Jedina razlika između breskvi i nektarina jesu te "dlačice" koje vidimo na kori bresve. Nektarina ima tendenciju da bude manja i aromatičnija od breskve, a pored toga ima i više crvene boje na površini ploda.

Zašto su breskve i nektarine dobre za vašu bebu?

Breskve imaju visok sadržaj vitamina, naročito C i A, a sadrže i veliku količinu vlakana. Za breskve se zna da imaju diuretičko dejstvo, a pored toga, i jedne i druge su prirodni laksativi. Breskva je idealno voće koje možete dati bebi ukoliko ima probem sa konstipacijom, isto kao i šljive.

Nutritivne vrednosti (1 breskva srednje veličine)VitaminiVitamin A –524 IUVitamin C – 19 mg Niacin – .97 mg Folna kiselina – 5.5 mcgMineraliKalijum - 193 mgFosfor - 12 mgMagnezijum - 6,9 mgKalcijum - 5 mg Selen  – .4 mgSadrži i manje količine gvožđa, mangana, bakra i cinka.

Kada možete uvesti breskve u bebinu ishranu? 

Predlog velikog broja pedijatara je da bebe počnu da jedu breskve između 4. i 6. meseca. Za one koji počinju da uvode čvrstu hranu svojim bebama ranije nego što je preporučeno (sa 6 meseci), breskve mogu biti prva hrana koja je laka za varenje. Breskve su ukusne, slatke i sočne. Možete ih mešati sa dosta drugih namirnica, kao što su piletina, banane, avokado. Breskve mogu da se kuvaju u vodi, na pari ili da se peku u rerni. Uzmite u obzir da breskve gube svoje hranljivo dejstvo kada se predugo kuvaju.

Najbolja opcija je da ih pečete ili kuvate na pari. Možete bebi napraviti kašicu samo od breskve, a možete ih pomešati sa domaćim žitaricama, jogurtom, čak i sa mesom, poput piletine.

Zamznuti parčići breskve u mljackalici su sjajan način da olakšate bebi bol tokom rasta zubića.

Mogu ih jesti i prstićima ukoliko su pečene i slabije kuvane. Ukoliko su kockice breskve previše klizave za vašu bebu da ih podigne, pospite preko njih mlevene pšenične klice. Naravno, konsultovanje sa pedijatrom pre toga je obavezno.

Kako odabrati i čuvati breskve i nektarine za bebe?

Ovo voće je visoko kontaminirano pesticidima, tako da je kupovina organskih plodova pametan izbor. Jednom kada se uberu, breskve i nektarine neće postati još slađe ili zrelije, ali će postati mekše i sočnije. Prilikom odabira obratite pažnju da nemaju "modrice" i pukotine. Birajte breskve i nektarine koje su čvrste, a ipak blago popustljive kada se nežno pritisnu.

Kako oljuštiti breskve i pripremiti ih za bebu?

Dobro operite breskvu, (možete je očistiti četkicom za čišćenje voća), i usecite slovo X na jednoj strani voća. Stranu na kojoj se nalazi X postavite na tiganj, i dodajte oko 3 cm vode. Pustite vodu da proključa i ostavite da se voće kuva dok ne omekšaju. Kada se ohlade, možete ih vrlo lako oljuštiti, jer će kora sama spadati.

RECEPTI

Kašice od breskve (4-6 meseci i 6-8 meseci)

Ovako možete pripremati i nektarine, šljive ili kruške. 

Kuvanje na pari na 1. način

Dobro operite breskve, usecite slovo X na jednoj strani voća. Tu stranu sa slovom X postavite na tiganj sa oko 3 cm vode. Nakon što proključa, pustite da se voće skuva dok ne omekša. Nakon toga ih oljuštite i uklonite semenku.

Kuvanje na pari na 2. način

Oljuštite breskve, uklonite seme i iseckajte ih na kockice. Kuvajte ih dok ne omekšaju.

Pečenje

Operite i uklonite seme. Presecite voćku na pola, te presečenom stranim na dole postavite ih na pleh, sa oko 3 cm vode. Pecite na 200 stepeni dok ne omekšaju i dok se ne pojave nabori na kori. Ukoliko ih pre pečenja niste oljuštili, možete to uraditi i posle.

Blanširanje

Ostavite da 300-400 ml vode proključa. Nakon toga očišćeno voće kuvajte u toj vodi 3-5 minuta. nakon toga pustite da se ohladi 2 minuta, a potom uklonite košticu.

Bez obzira koji od ovih načina da ste odabrali, bilo kuvanje, pečenje ili blanširanje, nastavite na isti način.

Sačuvajte ostatke vode od kuvanja za razvodnjavanje. Oljušteno voće ispasirajte, i dodajte tu vodu po potrebi, sve dok ne dobijete glatku teksturu. Ukoliko želite, možete dodati domaće žitarice da zgusnete kašicu.

Opšta preporuka je da se bebama mlađim od 8 meseci ljušti voće i povrće, da bi se omogućilo lakše varenje. Ako ste, pak, i ranije ostavljali koru prilikom pripreme, onda nema potrebe da počinjete da je skidate.

Hrana koja idealno ide uz breskve:

jabukeavokadobananeborovnicešargarepamuskantna tikva ili bundevabatatpiletinasvinjetinajogurt

Breskve i banane (4-6 i 6-8 meseci)

Potrebno vam je:

1 oljuštena breskva, bez semenke

polovina zrele banane

Priprema:

Breskve skuvajte na pari ukoliko je potrebno, pa ih iznječite viljuškom ili ispasirajte. Dodajte bananu i izgnječite je. Ukoliko je potrebno, ispasirajte.

Breskve a la tikva (4-6 i 6-8 meseci)

Potrebno vam je:

2 oljuštene breskve bez koštica

50 g ispasirane muskatne tikve

Priprema:

Breskve skuvajte na pari ukoliko je potrebno, pa ih iznječite viljuškom ili ispasirajte. Pomešajte ispasiranu breskvu zajedno sa bundevom ili tikvom. Ova kašica odlično ide uz piletinu, a može da se umeša u pirinač ili u ovsene pahuljice.

Puding od breskve i pirinča (8-10 meseci)

Potrebno vam je:

200 ml punomasnog mleka

50 g meda (izostavite ukoliko je bea mlađa od 1 godine)

2 jaja (koristite 4 žumanca za bebe mlađe od 12 meseci)

2 kašičice vanile

400 g kuvanog pirinča

30 g suvog grožđa

100 ml punomasnog jogurta izblendiranog sa jednom očišćenom breskvom bez kožice

pola kašičice cimeta

Piprema:

Zagrejte rernu na 180 stepeni. U većoj činiji, pomešajte mleko, med, jaja i vanilu. Dodajte kuvani pirinač i suvo grožđe i dobro izmešajte. Sipajte smesu u podmazan pleh. Prekrijte aluminijumskom folijom i pecite oko 40 minuta, mešajući dva puta tokom pečenja. Izvadite puding iz rerne i ostavite ga da se ohladi. Umešajte jogurt i cimet. Ukus je sjajan bilo da je puding topao ili hladan. Ostatak pudinga možete sačuvati u frižideru.