Jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka našeg podneblja je nana ili menta (Mentha piperita). Mada raste samoniklo, kao korov, potpuno je sigurna za upotrebu i veoma dobro sredstvo za ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba. Uz sve to, prijatnog je ukusa, i deca je mnogo vole!

Leči grčeve, želudačnu nervozu, osip... Danas se čaj od listova nane upotrebljava kao pomoćno sredstvo u ublažavanju simptoma lošeg varenja - grčeva, nadutosti, želudačne nervoze, gorušice, nadraženosti creva, povraćanja i zatvora. Može da pomogne kod upale sluzokože usta i nakupljanja sluzi u gornjem delu disajnih puteva, a često se preporučuje i kao sredstvo protiv nesanice. Obloge od nane se koriste kod osipa i kada su oči crvene.  Nana može da se koristi i za poboljšanje apetita.

Evo naših predloga kako da iskoristite ovu biljku na najbolji način...

● Čajna mešavina za miran san

Deca su veoma razdražljiva i uznemirena kada su prehlađena, pa im i san često bude isprekidan i nemiran.

Oprez! ● Ulje nane ne treba koristiti ako dete uzima homeopatsku terapiju, a treba ga izbegavati i za vreme trudnoće. Takođe ne bi trebalo da se nanosi na nozdrve ili grudi dece mlađe od pet godina, jer može da izazove osećaj gušenja.● Uvek je potrebno naglasiti da je svaka biljka, pa i nana, pomoćno lekovito sredstvo. Kod bilo kog ozbiljnijeg stanja, obavezno potražiti savet lekara.

Ova čajna mešavina će pomoći da se umire i utonu u zdrav san.

Priprema:
Dobro izmešati po jednu kašiku sušene nane, ruzmarina i matičnjaka. Kašičicu mešavine preliti sa 200 mililitara vrele vode i ostaviti da stoji poklopljeno 10 minuta. Zasladiti kašičicom meda i dati detu da popije pre spavanja.

● Čaj protiv proliva

Priprema: Napraviti mešavinu od nane i kamilice, u jednakom odnosu. Tri velike kašike ove mešavine preliti sa pola litra kipuće vode i ostavi da stoji dva sata, pa procediti. Piti u toku dana.

● Sirup od nane i koprive sa dodatkom limuna

Ovaj sirup se preporučuje svima, a posebno deci za osveženje, ali i za prolećno čišćenje organizma i podizanje imuniteta.

Priprema: Uzeti po 30-ak komada listova pitome nane i vrhova i listova koprive, pa zajedno sa oljuštenim i isečenim limunom preliti sa dva litra vode i ostaviti 24 sata da odstoji. Zatim masu procediti i staviti u posudu za kuvanje.

Vodite računa o sledećem kada pripremate čaj za odojčad i manju decu:* uvek se priprema sa prokuvanom vodom* vreme stajanja čaja u vodi treba prepoloviti (skratiti na pola od preporučenog vremena pripreme)* temperatura čaja ne sme da prelazi uobičajenu temperaturu dečjeg obroka (26 do 36 stepeni)* zaslađivanje čaja se u načelu ne preporučuje, posebno ne do navršene prve godine života, ali za decu stariju od godinu dana može da se u šolju čaja doda pola kašičice meda ili šećera

Lagano zagrevati i dodati oko dva kilograma šećera (u zavisnosti od toga koliko gust i sladak sirup želite). Malo prokuvati dok se šećer ne otopi - ne do ključanja, da se ne bi izgubile lekovite materije!

Na kraju dodati mali struk majčine dušice ili timijana (odnosno jedan prstohvat ako su biljke suve), kako bi se napitak začinio, ali i zbog toga jer deluju kao prirodni konzervans. Sipati sirup u flaše, ohladiti i staviti u frižider ili zamrzivač (u njemu sirup može duže da stoji).

Pomešati ga sa vodom da se napravi sok i dati deci do dve čaše u toku dana.

● Čaj za poboljšanje apetita

Posle šolje čaja, osećaj gladi je kratko vreme zaustavljen, ali je posle toga veoma pojačan. Zato se preporučuje da deca koja imaju slab apetit popiju šolju čaja od mente pola sata pre jela.

Priprema:
Kašičicu sušenih listova nane preliti sa 250 mililitara vrele vode. Ostaviti da odstoji deset minuta i dati detetu da popije. PageBreak

● Nana za inhalaciju

Priprema: Tri kašičice sušene nane (ili dve-tri kapi ulja od mente) staviti u duboku činiju, pa preliti vrelom vodom. Dati detetu da udiše desetak minuta, ali mu ne pokrivati glavu peškirom.

● Obloge protiv otečenih kapaka

Ako su kapci otečeni, a oči upaljene od nespavanja ili prehlade, treba koristiti obloge ili tampone od čaja nane.

Priprema: Uzeti jednu kašičicu nane na čašu vrele vode. Kuvati na slaboj vatri pet do deset minuta, ohladiti i procediti kroz gazu. Kada se temperatura spusti do sobne, natopiti tampon od vate i staviti detetu na oči da stoji 10 minuta. Kod otoka ponoviti ovaj proces tri-četiri puta zaredom.

● Čajna mešavina protiv mučnine i povraćanja

Može da se koristi i protiv mučnine u toku putovanja.

Još malo o nani...- Ova biljka se bere dok je mlada, a suši se na toplom i tamnom mestu. - Osušena nana treba da se izmrvi i čuva u kesicama od jute (vrsta grublje tkanine). - Za lekovitost nane su najodgovorniji aktivni sastojci mentol, flavonoidi, pelini i tanini - koji podstiču produkciju žuči, ubrzavaju varenje i pojačavaju apetit.


Potrebno je:

* đumbir - kašičica suvog đumbira ili centimetar svežeg korena
* cimet - pola kašičice
* nana - dve kašičice
* matičnjak - dve kašičice

Priprema:
Đumbir preliti sa 1,5 litar hladne vode, zagrejati do ključanja i kuvati dva-tri minuta. Skinuti sa šporeta, pa dodati cimet, nanu i matičnjak. Promešati, poklopiti i ostaviti da stoji pola sata. Procediti i dati detetu da pije u gutljajima.

Pozitivne strane čajeva su dobro poznate. Između ostalog, oni sadrže visok procenat različitih antioksidanasa, a mnogi imaju i antimikrobno dejstvo. Ipak, sa druge strane, čajevi mogu da imaju i neželjena dejstva, na primer - ometanje apsorpcije gvožđa, alergijske reakcije...

Tekst priredila Vesna Stanimirović