Nema jedinstvenog recepta koliko bebe treba da se nose. One su jako različite, pa samim tim i njihove potrebe ne mogu da se zadovolje na isti način.
Sling marama
Prevremeno rođenim bebama treba stvoriti uslove kao da su još uvek u stomaku, najbolje direktnim kontaktom koža na kožu, uz osluškivanje otkucaja srca majke. Za to su veoma pogodne Sling marame za bebe.
Prilagodljivost i podešavanje: Pored nekoliko načina na koje dete može da se nosi, postoji mogućnost podešavanja i u toku samog nošenja (ako, na primer, mama želi da doji bebu, a potom da je vrati u položaj za nošenje). Prilagodljivost je velika - kako za onog ko nosi bebu, tako i za samo dete, u zavisnosti od željene aktivnosti.
Obratite pažnju: Izuzetno je važno da tkanina bude čvrsta, posebno ojačana tamo gde su bebina leđa, kako bi njen kičmeni stub bio prav, kao i da su prstenovi marame testirani na opterećenje, da ne bi došlo do pucanja. Obratite pažnju na deo koji ide preko vašeg ramena - on ne sme da vas sputava pri pokretima ruke. Takođe, treba da prati oblik ramena, kako vas ne bi bolela leđa prilikom nošenja bebe.
Kengur nosiljka
Kengur nosiljka je praktična za sve izlaske iz kuće sa bebom, kada je važno da su vam ruke slobodne za nošenje stvari, otvaranje vrata, ulazak u gradski prevoz... a nemate ničiju pomoć.
Ovakva nosiljka može da se nađe u više različitih modela, i u veličinama koje su prilagođene različitim uzrastima. Većina je za bebe starije od tri meseca, ili za one koje već sede, što znači posle osmog meseca.
Držanje glave: Ima i modela koji su namenjeni novorođenim bebama. Međutim, pošto se kontrola glave uspostavlja tek sa tri meseca, a neke bebe ni tada ne drže glavu dovoljno čvrsto, u tom periodu ne treba koristiti standardnu kengur nosiljku, bez obzira što ima oslonac za glavu. Postoje modeli koji imaju oblik Sling marame - predviđeni za najraniji uzrast.
Okrenuta licem ka mami: Sve dok dete ne počne samostalno da stoji, noge su savijene u kukovima, pa ih nikako ne treba pasivno ispravljati. Zato se u prvim mesecima primenjuje široko povijanje. Odnosno, bebe se više ne povijaju sa opruženim nogama, kao što se to nekada radilo. Iz tog razloga, bebu do godinu dana ne treba nositi u kenguru okrenutu ka spolja. U tom položaju su noge opružene, što loše utiče na pravilan razvoj kukova. Zato beba treba da bude okrenuta licem ka vama.
Međutim, postoje situacije kada taj položaj nije dobar iz drugih razloga. Ako vaša beba ima poteškoća da dovede ruke do središnje linije, još više biste joj otežali taj pokret ako biste je nosili u kenguru tako da je okrenuta prema vama.
Za nešto stariju decu, koja već sede ili hodaju, možete da koristite model koji se nosi na boku ili na leđima.
Bez preterivanja
Dok će neki roditelji prednost dati marami, drugi će se odlučiti za kengur nosiljku. Međutim, važno je da znaju da preterano nošenje u njima nije dobro za bebu, jer su njoj potrebni i drugi položaji, koji joj omogućavaju raznovrsna iskustva.
- U prva tri meseca, bebu ne treba da podižete pasivno, već iz odgovarajućeg položaja - na način koji i nju angažuje, i to obazrivo, dok ne uspostavi kontrolu glave. Nošenje treba da bude aktivno za bebu, da i ona učestvuje u njemu.
- Do šestog meseca, beba se okreće prema izvoru zvuka i reaguje na lica osmehom. Ruke dovodi do središnje linije i delimično je odvojena od tela majke pri nošenju. U tom periodu se razvija vizuelna i prostorna percepcija, kao i socijalni kontakti, pa je bebi potrebna stimulacija za te aktivnosti.
- U periodu od šestog do devetog meseca, beba dobro održava uspravan položaj u naručju, tako da majka može da je nosi i na boku. Iako je trup dosta stabilan, beba se još uvek pridržava za majku.
- Od devetog do dvanaestog meseca, beba je izuzetno aktivna u naručju, menja položaje, ne oseća strah već se oseća sigurno. Zauzima sedeći položaj i priprema se za stajanje. Korišćenje nosiljki treba da bude dozirano, taman koliko je potrebno da se beba negde «transportuje». Ostalo vreme treba da bude u položajima koji stimulišu njen motorni razvoj i omogućavaju maksimalnu aktivnost.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna