Beba u stomaku svoje mame vodi zanimljiv život. Mnoge promene u njenom telu propraćene su različitim okretima, udarcima i štucanjem. Svaki bebin pokret buduće mame dočekuju s radošću i oduševljenjem, to je znak da je sve u redu. Kako je svaka beba jedinstvena, tako se i učestalost i vrsta njenih pokreta u maminom stomaku mogu prilično razlikovati. Ipak, dobro je znati šta je sve u granicama uobičajenog, a kada se treba zabrinuti.
Šta su pokreti fetusa?
Obično se misli na blage udarce koje majka oseća u stomaku. Bebe počnu da se pomeraju vrlo rano u trudnoći, ali su tada toliko male da majke to i ne osete. Osam nedelja nakon poslednje menstruacije, kada je beba stara šest nedelja, formiraju se bebine ruke i noge, iako je njeno telo dugo samo dva centimetra. Do 12. nedelje telo je potpuno oblikovano, premda dugačko svega pet centimetara. Zato majka još ne oseća pokrete svog nerođenog deteta. U periodu između 12. i 20. nedelje trudnoće fetus ubrzano raste i do 20. nedelje postiže dužinu od oko 18 santimetara.
Zašto se beba pomera u stomaku?
Kako se njeno telo unutar materice razvija, beba ima potrebu za protezanjem i istezanjem ručica i nožica. Ponekad su njeni pokreti reakcije na spoljašnje zvukove ili majčine osećaje.
Ako zauzmete položaj koji joj ne odgovara, vrlo je izvesno da će početi da se meškolji. Određena vrsta hrane takođe može da podstakne vašu bebu na veću aktivnost.
Kada trudnica može da oseti prve pokrete?
Koliko je normalno?
Najmanje desetak menjanja položaja fetusa dnevno smatra se normalnim. Da biste razumeli te pokrete, zamislite dete od dve godine koje trči okolo i povremeno se odmara. To je normalno ponašanje za dete u tom uzrastu. Kada bi dugo ležalo mirno na kauču, sigurno biste se zabrinuli misleći da je bolesno.
Isto tako, ako je beba u stomaku mirna u vreme kada se inače kreće, to može biti razlog za brigu. Na kraju trudnoće broj pokreta se smanjuje zbog nedostatka prostora. Iako neki ljudi misle da će bebe koje su vrlo živahne u maminu stomaku jednog dana postati sportisti, to ne mora ništa da znači. Učestalost i vrsta pokreta pre rođenja nisu povezane s detetovim ponašanjem nakon rođenja.
Šta ako ne osećate bebine pokrete?
Mnoge buduće mame se zabrinu ako celog dana ne osete nijedan pokret svoje bebe u stomaku. Međutim, najčešće nema razloga za strah. Možda ste bili usredsređeni na nešto drugo pa zato niste osetili bebine pokrete. Ako ipak želite da budete sigurni da je sve u redu, evo nekoliko načina da podstaknete bebu da se pomeri.
– Lezite na leđa ili na levu stranu, podignite stopala i opustite se. Dišite duboko i pokušajte da zamislite bebu, stavite ruku iznad pubične kosti i obratite pažnju na to što se dešava unutra.
– Puštajte muziku svojoj bebi, naročito ako ste primetili da reaguje na određenu vrstu muzike ili pesmu, pričajte joj nežno i mazite stomak.
–Ako ništa drugo ne bude delovalo, pojedite nešto slatko,
Tekst: Suzana Obradović
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna