Veliki je broj benefita koje i mami i bebi pruža dojenje. Međutim, prilikom dojenja mogu se pojaviti i određeni problemi poput ragada kod majke ili soora kod beba, koji mogu otežati taj čin. Na sreću, ti problemi se lako mogu izlečiti, a dojenje nastaviti sa uživanjem.
Soor ili mlečac je gljivična infekcija usne duplje, koja se često javlja kod beba i odojčadi, na sluzokoži usta i jezika. Pojavljuje se u vidu okruglih, beličastih naslaga, koje imaju izgled zgrušanog mleka (otuda i ime mlečac).
A kako biste mogli da ga prevenirate, potrebno je znati i zbog čega se on javlja:
Ako majka ima vaginalnu infekciju na porođaju
"Dete se može zaraziti i tokom samog porođaja, prolaskom kroz porođajni kanal majke koja ima ovu infekciju”, kaže dr Preti Puranik za roditeljski portal Roomper.
Dakle ako vam se bliži termin porođaja potrebno je da dodatno vodite računa o higijeni, i ukoliko je potrebno da obavite dodatne testove i otkrijete da li imate neku vaginalnu infekciju.
Prema podacima sa čuvene Mejo klinike, na vaginalnu infekciju možete posumnjati ukoliko imate neke od sledećih simptoma: svrab, peckanje prilikom mokrenja, neprijatan miris vagine.
Ako majka ima ragade na bradavicama
"Ranice na bradavicama idealno su mesto za bakterije i gljivice da se u njima razviju. Pojava ragada prilikom uspostavljanja dojenja je uobičajeno, ali ukoliko one ne prolaze nekoliko nedelja i sve vreme su bolne, potrebno je da zakažete pregled kod lekara, a oni će vam pružiti potrebnu pomoć i podršku", kaže Liza Malc savetnica za dojenje i osnivač jedne privatne klinike.
Ako je beba pila antibiotike
"Kod beba koje su bile na terapiji antibioticima povećan je rizik od pojave soora", kaže dr Eboni Holier sa pedijatrijske klinike u Hjustonu.
Antibiotici utiču na smanjenje dobrih bakterija u ustima, što povećava šanse drugim, lošim bakterijama (poput kandide) da se pojave i razvijaju", dodaje ova doktorka.
Ako je mama bila na terapiji antibioticima
Majke koje doje stavraju izuzetnu vezu sa svojom bebom, ali u toj vezi one sa svojim novorođenčetom dele i neprijatne stvari, kao što su bakterije i infekcije.
"Ako mama doji, a nedavno je uzimala antibiotike, to može da smanjit nivo zdravih bakterija u njenom telu i zbog toga može dobiti gljivičnu infekciju", kaže dr Holier.
"Ako dobije takvu infekciju, ona onda može da je prenese i na svoju bebu tokom dojenja."
Ako pribor za dojenje i predmeti koje beba stavlja u usta nisu dobro sterilisani
"Redovno pranje rukuje obavezno. Takođe i sterilisanje svih predmeta koji često dolaze u kontakt sa bebinim ustima, a to su cucle varalice, silikonske bradavice za dojenje, flašice, igračke i glodalice", kaže Holier.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna