Trudnoća je stanje u kom se dešava najviše promena tokom života jedne žene. Te promene se odnose kako na psihičko, tako i na fizičko stanje, što je u najvećoj meri rezultat hormonalnog disbalansa.

Kada su u pitanju fizičke promene, one se najčešće odnose na kvalitet kože, kose, zuba i noktiju. U većini slučajeva, kosa i nokti pod uticajem hormona dobijaju na kvalitetu, ali nije retkost ni da njihov kvalitet opadne.

Koža i zubi najviše "trpe"

Koža je najpodložnija promenama u trudnoći, pa zahteva i najviše pažnje. Ona se rasteže usled neminovnog rasta stomaka i grudi, ali i zbog prekomernog povećanja telesne težine, što može da dovede do pojave strija - problema koji najviše muči trudnice. Na pojavu strija ne može mnogo da se utiče, ali su optimalno povećanje težine i redovna hidratacija kože dobri vidovi prevencije.

Kada sa osmehom, i punog srca saznamo da smo u blagoslovenom stanju, ne postoji ništa što taj osmeh i vedrinu može da skine sa naših lica

Zubi najviše trpe ukoliko u ishrani nisu dovoljno zastupljene namirnice bogate kalcijumom, ali i ako je ishrana u velikoj meri svedena na konzumiranje slatkiša i proizvoda na bazi šećera i drugih veštačkih zaslađivača.

Lepota dolazi iznutra

Jedan od načina da blistate u trudnoći, jeste da u nju uđete spremno. Kada sa osmehom, i punog srca saznamo da smo u blagoslovenom stanju, ne postoji ništa što taj osmeh i vedrinu može da skine sa naših lica. U tom slučaju i hormoni gube moć.

Osim toga, naučnici su dokazali da psihičko stanje u velikoj meri utiče na kvalitet kože. Stres, depresija, opsesivno-kompulzivni poremećaji... mogu da budu okidač za pojavu lakših i težih kožnih oboljenja. Zato je rad na unutrašnjoj lepoti i ravnoteži od ogromnog značaja i za fizički izgled.

Moć hrane

Hrana koja je najmoćnija u prevenciji trudničkih tegoba - koje i te kako umeju da ostave "mrlju" na celom periodu trudnoće, jeste hrana koja obiluje vlaknima, kvalitetnim belančevinama, omega-3 masnim kiselinama, vitaminima i mineralima. To znači da na svakodnevnom meniju trudnice treba da budu zastupljene integralne žitarice i proizvodi od njih, mahunarke, sirove semenke lana, susama, bundeve i suncokreta, sveže voće i povrće, koštunjavi plodovi, hladno ceđena ulja, riba (ne u konzervi), probiotski jogurt, jaja.

Sa druge strane, treba izbegavati sve industrijske namirnice, slatkiše, veštačke negazirane i gazirane sokove, mesne prerađevine, proizvode od belog brašna, masnu i prženu hranu, obroke u

Na svakodnevnom meniju trudnice treba da budu zastupljene integralne žitarice i proizvodi od njih, mahunarke, sirove semenke lana, susama, bundeve i suncokreta, sveže voće i povrće, koštunjavi plodovi...

kasnim satima, često i halapljivo jedenje... 

Izbegavajte "hemiju"

Neracionalna upotreba industrijskih preparata kao što su sapuni, šamponi, gelovi za tuširanje, kreme, mleka za telo, dezodoransi... može da ima kontraproduktivan efekat.

Poznato je da na našoj koži i sluzokoži žive velike količine mikroorganizama, koji imaju ogroman značaj za naš organizam. Stalnim pranjem kože jakim i nadražujućim sapunima i drugim preparatima za "negu", spiraju se i ti mikroorganizmi, koža se isušuje, menja joj se pH vrednost. Sa druge strane, stvaraju se pogodni uslovi za razvoj štetnih mikroba i gljivica. Osim toga, takva koža postaje podložna nastanku strija.

Ne smemo zaboraviti da se kroz kožu apsorbuje sva ta "hemija", koja ne pogoduje ni našem zdravlju, a kamoli bebi, koja se tek formira u našem stomaku.


Negovana trudnica Foto: Shutterstock

Dajte prednost prirodnim sredstvima!

Kao što smo već pomenuli, različita nadražujuća industrijska sredstva za negu kože i kose narušavaju njihov kvalitet, iako to u početku nije primetno. Koža i kosa postaju

Štetnost hlora Preterana upotreba vode, koja u današnje vreme obiluje hlorom, takođe nije preporučljiva. Naučna istraživanja kažu da se za samo deset minuta tuširanja unese isto toliko hlora kao da smo ga popili kroz dvanaest čaša hlorisane vode. U poslednje vreme, sve je više naučnih istraživanja koja proširuju dokaze o štetnosti hlora na ljudsko zdravlje, a naročito tokom trudnoće. Dakle, tuširanje treba da traje što kraće, a za negu je poželjno koristiti prirodne sapune. Preporučuje se i da se povremeno zaobiđe njihova upotreba.

suve, beživotne, gube prirodnu masnoću i vlažnost, a mi onda istim tim sredstvima pokušavamo da joj povratimo izgubljene karakteristike.

Jedan od načina da rešimo ovaj problem jeste upotreba prirodnih sredstava za negu, naročito tokom graviditeta. Danas je na našem tržištu,  u apotekama i prodavnicama zdrave hrane, moguće pronaći solidan izbor sredstava bez hemijskih dodataka, ali isto tako postoji i čitav niz saveta kako da sami, u kućnim uslovima, negujemo svoje telo.

Kada saznate da ste u drugom stanju (a poželjno je i pre toga), pobacajte sva hemijska sredstva koja ste do tada koristili.

U frižideru je poželjno imati jogurt, sveža jaja i povrće. Primena ovih sredstava za negu kože, kose i noktiju, zajedno u kombinaciji sa kvalitetnom ishranom, daje izvanredne rezultate.

Vitamini u službi lepote trudnica

Iako je spoljna nega kože, kose i noktiju važna i poželjna, pravi rezultati su nemogući ili, pak, kratkoročni ukoliko se organizam ne snabde nutrijentima koji pomenutim ženskim adutima daju život. Saznajte koji vitamini imaju najznačajniju ulogu u očuvanju lepote, ali i zdravlja trudnice i bebe.

Vitamin E
Usporava starenje i popravlja perifernu cirkulaciju. Sprečava pucanje i isušivanje kože, hidrira je i prevenira pucanje kapilara. Jača kosu i obnavlja strukturu dlake, poboljšava kvalitet noktiju. Deficit vitamina E može da izazove sterilitet kod muškaraca i žena, anemiju, otoke (edeme). Dobri izvori vitamina E su kikiriki, badem, pšenične klice, hladno ceđena ulja (suncokretovo, maslinovo...), zeleno lisnato povrće, jaja.

Vitamin A
Iako u trudnoći ne treba preterivati sa upotrebom ovog vitamina, određene količine - koje se unose kroz prirodne izvore, poželjne su za zdravlje i lepotu trudnica. Vitamin A je čuvar epitela kože i sluznice, podstiče stvaranje novih ćelija kože, sprečava njeno isušivanje i povećava elastičnost, smiruje kožu podložnu upalama...

Odlični izvori ovog vitamina su jaja, narandžasto povrće, zeleno lisnato povrće, maslac...

Vitamin C
Štiti kožu od slobodnih radikala, tako da usporava proces starenja. Učestvuje u sintezi kolagena, reguliše pH vrednost kože, vraća koži vlažnost i sposobnost regeneracije. Smanjuje iritacije, ublažava oštećenja od UVA i UVB zračenja...
U većim količinama, sadrži ga: citrusno voće, kivi, kupus, čaj od šipka i hibiskusa, paprika, i mnoge druge vrste voća i povrća.

Vitamini B grupe

Štite kožu od isušivanja, pucanja, iritacija i alergija, podstiču rast kose, jačaju nokte. Najviše ih sadrže: integralne žitarice i proizvodi od njih, pivski kvasac, mahunarke, banane i neke vrste povrća i voća.

Tekst: Sandra Živanović