Gorušica je osećaj pečenja iza grudne kosti, koji se širi ka vratu, često propraćen kiselim ili gorkim ukusom u ustima. Nastaje kada je oslabljen prstenasti mišić koji se nalazi između jednjaka i želuca (donji ezofagealni sfinkter). U trudnoći, za to je odgovoran hormon progesteron. Pročitajte šta su naučnici utvrdili posle brojnih istraživanja ove pojave - šta je mit, a šta istina.
Gorušica ili žgaravica je najčešći simptom gastroezofagealnog refluksa (GERB), koji predstavlja vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak ili usta.
Mit 1: Ja sâma izazivam gorušicu
Postoje mnoge životne navike, kao i određene namirnice i napici koji mogu da pogoršaju simptome i povećaju broj epizoda gorušice.
Mit 2: Gorušica može da se izleči blagom dijetom
Blaga dijeta je dobra za osobe koje pate od gorušice, jer može da učini da se osećaju bolje. Ali, ona sama neće moći da izleči gorušicu uzrokovanu gastroezofagealnim refluksom. Sada kada ste trudni svakako ćete voditi više računa o ishrani, a samim tim i o namirnicama koje vam izazivaju gorušicu.
Mit 3: Gorušica se javlja samo zbog viška kiseline
Zanimljivo je da je količina kiseline u želucu osobe koja pati od GERB-a obično normalna!
Problem proizilazi iz činjenice da je kiselina na pogrešnom mestu. Umesto da ostane u želucu, ona odlazi u jednjak (ezofagus).
Mit 4: Gorušica je uzrokovana stresom
Stres može da pogorša gorušicu, ali se veoma retko dešava da bude njen uzrok. Trudnicama se inače savetuje da izbegavaju stresne situacije, pa ako vas muči gorušica, razmislite da li ste i koliko redukovali stres.
Mit 5: Ništa ne može da pomogne u slučaju moje gorušice
Pogrešno! Promena načina života i ishrane - vođenje računa o "sigurnim" i "rizičnim" namirnicama može mnogo da vam pomogne. Podrazumeva se da ste sa saznanjem da ćete postati mama prestali da pušite i konzumirate alkohol. Ali, u svakom slučaju, moraćete da posetite lekara.
Mit 6: Simptomi su gori kada konzumiram kisele namirnice
Neke vrste kisele hrane i pića, kao što je sok od narandže,
Mit 7: Ako me gorušica muči noću moram da spavam sedeći
Mnoge studije su ustanovile da je spavanje na levoj strani najbolji način da se izbegne noćna gorušica. Spavanje na desnoj strani može da pogorša simptome, jer je u tom položaju kiselini potrebno više vremena da se iščisti iz jednjaka. Ni spavanje na leđima nije sigurno, jer se često dešava da kiselina sklizne natrag u jednjak. Međutim, spavanje sa blago podignutom glavom, odnosno sa malo višim uzglavljem će omogućiti gravitaciji da (za)drži kiselinu u vašem želucu.
Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna