Čak sedamnaestoro dece umrlo je od boginja u Rumuniji od septembra prošle godine, dok je više hiljada obolelo od te zarazne bolesti u zemlji koja je od 2016. pogođena ozbiljnom epidemijom zbog niskog nivoa vakcinisanja.
Domaći stručnjaci upozoravaju da se ova opaka bolest vraća i u našu zemlju jer je sve više onih koji odbijaju da vakcinišu decu, te nam je procenat vakcinisanosti manji nego ratnih devedesetih.
Naime, nijedno od preminule dece u Rumuniji nije bilo vakcinisano, saopštio je ministar zdravlja te zemlje.
Kako je naveo, od februara 2016. tom se bolešću zarazilo čak 3.400 osoba. Godinu dana ranije pak bilo je sedam slučajeva zaraze, bez ijednog smrtnog slučaja.
"Apelujemo na građane da se vakcinišu. To je jedini efikasan način sprečavanja bolesti", napomenuo je Bodog i pojasnio da je procenat vakcinisanosti stanovništva od ospica 80 odsto za prvu dozu i 50 za drugu, dok je Svetska zdravstvena organizacija preporučila vakcinisanje od 95 odsto.
Da se ova zarazna bolest polako, ali sigurno vraća u Srbiju, upozorava prof. dr Zoran Radovanović, epidemiolog.
"Od boginja se umire čak i u razvijenim zemljama, pa se u Evropi očekuje da je smrtnost manja od jednog u hiljadu. No krenula je ta kampanja da je ta vakcina navodno opasna, iako je potpuno bezbedna, pa je sada problem što danas u Beogradu ima manje vakcinisanih od tih 80 odsto u Rumuniji. U pojedinim delovima prestonice vakcinisanost je tek oko 65 odsto, iako mora biti preko 90 odsto vakcinisanih da ne bi bilo epidemije. Dok smo pre deset godina imali pokrivenost od oko 90 odsto, danas je to znatno manje. Mi smo bolest malih boginja eliminisali, a poslednjih godina nam se vraća i, po svemu sudeći, tek nas očekuju epidemije ako se nešto ne promeni", napominje Radovanović za „Alo!”.
On podseća da je prethodnih godina u Srbiji bilo nekoliko stotina slučajeva zaraze, dok početkom devedesetih godina uopšte nismo imali obolele.
"Zato je ovo što se dešava u Rumuniji upozorenje za nas, jer je sve veći procenat onih koji se ne vakcinišu, kao i pedijatara koji ne insistiraju kod roditelja da vakcinišu decu. Nama će se to osvetiti i to je poruka za roditelje i pedijatre koji nesavesno obavljaju svoj posao", ističe Radovanović.
Prema izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, u šest evropskih zemalja boginje su endemske, a radi se o Belgiji, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Poljskoj i Rumuniji.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna