Naučno je dokazano da pušenje i dojenje nije preporučljivo.Mame koje ne mogu da ostave pušenje najčešće odbijaju da doje bebu, ovde pokušavamo da rešimo dilemu da li je bolje ne dojiti bebu ili ipak dojiti uprkos konzumiranju cigareta nakon porođaja.
Veliki broj studija koje su rađene pokazuju da nikakva "prava" opasnost nije dokazana, sve dok potrošnja ostaje umerena !
Nutritivni kvaliteti vašeg mleka i dalje će raditi svoj posao: dozvolite bebi da raste i zaštiti se od većine infekcija! Prednosti i zaštitni učinak dojenja protiv respiratornih infekcija postoje čak i u slučaju pušenja kod majke.
Postoji tendencija da se kaže da je beba koju doji pušač bolja od bebe koja nije dojena i koja je izložena pasivnom pušenju.
DA LI NIKOTIN PRELAZI U MAJČINO MLEKO?
Nekoliko studija pokazuje da prisustvo nikotina u mleku, u malim ili velikim dozama, može uticati na kvalitet hranjenja. Pušenje takođe smanjuje proizvodnju majčinog mleka, verovatno zbog dejstva nikotina, koji snižava nivoe prolaktina u serumu.
Odvikavanje se obično dešava ranije kod njihovog deteta u odnosu na nepušače. Nikotin takođe remeti refleks izbacivanja mleka : mleko tada teče sporije. Studija je pokazala da je pušenje povezano sa nižim koncentracijama lipida i proteina u mleku.
DA LI SU ELEKTRONKSE CIGARETE MANJE ŠTETNE?
Vaping uređaji su uređaji na baterije koji obično isporučuju nikotin, arome i druge aditive u obliku inhaliranog aerosola. Malo se zna o efektima majčine upotrebe elektronskih cigareta na zdravlje deteta. Njegov aerosol može sadržavati štetne ili potencijalno štetne hemikalije, uključujući nikotin.
Poseban ukus koji duvan daje vašem mleku takođe nije po ukusu svih beba. Ako ste nastavili da pušite tokom trudnoće, vaše dete je naviklo na to i ne bi trebalo da smeta kada dođe vreme za hranjenje. S druge strane, ako ste ponovo počeli da pušite po rođenju, možda ćete morati pričekati malo pre nego što se beba navikne.
DOJENJE I DUVAN: KAKVE SU POSLEDICE PO BEBU?
Tokom dojenja, to je sigurno, vaša beba unosi nikotin ! Štetne materije cigarete apsorbiraju i ulaze u mleku. Imajte na umu da njegova koncentracija zavisi i od broja cigareta koje pušite, načinu na koji pušite (sa ili bez udisanja) i vremenu koje je proteklo između poslednje cigarete i dojenja.
Najbolje je sačekati dva sata nakon pušenja da nahranite dete. Ako niste “teški pušač”, odnosno do 5 cigareta dnevno, beba se neće više uznemiriti od druge.
S druge strane, ako ste veliki korisnik nikotina (10/15 cigareta dnevno), mogu se pojaviti znaci intoksikacije. A pomoć u zaustavljanju ili jednostavnom smanjenju pušenja je tada više nego preporučeno.
Tahikardija, bledilo, povraćanje, dijareja, pospanost i preterani nemir su vidljivi kod beba koje apsorbuju visoke nivoe nikotina. Istraživači su otkrili, u urinu beba koje su dojile majke pušači (više od pet cigareta dnevno), nivo kotinina (nusproizvoda nikotina) deset puta veći nego kod beba koje imaju majke pušači, ali koje se hrane adaptiranim mlekom.
KOLIKO DUGO NAKON PUŠENJA MOŽETE DOJITI?
Potrebno je oko 8 sati da svi tragovi nikotina nestanu iz krvi. Ako ne možete da prestanete da pušite, najbolje je pušiti nakon dojenja.
PAZITE NA PASIVNO PUŠENJE!
Duvanski dim u ambijentalnom vazduhu je štetniji za bebu od nikotina koji apsorbuje kroz majčino mleko. Pasivno pušenje povećava rizik od ORL i plućnih bolesti, kao i pojava sindroma iznenadne smrti odojčadi.
Savet za roditelje koji puše: nikada ne pušite u kući i redovno provetravajte vaš enterijer! Obavezno se presvucite i operite ruke nakon pušenja i pre uzimanja bebe.
DOJENJE I PRESTANAK PUŠENJA
Prestanak pušenja je očigledno najbolje rešenje i to nije upitno da zaštitite bebu. Ukoliko ne možete da ostavite pušenje primenite neke od ovih saveta kako bi smanjili štetnost prilikom dojenja.
Mnogi naučnici su se složili da je za neke mame vrlo stresno da ostave cigarete, ako je taj osećaj još pojačan emocijama nakon porođaja, taj stres, prema rečima stručnjaka, može biti još štetniji od pušenja.
(Yumama)