Prva stvar koju treba da uradite je da zakažete pregled kod ginekologa, i razgovarate sa njim o vašem planu da zatrudnite. Važno je da bude upućen u stanje vašeg organizma, i eventualnu istoriju nekih zdravstvenih problema. Ako želite da budete sigurni da ste potpuno spremni pre nego što vaša beba krene na put prema vama, predlažemo još nekoliko stvari koje možete da učinite.
Stanite na vagu
Ako ste suviše mršavi, to može da utiče na ovulaciju, pa vam nekoliko dodatnih kilograma može pomoći da zatrudnite. Međutim, ako se borite sa suvišnim kilogramima, pokušajte da regulišete telesnu težinu pre nego što ostanete u drugom stanju.
Bolje ćete se osećati tokom trudnoće, smanjićete rizik od visokog pritiska i dijabetesa, i bićete u boljoj formi za porođaj. Zato počnite da jedete zdraviju hranu, pre svega dosta povrća i voća, žitarice celog zrna... Budite aktivniji - umerena gimnastika, šetnje i joga mogu čak da olakšaju začeće. Opasno je da pokušavate da gubite težinu tokom trudnoće. Ali, ne uzrujavajte se ako izgubite koji kilogram tokom prvog tromesečja zbog jutarnjih mučnina ili povraćanja. To je u redu.
Povećajte unos folne kiseline
Vitamin B je važan jer smanjuje rizik od oštećenja fetusa, koja nastaju u vrlo ranoj fazi bebinog razvoja, pre nego što većina žena uopšte shvati da je trudna. Zato lekari savetuju povećanje unosa folne kiseline pre samog začeća.
Taj vitamin se nalazi u lisnatom zelenom povrću kao što je spanać, u žitaricama, mahunarkama... Verovatno nećete moći da ga dobijete dovoljno iz hrane, pa će vam lekar preporučiti neki od dodataka ishrani koji ga sadrži, ili određen preparat.
Cigarete i alkohol stavite "pod ključ"
Nije potrebno isticati da su pušenje i konzumiranje alkohola tokom trudnoće štetni, jer mogu da prouzrokuju ozbiljne štete kod vaše bebe - od srčanih problema, do mentalnih oštećenja. Bilo bi dobro da se odreknete „čašice“ i „dima“ dok pokušavate da zatrudnite - za slučaj da ostanete u drugom stanju, a to ne znate. Sigurno želite da vaša beba ima najbolji mogući početak. Podstaknite i vašeg partnera da bar smanji upotrebu alkohola i cigareta, jer štetne supstance u njima mogu da utiču na smanjenje broja spermatozoida.
Istraživanja su pokazala da pušenje samo 10 cigareta dnevno smanjuje šanse žene za začeće za 50 odsto! Takođe je utvrđeno da se jedno od najkritičnijih razdoblja u embrionalnom razvoju događa pre nego što žena čak i zna da je trudna.
Smanjite unos kofeina
Ako svako jutro pijete veliku šolju kafe, a tokom dana neki napitak na bazi kole, razmislite o unosu kofeina u vaš organizam. Nema tačnih podataka o tome koliko je „stimulansa“ u redu uzimati tokom trudnoće, ali se stručnjaci slažu u jednom: što manje - to bolje, ili uopšte ne.
Smatra se da kofein ograničava razvoj bebe tako što sužava krvne sudove i smanjuje dotok krvi u matericu, pa je to motiv više za vas. Ako odmah počnete da manje konzumirate kafu, neće vam toliko nedostajati kada zatrudnite. Velika količina kofeina uzrokuje neplodnost, tako da će vam smanjenje unosa takvih napitaka povećati izglede za trudnoću.
Proverite lekove koje uzimate
Neki lekovi mogu da se uzimaju tokom trudnoće, mnogi ne mogu, a za pojedine efekti delovanja na plod nisu poznati. Možda ćete morati da promenite određene lekove pre nego što zatrudnite, ili da prestanete da ih uzimate sve dok se beba ne rodi. U izvesnim slučajevima, opasnije je ne uzimati lek. Zato je najbolje da o tome porazgovarate sa vašim lekarom još dok planirate trudnoću.
Takođe se ne preporučuje da uzimate bilo koje vitamine u neograničenim količinama, jer velike doze pojedinih vrsta vitamina mogu da budu štetne za vašu bebu u razvoju. Zato se „prebacite“ na prenatalne vitamine i minerale pre nego što zatrudnite.
Više se družite sa zubarom
Evo važnog razloga da redovno odlazite na kontrolu kod zubara. Loša higijena zuba povećava rizik od bakterijske infekcije, koja može da bude uzrok eklampsije i prevremenog porođaja. Zato se pobrinite da vaša usta budu u dobrom stanju pre nego što zatrudnite. S obzirom da je izlaganje rendgenskim zracima ograničeno tokom trudnoće, najbolje je da postojeće probleme sa zubima odmah rešite, kada možete i da ih snimite.
Nastavak možete pročitati na sledećoj strani...
Genetsko testiranje
Raspitajte se da li u vašoj porodici ima genetskih bolesti (kao što su, na primer, cistična fibroza, mišićna distrofija, hemofilija), jer to može da ugrozi vašu bebu. Bez obzira da li postoji realna opasnost, ili samo želite da budete mirni u vezi toga, vaš lekar će vas uputiti u savetovalište za genetiku.
Izaberite svog ginekologa
Ako ste zadovoljni svojim ginekologom, i želite da vas on/ona vodi kroz trudnoću, odlično! Ali, ako niste, potražite drugog. Raspitajte se kakvi su lekari u porodilištu u kojem biste želeli da se porodite. Dogovorite se za konsultacije ili pregled sa onim koji vam se čini najboljim.
Upitajte ga da li može da vas baš on/ona porodi, ako je to uopšte praksa u tom porodilištu. Često je takav izbor nemoguć, već vas porađa ona ekipa koja je trenutno dežurna.
Saznajte što više o porođaju
Istraživanja su pokazala da popriličan deo porođajnih bolova zapravo potiče iz straha. Čak se neke žene toliko boje samog čina porođaja da fizički ne mogu da zatrudne!? Bol obično dolazi kao zaštita tela, znak da prestanemo sa onim što nam nanosi bol. Tačnije, da pronađemo položaj tela koji smanjuje bol i olakšava bebin prolazak kroz porođajni kanal. Najbolji način da se prevladaju strah i bol jeste vera da će sve proći bez problema, i bolja upućenost u sve što se zbiva.
Putujte i budite aktivni
Želite da posetite neku dalju destinaciju? Ako ste u prilici, učinite to sada, pre nego što sa vama na put, zajedno sa vašim mališom, krenu i: auto sedište, kolica, i hrpa važnih i „usputnih“ stvarčica za bebu. Putovanje, takođe, postaje komplikovanije kada ste trudni - pa je moguće da će vam lekar savetovati da ga odložite. Što se vežbanja i uopšte fizičke aktivnosti tiče imate zeleno svetlo, jer trudnoća i porođaj "zahtevaju" izvesnu fizičku spremnost.
Sredite enterijer
Tokom trudnoće treba izbegavati dodir sa pesticidima, ali i korišćenje "jakih" sredstava za čišćenje (na primer, za čišćenje rerne) i boja, posebno sredstava za skidanje boje. Oni sadrže opasne hemikalije, koje mogu da uzrokuju oštećenja kod fetusa. Ako treba da okrečite sobu ili "doterate" staru drvenu fotelju za ljuljanje - učinite to sada. Odnosno, prepustite to vašem partneru. A za krečenje dečje sobe koristite ekološke boje.
"Saberite se"
Podizanje deteta će se neizbežno odraziti i na vaš kućni budžet. Biće vam potrebne pelene, odeća, oprema za bebu, krevetić, kolica, igračke... Razgovarajte sa prijateljicama koje imaju decu - možda one mogu da vam nešto daju od stvari. Zajedno sa partnerom, stavite na papir koliki će vam biti mesečni troškovi kada beba stigne, tako da ne bude iznenađenja koja niste očekivali. Uz malo planiranja i organizacije, sve će teći mnogo lakše, i više ćete vremena imati za uživanje sa vašom bebom.
Tekst priredila Snježana Krčmar
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna