Česta nedoumica roditelja je kada mogu da koriste začine u dečijoj hrani i koju vrstu. Obično bebe između 8 i 10 meseci mogu jesti hranu sa pojedinim začinima ali i dalje treba da izbegavate šećer i so.U ishranu možete uvesti polako kurkumu ili kim, začinsko bilje kao što su bosiljak, origano i tamjan. Ako vašoj bebi ne smeta probajte da obagatite obroke običnim i belim lukom i đumbirom. Ovo ne samo da dodaje ukus, već teksturu i boju.

U početku nemojte puno začina da koristite. Počnite sa blagim kao što su neodoljivi cimet ili muškatni oraščić. Slane kašice možete da obogatite kimom, tucanom parikom, đumbirom i karanfilićem, čak i sa malo crnog bibera. Kao i kada uvodite nove namirnice, tako se i ponašajte sa začinima, stavljajte ih po malo i uvek samo jedan, da vidite kako će vaša beba da reaguje. Možda joj neće prijati, a možda će da ima i alergijsku reakciju.

dete-hrana-nered.jpg
Shutterstock Beba jede ručak

Zašto treba maksimalno odlagati uvođenje so i šećera u bebin ishranu, iz prostog razloga zato što mogu biti ozbiljno štetne za njihovo zdravlje.Beba još uvek ima osetljiv organizam, a bubrezi su najosetljiviji i još uvek ne mogu da prerade veće količine soli. Previše soli koja se dodaje u povrće, voće, mleko osim što može da ošteti bubrege, može i da dovede do povišenog krvnog pritiska, naročito ako u porodici ima neko ko ima probleme sa hipertenzijom. Šećer bi trebalo izbegavati u ishrani malog deteta  do 12 . meseci, jer može da dovede do kvara zuba (karijesa), a kasnije i do gojaznosti.

(Yumama)