Ništa ne može da se uporedi sa jakim emocijama ljubavi i privrženosti kada prvi put ugledate vaše novorođenče. Nakon devet dugih meseci, ne možete da odolite a da se ne divite slatkim prstićima na bebinim nožicama i ručicama. No, život u skučenom prostoru materice i naporan put u spoljašnji svet (svaki porođaj je jedinstveno iskustvo), ponekad ostavljaju trag.

Bebina koža

Boja
Nemojte da se šokirate ako vidite svoju bebu sa "neobičnom" bojom kože - koja, naravno, može da bude svetlo ružičasta ili crvenkasta, ali i sa "mrljama", flekama, bubuljicama... I bebine ruke i noge u prvih nekoliko sati života mogu da izgledaju plavičasto - zbog "nezrele" krvne cirkulacije. Međutim, boja kože se postepeno menja: od neugledne, čak zastrašujuće sivo-plave, do atraktivne ružičaste.

Promene
Većina promena na koži je potpuno bezopasna, ali - kako biste bili sigurni, obavezno razgovarajte sa vašim pedijatrom. Iako su kožne promene prilično uobičajene, na roditelje deluju veoma uznemirujuće. Međutim, uglavnom su bezazlene i spontano iščezavaju.

prvi-bebin-mesec

Glava i lice

Vaša beba je upravo prošla kroz relativno uzak prolaz, vašu karlicu, a kao rezultat toga - njena glava može da bude "asimetrična" (nesrazmerna, neskladna) i malo otečena. To, takođe, može da utiče i na lice vaše bebe. 

Ona može da ima naduvene, "podbule" oči i otečene kapke, "pljošten" nos i uši smešnog izgleda. U zavisnosti od bebine kose, možda ćete moći da vidite pulsiranje na njenoj mekoj poglavini, ili fontaneli - to je područje na kojem kosti lobanje i dalje zajedno rastu.

Kosa i oči

Bebe se ponekad rađaju sa kosom, ali ona često brzo opadne i tri-četiri meseca kasnije biva zamenjena stalnom kosom, ponekad potpuno drugačije boje. Boja očiju takođe može da se promeni u prvih godinu dana, ali obično oko šestog meseca može da se predvidi koju boju očiju će imati beba.

Još nije pupak… ali, biće!

Odmah nakon rođenja deteta, lekar preseca pupčanu vrpcu. To je mesto gde će da se nalazi pupak vaše bebe. Od izuzetne je važnosti da pupčani patrljak održavate čistim i suvim, kako biste sprečili nastanak moguće infekcije.

PageBreak

prvi-bebin-mesec

Šta beba sluša i gleda?

Istraživanja su pokazala da se novorođene bebe okreću prema mamama kada one govore - što i nije čudno, jer su nekoliko meseci u materici slušale njihove glasove. Bebe, inače, reaguju na blage glasove, kao i na umirujuće, nežne ritmove.

Bebu vizuelno privlače šare i oblici koji su okrugli. U prvom mesecu, ona će moći da vidi oko 20 do 25 santimetara daleko (najviše do 30) - što je rastojanje između bebe koja sisa i maminog lica.

Bebini refleksi

Vaša beba je rođena sa tzv. primitivnim refleksima, koji se gube do kraja prve godine života, a odraz su nezrelosti nervnog sistema. Najznačajniji su: refleks traženja usnama ("rooting"), refleks sisanja, moro refleks, refleks hvatanja dlanom i tabanom.

Pelene, pelene… mnooogo pelena!

Razmislite o nelagodnoj obavezi menjanja pelena kao o vremenu zbližavanja - dok vas vaša beba pažljivo gleda i sluša kako joj pričate ili pevate, osećajući vaš nežan dodir. Iz njene perspektive, to je prisan način za mamu ili tatu da se upoznaju sa njenom važnom potrebom, i učine da ona ponovo oseća toplinu i udobnost.  

Možda je pred vama još jedna nedoumica: platnene, ili pelene za jednokratnu upotrebu? Koje su "prave" za vašu porodicu? I jedna i druga vrsta imaju svoje prednosti i nedostatke. Dobro se raspitajte, odmerite za i protiv… pa onda donesite odluku. 

PageBreak

Majušna pluća uopšte nisu slaba

Bez obzira koliko ste se pripremali za bebin dolazak, nijedan roditelj nije spreman za takvu vrstu osećaja dok sluša svoju bebu kako plače… i plače… i plače... Većina odojčadi "potroši" i do sedam odsto svog dana plačući - što je često prinudan, nevoljan odgovor na određenu vrstu nelagode.

Zapamtite, plač je bebin primarni oblik komunikacije. Brzo reagovanje na njega, način je da izrazite bebi svoju ljubav i podršku.

Više pomoći na putu razvoja

Nakon što ste dobro razmotrili razvoj vašeg deteta, imajte na umu da su sve bebe jedinstvene. Svaka je posebna na svoj način. Stoga, bez obzira da li vaša beba rano ili kasno doseže razvojne prekretnice - za nju veoma važne stadijume razvoja, ona ima svoj razvojni put.

Razvoj bebe može da bude krajnje nepredvidiv: neka deca "obavljaju" određene aktivnosti pre "uobičajenog" perioda, a druga posle njega. No, sve je to normalno. Linije razgraničenja između prvih meseci su prilično nejasne, fluidne. Ali, ako imate bilo kakvih pitanja o razvoju vaše bebe, ili se eventualno jave neki problemi - to obavezno proverite kod pedijatra.

Snežana Damnjanović Mitić