Razvoj govora kod beba počinje odmah nakon njihovog rođenja. Pod govorom se podrazumeva ne samo vebalna komunikacija nego i razumevanje govora. Pre verbalne produkcije razvija se razumevanje. Beba na početku reaguje na zvuke radovanjem i prepoznavanjem majčinog glasa. Pojavi govora prethodi ne samo razumevanje govora nego i razvoj psihomotorike, kao što su prohodavanje i razvoj drugih motornih spretnosti deteta.
Da bi se komunikacija i jezik razvili neophodna je želja za interakcijom. Podstičite dete da vas imitira i traži vaš pogled. Izaberite sadržaje gde dete uspeva da zadrži pažnju, preusmeravajte pažnju sa jednog sadžaja na drugi tako da detetu bude zanimljivo. Pokazujete detetu prstom na neki predmet i tražite od njega da i on to radi. Radnje i gestove uvek propratite govorom. Sve dok deca ne progovore neophodno je da se koriste gestovima. Primena gestova treba da bude što raznovrsnija jer predstavlja podsticaj za razvoj govora. I upravo ta upotreba gestova uz govor dodatno obogaćuje komunikaciju deteta i roditelja.
Sposobnost deteta da komunicira gestom u ovom ranom periodu povezana je s ranim razvojem govora, jer ranije počinju da komuniciraju sa okolinom (pre pojave govora) pa će i kasnije imati širi vokabular. Upotreba gestova omogućava bebi da bude aktivni učesnik u komunikaciji, da s vama deli svoje interese, potrebe.
Početak u razvoju govora se oslikava pojavom vokalne igre iako komunikacija počinje mnogo ranije. Pod vokalnom igrom se podrazumevaju faze gukanja, brbljanja i vokalizacije. Imitacijom deca uspevaju da ponove veliki broj glasova, a kasnije to spajanjem suglasnika i vokala (slogovi) postaju reči sa značenjem. Neka vaše dete što više osluškuje vaš glas i sluša intonaciju. Na početku su to obično upitne rečenice jer izgleda kao da od deteta želimo da dobijemo neki odgovor. Postepeno produžavamo detetu usmernu pažnju na jednom sadržaju kroz raznovrsne materijale i različite vrste iskustva. Igrajte se sa detetom tako što ćete izgovarati vokale (vidljivi i zvučni glasovi koje možemo da pevamo). Kada izgovaramo vokal A široko otvorimo usta i menjamo tempo govora. Kod vokala I i E, razvucite usne u osmeh. Kod vokala U i O skupite usne kao da želite da pošaljete poljubac. Na početku povežite pokret i pevanje vokala, tako će dete brže da usvoji vokal zbog toga što neće biti skoncentrisano samo na izgovor već će to shvatiti kao igru. Evo primera: možete da raširite detetove ruke i da imitirate let aviona uz pevanje vokala A. Da skupite usne kao da želite da pošaljete poljubac, a prst da stavite ispred usana uz pevanje vokala U. Šaljite poljupce, pućite usne, pravite grimase, proizvodite različite melodije... Važno je da dete na ovo reaguje osmehom, glasanjem i vremenom će uspeti i da ponovi.
Korisne igre za mališane: Vežbe za auditivnu percepciju
Oponašajte različite životinje i predmete kako pokretom tako i glasom (slogovima). Mnogi roditelji ne shvataju zašto je bitno da dete zna da oponaša glasove životinja i zvukove različitih predmeta. Zapravo je to jedna od osnova za pravilno razvijanje govora. Koristite sličice, plastične igračke životinja ili drvene umetaljke. Imitirajte kako se glasa neka životinja, npr. pas laje "av-av". Mačka mjauče "mau-mau". Zeka skače "opa-opa".
Pored navedenog menjajte tempo i melodiju govora. Kroz upotrebu rečenica sa različitom intonacijom dete polako stiče svest da postoje upitne, uzvične i obaveštajne rečenice. Pravite kombinaciju kratkih reči prilikom konstukcije rečenice, podstičite dete na razumevanje zahteva i naloga.
Ne dozvolite da vaše dete provodi dosta vremena ispred TV-a jer tako ostvaruje jednosmernu komunikaciju. Uključujte dete u vaše dnevne aktivnosti, što više pričajte sa njima, koristite pravilne rečenice, budite aktivni učesnik u njegovoj igri. Dok razgovarate sa detetom gledajte ga pravo u oči i imajte stpljenja da ga saslušate. Budite pravilan govorni model vašem detetu i motivišite ga. Ukoliko i pored vaše stimulacije dete ipak ne progovara obratite se stručnjacima (logopedu i reedukatoru psihomotorike) koji će vam pružiti adekvatnu pomoć.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna