Ako matericu posmatramo kao prvi detetov svet, prirodno je da će sve što u njoj doživi da oblikuje njegov odnos prema životu nakon rođenja. Stručnjaci smatraju da je razdoblje između začeća i porođaja veoma važno za razvijanje osnovne strukture bebinog mozga.
Takođe, istraživanja na području prenatalne stimulacije pokazuju da su maženje bebe preko maminog stomaka, sviranje nežne, melodične muzike, kao i blaga svetla i vibracije - prijatni nadražaji za nerođenu bebu. To verovatno znači da bi - ako buduća mama voli da skakuće uz hevi metal i rok bendove, pod "nervoznim"
Ako se pitate kako da komunicirate sa bebom dajemo vam nekoliko predloga. Verujemo da će vam bar jedan biti zanimljiv i da će biti deo vaše svakodnevice.
Razgovarajte sa bebom
Jedan od najjednostavnijih načina za komunikaciju sa nerođenom bebom je razgovor.Studije su potvrdile da se otkucaji bebinog srca ubrzaju kada čuje zvuk maminog glasa. Zato joj se obratite kao da je već sa vama: govorite joj lepe reči, pevajte ili pevušite.
Osluškivanje bebinih potreba
Da biste "čuli" kako se vaša beba oseća, potrebno je unutrašnje poverenje i tišina. Možete svakog dana, nekoliko minuta u tišini, da vizuelizujete kako masirate bebu. Tada je pitajte, u mislima ili glasno, šta joj treba i kako možete najbolje da zadovoljite njene potrebe.
Oslušnite zatim u tišini, možda će vas iznenaditi ono što čujete. Možda to neće biti "bebin glas", ali vremenom ćete da osetite njenu poruku koja prolazi kroz vas. Pojedine žene tokom trudnoće osećaju snažnu potrebu da budu u blizini svojih partnera, druge imaju neobične prohteve što se tiče hrane, a neke imaju snažnu želju da budu na određenom mestu - na primer, uz more, jezero, reku, na planini ili u šumi. Naravno, nije moguće utvrditi da li sve takve emocije i želje potiču od bebe, ali je sigurno da beba izražava svoje želje i potrebe kroz majku. Zato, ako vas obuzmu određena osećanja, misli ili želje, razmotrite mogućnost da beba kroz potrebe vašeg tela pokušava da vam nešto poruči.
Snaga misli
Iako vaša beba trenutno nije fizički prisutna pored vas, možete da razmišljate o njoj i trenutku kada ćete da je upoznate.
Nije moguće biti srećan u svakom trenutku, svakog dana, ali možete da budete pozitivni u porukama koje šaljete bebi. Postoji verovanje da način na koji se odnosite prema detetu pre rođenja može donekle da odredi kako će ono da se kasnije odnosi prema samom sebi, kao i kakva će biti njegova očekivanja od drugih ljudi.
Prepričavanje dnevnih događaja
Prenatalna iskustva pripremaju vašu bebu za život nakon rođenja. Zato podelite svoje svakodnevne događaje sa njom. Pričajte joj o tome šta vidite i čujete oko sebe, šta radite, šta se događa, čak i ako se osećate malo čudno dok razgovarate sa vlastitim stomakom. Ne brinite ako vam se neke stvari čine previše običnim da biste bebi pričali o njima. Jer, ono što je vama obično, njoj sigurno nije.
Dodir ljubavi
Jeste li primetili da tokom dana često potapšete ili milujete svoj stomak? To je zato što intuitivno znate da tako možete fizički da dodirnete svoju nerođenu bebu i komunicirate sa njom. Možete da dodirujete svoj stomak na razne načine i bebi objašnjavate razliku, na primer: dodirivanje,
Možete svakog dana i da nekoliko minuta nežno masirate bebu preko stomaka - nanesite malo ulja na dlanove i masirajte bebine delove tela koje možete da napipate. To neće da joj škodi, a ona će pozitivno da reaguje - boljim razvojem i rastom. Pokazalo se da bebe koje su masirane pre rođenja, jako vole masažu tokom celog detinjstva. To je izvrsna tehnika za prevenciju bolesti.
Držanje stresa pod kontrolom
Stres koji buduća majka doživi, direktno negativno utiče na formiranje bebine ličnosti, već u vrlo ranoj fazi razvoja u materici. Vi i vaša beba ste povezani, jer delite istu krv i protok hranljivih materija i hormona kroz posteljicu. Kada se vaša osećanja promene, menja se hemijski sastav vašeg krvotoka, a to znači da sve što vi osećate - oseća i beba. Ona potpuno zavisi od vas kada su u pitanju njene potrebe: telesne, psihološke i emocionalne. Pošto je beba još uvek u veoma osetljivom položaju, važno je da pažljivo birate okolinu i spoljašnje uticaje kojima izlažete i sebe i nju. Obratite pažnju na svoje snove i intuiciju.
Zapišite šta osećate da beba želi da vam poruči. Pokušajte da otkrijete šta voli, a šta ne. Kada beba obrati pažnju na nešto - obično se gotovo potpuno smiri i utiša, a kada joj nešto smeta - uglavnom postane vrlo aktivna. Kada pojedete neku hranu, pokušajte da osetite kako ona utiče na bebu. Veoma je važno da vaši pokušaji komuniciranja sa bebom budu redovni, i da verujete da ćete u tome uspeti. Mnoge trudnice kažu da veruju kako je moguće komunicirati sa bebom u stomaku, ali nisu dosledne u tome. Pokušajte da vizuelizujete kako izgleda vaša beba i kako reaguje na vaše reči. Vi ste joj najbliža osoba, vaše misli i osećanja se prenose na nju. Kroz redovan razgovor, meditaciju, muziku, vizuelizacije, dodire i pozitivne misli - vi i vaša beba ćete još pre njenog rođenja da ostvarite vrlo posebnu i lepu povezanost.
Tekst priredilaSnježana Krčmar
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna