmatrajući bebino lice odmah posle rođenja, možete da uočite širok repertoar gestova - od kojih neki liče na osmeh, ali odmah iza toga, beba je u stanju i da se rasplače. Prvi "socijalni" (društveni) osmeh očekujte sredinom drugog meseca života.
Kada da počnete da "razgovarate" sa bebom?
Počnite čim osetite njene pokrete, još dok ste u drugom stanju. Fetus čuje glasove, a najbolje majčin. Novorođena beba već poznaje majčin glas, i on je umiruje. Može da prepozna i druge glasove koje je slušala pre rođenja. Zato će se lakše privići na osobe koje ih "proizvode". Beba ne razume reči, ali vaš glas joj uliva sigurnost. Bez snebivanja joj pričajte, pevajte i tepajte sigurnim, ali nežnim tonom kad god vas gleda. Kada za to dođe vreme, beba će da vam odgovori: najpre gukanjem, zatim brbljanjem, pa tepanjem, i na kraju prvim rečima.
Koliko često beba ima stolicu?
Beba obično ima stolicu svakodnevno, pri čemu broj stolica nije važan ukoliko dete lepo napreduje. Može da je ima jednom dnevno, ali i u toku svakog podoja. Međutim, dešava se da nema stolicu i po nekoliko dana. Kod bebe na prirodnoj ishrani, toleriše se period od sedam do deset dana bez stolice, ako je mirna i ne povraća. Ukoliko beba koja nema stolicu vrišti, ima napet trbuh i povraća, neodložno je treba odneti lekaru.
Šta su kolike?
Kolike su bolni grčevi u trbuhu. Mnoge, inače potpuno zdrave bebe, u prva tri meseca dobijaju napade plača, pri kojima se zacrvene u licu i grče nožice ka stomaku. Ti napadi posle izvesnog vremena - koje može da bude od nekoliko desetina minuta do nekoliko sati, spontano prolaze, kao da ništa nije bilo. U prve dve nedelje, kao i posle četvrtog meseca života su retki. Kolike se sa jednakom učestalošću javljaju i kod dojene i kod odojčadi hranjene flašicom. Malo su češće kod dečaka, ali nisu retke ni kod devojčica. Pravi uzrok kolika se ne zna, mada ima više teorija. Najverovatnije da bolni grčevi potiču od prolaska krupnih mehurova vazduha kroz creva, mada i vazduh u želucu može da izazove osećaj bola. Kolike mogu da se jave u toku ili neposredno posle obroka. Tada progutani vazduh nije stigao dalje od želuca, pa se izbacuje „na gore“ - podrigivanjem. Ako beba zaplače u toku podoja, slobodno ga prekinite - i više puta ukoliko je potrebno, i uspravite je da podrigne. Posle toga će da se smiri, pa nastavite sa dojenjem. Međutim, klasične kolike nastaju sat i po do dva posle obroka, kada je progutani vazduh dospeo u creva, i beba treba da ga izbaci „na dole“, putem vetrova. Obično se to događa uveče, mada može u bilo koje doba dana.
Tekst: Prim. dr Maja Skender, pedijatar
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna