"Zatvor", ili kako se medicinski kaže - konstipacija, vrlo je čest, frustrirajući problem kod dece. Obično se definiše kao prolazak tvrde i suve stolice, ili bolno pražnjenje posle nekoliko dana. Konzistencija i broj stolica variraju u zavisnosti od uzrasta, i od deteta do deteta.
Odojčad se napreže i stenje i može da se prazni na dva-tri dana, ali ako je stolica meka i prolazi bez problema, to nije konstipacija, već se stolica pojavljuje neredovno. Tek kad postane tvrda i bolna, govorimo o konstipaciji. Natezanje je normalna pojava, ali plač pri napinjanju može da bude znak konstipacije.
Mnoga odojčad na prirodnoj ishrani se prazni jednom nedeljno, pa i ređe, jer se majčino mleko kompletno svari. Stolica se sastoji od male količine neapsorbovanih proteina od usirenog mleka i velike količine crevne sekrecije, uglavnom sluzi i, naravno, mnogo bučnih gasova.
Odojčad na mlečnoj formuli ima više ostataka u debelom crevu, pa je prava konstipacija kod odojčadi na veštačkom mleku mnogo češća.
Koji znaci ukazuju na zatvor?
Znaci da dete ima konstipaciju su kad novorođenče nema stolicu svakog dana i teško je se oslobađa. Takođe, kad je stolica tvrda i suva ( tvrda, zrnasta kao šljunak), a pražnjenje praćeno bolom.
Beba koja ima "zatvor", savija noge prema trbuhu, stenjući i praveći grimase, a stolica po površini može da bude išarana žilicama krvi. Često su prisutni abdominalna nadutost, grčevi i bol, a apetit je uglavnom smanjen.
Zašto dolazi do ove pojave?
Razlozi za nastanak konstipacije u uzrastu odojčeta mogu da budu nova hrana i mleko (prelazak sa dojenja ili formule na kravlje mleko), ili prevelika količina kravljeg mleka, ili premalo vode.
Takođe, kad je dete uznemireno, njegove intestinalne funkcije su uznemirene, što može da izazove konstipaciju ili dijareju. Možda ne pije dovoljno tečnosti ili razblaženog soka, ili ne uzima dovoljno vlakana.
Kako pomoći bebi koja pati od zatvora?
Odojčetu koje pati od zatvora treba dati više tečnosti i više vlakana (žitarice u prvoj i drugoj godini). Kad dođe vreme za uvođenje povrća, treba izabrati ono sa dosta ostataka (grašak, brokoli, pasulj, tikvice, paradajz). Sok bogat sorbitolom, nerastvorljivim šećerom, privlači vodu i tako čimi masu stolice (sok od šljive ili kompot od suvih šljiva, kajsija, bresaka).
Količina soka u prvoj godini ne bi trebalo da iznosi više od 120 mililitara. Korisno je da dete uzima i pire od šljiva. Ako se odojče hrani adaptiranom formulom, treba mu dati češće, a manju količinu. Kod uvođenja žitarica, umesto pirinča treba uvesti kukuruz. Od koristi može da bude i masaža, kao i jednostavne vežbice.
Ako je konstipacija izrazito uporna, neophodno je da se, u dogovoru sa pedijatrom, upotrebe glicerolske supozitorije (čepići), ali ne češće nego na nekoliko dana.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna