Svetleći ekrani telefona, kompjutera ili tableta mogu biti zanimljiva igračka, ali deca nekada preteruju u vremenu koje provode gledajući u njih. Roditelji često ne isprate koliko vremena deca troše konzumirajući digitalni sadržaj, a dešava se i da nisu dovoljno upućeni u komplikacije koje se mogu javiti. Istraživanja su pokazala da deca nemaju pojam o vremenu koje provode ispred ekrana, niti su svesna posledica koje iz toga mogu proisteći. Rezultati istraživanja Univerziteta u Čikagu ukazuju da deca u proseku četiri sata provode ispred telefona ili tableta. Da li tehnologija može uticati na razvoj i telesne tegobe? Može! Pogledajte koje su to štetne posledice koje digitalna tehnologija ima po decu.
1. Nesanica
"Melatonin je hormon koji u našem telu ima veoma važnu ulogu, pogotovo na kvalitet sna. Proizvodnja i oslobađanje melatonina u mozgu povezana je sa dobom dana, odnosno povećava se kad je mrak i smanjuje kad je dan", ističu istraživači iz Čikaga.
Konstatna izloženost LED svetlima, kompjuteskim i televizijskim ekranima može izazvati poremećaj sna. Posebno je važno da deca imaju uspostavljen ritam spavanja i da imaju kvalitetan san. Zapravo, najbolje bi bilo da pravilno dozirate vreme koje mališani provode ispred svetlećih monitora i time sprečite neželjene posledice.
2. Slabljenje vida
Deca često gledaju u telefone ili tablete i toliko se zadube da zaborave da trepnu. Po pravilu čovek bi trebalo da trepne 15 puta u minutu, što nije slučaj kod mališana koji znatiželjno gledaju emisije ili crtaće. Ovakav slučaj može dovesti do naprezanja očiju, zamagljenosti vida i u često rezultira nošenjem naočara.
3. Bol u vratu
Deca često i ne biraju poziciju kada gledaju crtaće, pa ukoliko je u pitanju telefon, mogu dosta vremena provesti sa povijenom glavom napred i položajem u kojem je vrat savijen. Vremenom, kod dece se mogu konstatovati brojne nepravilnosti u razvoju, grčenje mišića, kao i bol u vratu. Pored konstantno savijenog vrata, deca koja sede ispred ekrana su često "pogrbljena", a posledica toga je loše držanje, skolioza i brojne druge posledice.
4. Anksioznost
Preveliko konzumiranje sadržaja sa društvenih mreža i televizijskih ekrana mogu dovesti do raznih devijacija u ponašanju, raznih psiholoških stanja i nepravilnosti vezanih mentalno zdravlje dece. Nije samo zračenje štetna strana tehnologije, već i sadržaj koji se tamo plasira. Stoga, veoma je važno da roditelji uvedu zanimljive aktivnosti kod dece, koja nisu vezana za telefone, tablete i računare i time podstiču njihovu kreativnost. Neretko deca zanemaruju fizičku aktivnost jer provode mnogo vremena igrajući igrice ili gledajući crtane filmove, a to dovodi do smanjene pokretljivosti, povećanja telesne težine, a dešava se da deca počnu da zanemaruju školske zadatke i obaveze koje imaju.
5. Zavisnost
"Zavisnost od mobilnog telefona i neprestano gledanje internet sadržaja povećava bes, napetost, depresiju, uznemirenost, koji mogu da promene dečije ponašanje i da utiču na podsticanje agresije", navodi studija američkih psihologa. Zavisnost dece od malih ekrana je sve veća, a posledice su brojne. Roditelji bi trebalo da budu na oprezu i da vode više računa o vremenu koje deca provode gledajući sadržaje sa monitora.
Pokušajte da deci uvedete dodatna zaduženja kojima ćete ih animirati, podstaći na aktivnost i razmišljanje, a uz to ćete izbeći ove neželjene posledice.
Pročitajte i:
Zapratite nas i na Instagramu!
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna