Uzburkana hormonska aktivnost, ostavljaju trag na kožu i kosu trudnice, što može da uzrokuje opadanje i proređivanje kose, kao i osetljivu i suvu kožu tela, ali i masnu kožu i akne na licu, naročito ako ste tome i ranije bili skloni.

Na najčešća pitanja budućih mama odgovaraju dr Zvezdana Kangrga, specijalista ginekolog i dr Slađana Ilić.

Zbog čega se koža više isušuje tokom trudnoće?

- Zbog hormonskih promena i nedovoljne hidratacije, suva koža je česta pojava u trudnoći. Trudnicama se ne preporučuje dugo kupanje i tuširanje toplom vodom. Pritom treba izbegavati sapune i šampone koji dodatno isušuju kožu. Koristite blaga sredstva za tuširanje, kao i uljane kupke na bazi nezasićenih masnih kiselina - poput linolne kiseline. Nakon tuširanja nanesite hidrantnu kremu za telo, ili losion sa čičkovim uljem.

Postoji li preventiva za strije? Kako ih tretirati ako se ipak pojave?

- Pošto je razlog za nastanak strija unutrašnje prirode, prioritet u borbi protiv njih treba da bude zdrava i raznovrsna ishrana. Savetuje se uzimanje namirnica bogatih vitaminom C i E, kao i unos dovoljne količine proteina. Obim trbuha se u trudnoći proširi za oko 50-60 centimetara, što je izuzetno opterećenje za kožu, pa slabi vezivno tkivo, a koža biva isušena. Stoga redovno koristite preparate koji pomažu da koža zadrži elastičnost i vlažnost. PageBreak

nega-koze-i-kose-u-trudnoci

Koje su najčešće promene na koži lica budućih mama?

- Ako ste pre trudnoće bili skloni aknama i imali masnu kožu lica, taj problem može da se javi i tokom trudnoće. Za proširene pore i masnu kožu, idealno je koristiti preparate sa alfahidroksi kiselinama (AHA), u koncentraciji do 10 odsto. One dovode do eksfolijacije površinskog sloja kože (koji se ljušti) i ubrzane obnove ćelija epiderma. Takođe pomažu u otpušavanju pora, otvaraju crne i bele komedone (mitesere), i stimulišu obnavljanje kože. Savetuje se i svakodnevno čišćenje lica preparatima koji su u obliku pene.

Tamne fleke (melazma) je vrlo česta pojava u trudnoći, koja nastaje kada estrogen i progesteron proizvode višak melanina (kožnog pigmenta), kao u slučaju kada je koža previše izložena suncu. Takođe, visok nivo hormona u trudnoći često dovodi do oslobađanja deponovanog pigmenta. Zbog toga se javljaju tamne fleke kod trudnica - i to na obrazima, nosu i čelu, kao i na bradavicama dojki. Ove promene na koži može da izazove i nedovoljan unos folne kiseline. Kako biste prevenirali pojavu tamnih fleka, zaštitite kožu kremom za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom, bez obzira koje je godišnje doba u pitanju. Sa rođenjem bebe, najveći broj fleka će nestati sa kože. Ako vam tamne fleke na licu predstavljaju estetski problem i nakon trudnoće, potrebno je da ih tretirate proizvodima za izbeljivanje, koji sadrže kodžik kiselinu i arbutin. Tokom trudnoće, cirkulacija krvi je pojačana, pa pri većem pritisku može da dođe do blagog pucanja kapilara, što se najčešće javlja u predelu lica i vrata - u vidu paukove mreže. Povećajte unos vitamina C i izbegavajte nagle temperaturne promene. Koristite kremu za negu lica koja sadrži vitamine C i E.PageBreak

nega-koze-i-kose-u-trudnoci
Koji se najčešći problemi sa kosom javljaju kod trudnica? Na koj način (osim upotrebom preparata) može da se spreči opadanje kose?

- Tokom trudnoće, u organizmu se zbog visokog nivoa hormona događaju velike promene, što se odražava i na kosi. To posebno utiče na ciklus rasta kose, kao i na vek trajanja vlasi - koji se produžava. Zato najveći broj trudnica primećuje da im kosa nikada nije bila lepša i bujnija. Međutim, kod nekih trudnica se kosa više masti, a kod drugih će biti više isušena. Adekvatno tome, treba negovati kosu specijalnim šamponima.    

U toku trudnoće izbegavajte farbanje (eventualno koristite boje na biljnoj bazi) i šatiranje - zbog jakih hemikalija sa kojima se tretman radi. Sve hemikalije: farbe, hidrogeni, blanš... jaka su i agresivna sredstva, koja mogu da smetaju trudnici, a pre svega bebi. Redovno skraćujte vašu kosu, jer ćete na taj način stalno imati lepu i negovanu kosu. Koristite blage šampone, sa fitokofeinskim kompleksom. Ukoliko dođe do opadanja kose, potrebno je da dopunite ishranu namirnicama koje su bogate cinkom i vitaminima B grupe, posebno folnom kiselinom. PageBreak

Koliko dugo nakon porođaja je potrebno tretirati ranu od carskog reza?

- Carski rez je prilično čest način porođaja. Najbolje je da se ožiljak tretira od samog početka, i to preparatima na bazi silikona - u vidu gela ili spreja. Dokazana je klinička efikasnost samosušećih providnih silikonskih gelova - koji omekšavaju i izravnavaju ožiljke, smanjuju crvenilo i ujednačavaju boju kože, otklanjaju svrab i osećaj zatezanja. Veoma je važno da vam ožiljak 24 sata dnevno bude prekriven samosušećim silikonskim gelom.  Minimalno vreme lečenja ožiljka je 60 do 90 dana.

Koje vaginalne promene najčešće pogađaju trudnice, i šta je uzrok tome?

- Najčešće vaginalne infekcije koje se javljaju tokom trudnoće su infekcije gljivicama (kandidijaza) - kao posledica poremećene vaginalne flore i izmenjenog imunog odgovora u trudnoći. Javlja se pojačan sekret beličastog izgleda, peckanje i svrab. 

Koja je optimalna pH vrednost sluzokože vagine? 

- Optimalna pH vrednost sluzokože vagine je od 3,8 do 4,4. To je kisela sredina, koja štiti od patogenih bakterija i infekcija. Sluzokoža spoljašnjih intimnih regija takođe ima kiselu sredinu, i to od 5,0. Uz svoj zaštitni hidrolipidni film,  predstavlja spoljnu odbranu od bakterija koje mogu da prodru u vaginu. Mnogi uticaji mogu da poremete prirodnu ravnotežu u vagini. Ukoliko su previše jaki, vaginalna flora neće biti u stanju da savlada smetnju, pa je moguće da nastane vaginalna infekcija. Tada je, najčešće, broj bakterija mlečne kiseline u vagini smanjen, a pH vrednost je "pomerena" (više od 4,4).

Dr Zvezdana Kangrga, specijalista ginekolog, ističe da je neophodno koristiti adekvatne losione za pranje intimnih delova tela - sa mlečnom kiselinom iz pirodne surutke, uz dodatak ekstrakta kamilice, koji smiruje. Savetuje se upotreba vaginalnih tableta sa mlečnom kiselinom - za održavanje normalne bakterijske flore u trudnoći, i uspostavljanje kiselog vaginalnog sadržaja.