Pošto vaše dete postaje sve pokretljivije, povedite više računa o njegovoj sigurnosti - pre svega, učinite vaš dom bezbednim.

Beba nastavlja da "brblja", povremeno testirajući jačinu svog glasa. Pokazuje sve veće interesovanje za detalje, i veliku radoznalost. Shvata da neki predmeti postoje čak i ako se ne vide, a počinje i da pokazuje otpor ako je prisiljavate na nešto što ne želi.

Prvi iskorak, a verovatno i puzanje

● Sedenje postaje omiljena zabava. U sedmom mesecu, većina beba može da sedi bez pridržavanja - iako bi bilo dobro (biće vam zahvalne na tome) da u njihovoj blizini sačuvate jastuke za podupiranje, u slučaju da izgube

U sedmom mesecu, većina beba može da sedi bez pridržavanja - iako bi bilo dobro da u njihovoj blizini sačuvate jastuke za podupiranje, u slučaju da izgube ravnotežu

ravnotežu! Ipak, ravnoteža se poboljšava, pa će beba početi da se igra u sedećem položaju.  

● Kada vaše dete vidi zanimljiv predmet izvan svog domašaja,  možda će pokušati da ga uzme. Iskorak napred iz sedećeg položaja, veoma je važan pokret. Vremenom, ako nastavi sa skorakom,   počeće da se okreće na kolenima, a potom će moći i da se podigne iz tog položaja, uz dugo "protezanje". Onda će naučiti da se samo drži, pa da se podigne u četvoronožni položaj. U početku se  ljuljuška, klati napred-nazad u tom novom položaju, vežbajući za sledeći veliki pokret: puzanje. 

● Samo po sebi, puzanje ne predstavlja razvojnu prekretnicu, ali bebino razmišljanje kako da uzme predmet van svog domašaja, jeste važna prekretnica. Neke bebe "mile" na stomačiću, druge puze uz pomoć ruku i nogu, a pojedine "špartaju" na guzi - odižući je i spuštajući, pri čemu se odguruju nožicama.

Kako ko može i voli

Kada počnu da puze, deca najčešće krenu prvo unazad, dok ne shvate kako da se usmere prema napred. Doduše, neke bebe potpuno preskaču uobičajene faze i uspravljaju se naglim "izbačajem", a onda stoje ili hodaju. No, pretpostavljamo da je vaša beba sada vrlo zadovoljna time da odmah sedne i posmatra zanimljive prizore oko sebe. Uživajte u ovom vremenu, jer će beba uskoro biti u stalnom pokretu. A ko će stalno da trči za njom? Pa, zna se!

Vreme je za veliku kadu

● Beba je, verovatno, već dosta velika za kadicu u kojoj ste je ranije kupali. Ali, njeno stavljanje direktno u veliku kadu - može da bude zastrašujuće za roditelje. Jer, držanje malog, mokrog i klizavog tela deluje krajnje nepouzdano. Doduše, možete da koristite malo sedište za kupanje, sa vakuum držačima - "sisaljkama", koje se montiraju na dno kade. I to pogotovo sada, kada beba toliko uživa u sedenju. Ta sedišta često mogu i da se okreću oko svoje ose, a imaju i sigurnosni pojas, i "stočić" za igračke. U svakom slučaju, dobar su način da se beba "uvede" u veliku kadu.

● Jedno morate da zapamtite: bez obzira da li je beba u kadici ili velikoj kadi, na sedištu za kupanje ili sedi samostalno u kadici ili u kadi sa plitkom vodom - nikada ne smete da odvratite pažnju od nje - čak ni na sekund! 

Vreme za kupanje je sjajna prilika za jačanje bliskosti sa bebom, posebno nakon dugog, iscrpljujućeg dana

Potrebno je vrlo malo vremena, i vrlo malo vode da se desi nesreća. Dovoljno vam je rečeno! 

● Još jedan zabavan način da se organizuje vreme za kupanje sa vašim detetom, jeste da mu se pridružite u kadi. Ono će se osećati sigurno sa vama, a oboje možete da se opustite i uživate u vodi (i igračkama!).

● Vreme za kupanje je sjajna prilika za jačanje bliskosti sa bebom, posebno nakon dugog, iscrpljujućeg dana. Ispitajte da li je voda dobra - na starinski način - vašim laktom, jer je osetljiviji na temperaturu od vaših ruku. Proverite i da li su vam spremne neophodne stvari: peškir, peškirić za pranje, sunđer za kupanje, sapun, šampon… 

●Nakon kupanja, pažljivo izvadite bebu iz vode i brzo je pokrijte mekanim, paperjastim peškirom, a potom blagim tapkanjem osušite. Često se dešava da nije voda ta koja smeta bebama za koje se misli da ne vole kupanje, nego to što im je hladno dok čekaju onako mokre da budu obrisane.

O uznemirenosti zbog razdvajanja, strahu od nepoznatih osoba i bezbednom okruženju u ovom bebinom uzrastu, pročitajte na sledećoj strani.
PageBreak

Strah od nepoznatih osoba

● Otprilike između šestog i dvanaestog meseca, vaša beba može da počne da pokazuje prve znake nepoverenja prema nepoznatim osobama. Ona sada može jasno da pravi razliku između ljudi koje zna i koje ne zna. To je

Kako MAMA kaže

Vi igrate veoma važnu ulogu u pomaganju bebi da se suoči sa "strancima". Prvo, ne morate nikada nikome da se izvinjavate zbog njenih reakcija. Jer, njen "odgovor" na nečije prisustvo nije pokazatelj nesigurnosti ili odraz vaših roditeljskih veština. Najbolje je da razgovarate sa svojom bebom o nepoznatoj osobi, na primer: "Ovo je tvoj ujak Petar. On je mnogo toga čuo o tebi i vrlo je srećan što te je upoznao". Vaša beba će da prihvati neznanca mnogo brže ako može da oseti vaše vlastito prihvatanje. Znači, ako se vama sviđa ta osoba, onda beba misli da je bezbedna u njenom društvu.

  normalna faza, koja utiče na decu u različitoj meri.   

● Iz sigurnosti vaših ruku, beba će mirnije da gleda lice nepoznate osobe, pomno slušajući ton razgovora između vas i tajanstvenog neznanca. Potrudite se da joj bude ugodno. Ako je previše osetljiva kada su u pitanju "stranci", nije dobra ideja da je predate u ruke "nove" osobe da je drži. Vremenom, ona će ipak da se "otkravi" i prihvati "stranu osobu" - na svoj, jedinstven način. To je individualno za svaku bebu. 

Uznemirenost zbog razdvajanja

● Otprilike u ovo vreme, može vam se učiniti da sevaša beba teže odvaja od vas, da joj je potrebno više vremena za to. Anksioznost zbog razdvajanja može da se pojavi u bilo kojem periodu nakon šestog meseca, ali obično vrhunac dostiže blizu dvanaestog meseca.

● Odvajanje od bebe je, takođe, velika prekretnica i za roditelje.  Ako je vaša beba uzrujana, uznemirena, ili se čvrsto pripija uz vas, to može da deluje srceparajuće. Pred roditelje se postavlja niz pitanja, kao što su: "Da li je moja beba nesigurna?", "Da li je suviše zavisna?", "Zašto ne može da veruje drugima?", "Jesam li ja loš roditelj zato što je sada ostavljam?"… Teško je - koliko može da bude, ali pokušajte da ne brinete, jer je to normalna faza u bebinom razvoju.

bebin-sedmi-mesec

Bezbednost bebe u kući

● Zbog njene sve veće pokretljivosti,sada je pravo vreme da razmislite o bebinoj sigurnosti. Pregledajte pažljivo vaš dom. Pokrijte električne utičnice, odložite gajtane i užad za roletne i draperije, uklonite lomljive i oštre predmete sa stočića u dnevnoj sobi, ali i drugih mesta gde će dete biti u mogućnosti da ih dohvati.

● Razmotrite dobro koja bi mesta u kući mogla da zahtevaju vrata - definitivno na vrhu i u dnu stepenica. Važno je da beba ima siguran prostor za istraživanje, jer će idućih meseci to biti njen posao: da proveri i istraži svaki kutak u vašem domu.

● Svakako, postoji razlika među samim bebama koliko aktivne i znatiželjne mogu da budu u ovoj fazi. Tako su neki roditelji, kada im je odrastalo prvo dete - izvršili mali broj prepravki u kući zbog njegove bezbednosti, jer je bilo mirno. Ali su zato morali da se bace na veliki "remont" kuće za sledeće dete (tako da ništa opasno ne može da otvori i upotrebi, niti da neke stvari ošteti).

● Ukoliko imate vrlo aktivnog mališana, koji pritom vešto puzi, dobro razmotrite potencijalne opasnosti u stanu. Međutim, ako vašoj bebi najveće zadovoljstvo pričinjava da sedi i tako se igra, ili nije mnogo zainteresovana da puzi, imate još malo vremena dok ne počnete ozbiljno da razmišljate o njenoj sigurnosti. U svakom slučaju, bilo bi dobro da preduzmete neke korake.

Poslušajte savete pedijatra

Dok razmišljate o razvoju vašeg čeda, imajte na umu da je svako dete jedinstveno. Bez obzira da li doseže određene razvojne prekretnice ranije ili kasnije od drugih, ono ima sopstveni razvojni put, koji sledi. Linija razdvajanja između postignutog po mesecima, vrlo je zamagljena. Stoga, ukoliko imate nedoumice, ili vas brine neki segment razvoja vaše bebe, najbolje je da se obratite njenom pedijatru.

Snežana Damnjanović Mitić