Pre nego što izložite svoje prelepo trudno telo suncu pročitajte šta se (ne) preporučuje budućim mamama kada je sunčanje u pitanju. Vrućina i izlaganje suncu može da škodi trudnicama, isto kao i svim drugim ljudima. A, složićete se da ovo baš i nije najbolji period za bilo kakve rizike. Kako, dakle, treba da se ponašaju buduće mame, kada je ova tema u pitanju?
Da li trudnice smeju da se sunčaju?
Drugo stanje zapravo znači drugačije ponašanje organizma u različitim uslovima,
Kako se zaštititi od štetnog efekta zračenja?
Trudnice koje dosta borave na otvorenom, ili su prinuđene da se izlažu suncu i oko podneva, treba da se zaštite od štetnih efekata zračenja. Preparati za zaštitu od sunca sprečavaju, tačnije odlažu pojavu opekotina, kao i sve druge neželjene efekte koji se ne vide i ne osećaju, ali se ipak dešavaju unutar kože. Poslednjih desetak godina, ovi preparati se uglavnom prave sa supstancama koje imaju velike molekule, jer oni ne mogu da prođu prirodnu barijeru kože. Razlog ovakvog izbora zaštitnih supstanci-filtera je potreba da se spreči svaki kontakt zračenja, ali i zaštitnih supstanci sa molekulima kože, jer to na njoj može da izazove neželjene promene. Zaustavljanje štetnog sunčevog zračenja na površini, a ne unutar kože se smatra najbezbednijim načinom zaštite.
Čuvajte se sunčanice!
Sunčanica može da dovede i do dehidracije organizma, koja će prouzrokovati prevremeni porođaj. Takođe je potvrđeno da povišena telesna temperatura (38,5 stepeni) koja traje duži period, u najranijem periodu trudnoće može da dovede do oštećenja ploda. Kako biste se zaštitili od sunčanice pijte što više vode i pokušajte da se pridržavate još nekih pravila: često se tuširajte, jedite laku hladnu hranu, ukoliko imate dugu kosu, vežite je, rashlađujte stopala u vodi, zaboravite na dugo stajanje pored toplog šporeta, ne izlazite na sunce između 11 i 17 časova, koristite kremu sa zaštitnim faktorom ne manjim od 15, i ne zaboravite da na glavu obavezno stavite šešir. Kremu namažite 30 minuta pre izlaska na sunce i nanosite je na telo svaka dva sata, bez obzira da li na deklaraciji piše da je vodootpona ili ne.
Suncobran nije dovoljan
Hlad koji pruža suncobran nije dovoljna zaštita, jer štetni sunčevi zraci prolaze kroz njega i oštećuju vašu kožu. Sigurno vam se desilo da ste dan proveli pod suncobranom, a koža vam je ipak pocrvenela. Debela hladovina ispod drveća je bolja varijanta zaštite, ali je krema za sunčanje u svakom slučaju obavezna!
Koji preparati mogu da se koriste?
Za zaštitu lica izloženog suncu prilikom uobičajenih dnevnih aktivnosti, najbolje je koristiti preparate za svakodnevnu negu, koji sadrže UV filtere. Za boravak u prirodi tokom čitavog dana, sa dužim intervalima izlaganja suncu (što iz mnogo razloga nije preporučljivo!), koristi se drugi tip preparata. On treba da ima visoku vrednost zaštitnog faktora, naročito ako koža nije pripremljena, ako je sklona pojavi opekotina i brzo reaguje na delovanje sunčevih zraka.
Kako odabrati sredstvo za sunčanje?
Sredstvo za sunčanje treba pažljivo da se bira. Prema individualnoj reakciji na sunčeve zrake postoji šest tipova kože, od neosetljive do one sa patološkim reakcijama. Svrha preparata za sunčanje je da spreči ili umanji pun uticaj sunčevih zraka, ili da potpomogne teniranje kože bez ikakvog bolnog efekta. Dobra zaštitna krema treba da bude prijatna, da ima zaštitni kapacitet nekoliko časova i da se ne spira lako vodom ili znojem.
Deca i ljudi svetle puti treba da izaberu zaštitnu kremu sa visokim faktorom (SPF 20-50), kako bi se bezbedno sunčali i sprečili da koža zadobije prolazna i trajna oštećenja.
Zašto je vitamin E važan u sredstvima za zaštitu od sunca?
U toku metaboličkih procesa u našem organizmu, pa i u koži, stvaraju se slobodni radikali koji svojom velikom reaktivnošću dovode do oštećenja ćelijskih membrana i smrti ćelije. UV zračenje dovodi do njihovog povećanog stvaranja u koži, što utiče na tzv. oksidativni stres i preveremeno starenje kože. Vitamin E vezuje »slobodne radikale«, sprečava oštećenje ćelijske membrane, a samim tim usporava njeno starenje.
Šta koristiti za smirivanje crvenila i bola koji su posledica pregorevanja?
Velika je zabluda da na opečena mesta treba stavljati masne kremove ili ulja. Oni će samo sprečiti odavanje toplote sa pregorele kože. Preparati koji sadrže ekstrakt Aloe barbadensis (gelovi, mleka za telo) su jako dobri i deluju umirujuće i osvežavajuće na kožu koju ste neoprezno izložili suncu.
Čime negovati kožu posle sunčanja?
Preparate za negu kože posle sunčanja treba koristiti
Uporednom primenom preparata za zaštitu od sunca i za negu kože posle sunčanja, u najvećoj meri se eliminišu nepoželjni efekti zračenja i sprečava ubrzano starenje kože.
Pošto ste u drugom stanju, poželjno je da što manje vremena provodite na suncu. Ipak, vašoj koži je (pored odgovarajuće zaštite od štetnog sunčevog zračenja) neophodna i nega posle boravka na otvorenom. Ono što najviše ugrožava lepotu i zdravlje kože (osim sunčevog zračenja) je gubitak vlage, odnosno isušivanje. Preparati za negu kože posle sunčanja imaju za cilj da nadoknade vlažnost. Ukoliko je koža suva, utoliko će proces perutanja ili, čak, ljuštenja kože da bude intenzivniji, a samim tim i gubitak pigmentacije. Ali, ako obezbedite adekvatnu vlagu koži, produžava se trajanje preplanulog tena. Na taj način se sprečava i stvaranje finih bora na koži i pomaže očuvanje njene elastičnosti.
Dragana Aleksić, u saradnji sa stručnim timom
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna