O tome smo razgovarali sa dr sci med. Ivanom Baljoševićem, ORL specijalistom sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" na Novom Beogradu.
Zašto se uvo zapuši kada dete duže vreme ostane u vodi?
- Postoje dva razloga. Najčešće se dešava kada ušna mast ili cerumen, koji se nalazi u ušnom kanalu - nabubri pod uticajem vode. To može da stvara neprijatan osećaj zapušenosti uva i delimično oslabljenog sluha. Tada je dovoljno ukapati troprocentni rastvor hidrogena nekoliko puta u uvo. Ukoliko nema poboljšanja, treba izvršiti ispiranje uva vodom u najbližoj ambulanti. Drugi, ređi razlog može da bude početna upala srednjeg uva. Obično je praćena i zapušenim nosem, osećajem nelagodnosti i bolovima u srednjem uvu. U tom slučaju, neophodno je konsultovati lekara radi daljeg lečenja.
Šta raditi kada dete zaboli uvo na moru?
- Bolovi u uvu kod dece su najčešće znak početne infekcije uva i treba ih uvek ozbiljno shvatiti. Najbolje je odmah dati analgetik u obliku sirupa (Brufen, Febricet, Paracet, Eferalgan, itd.), a zatim potražiti pomoć lekara.
Šta obavezno treba poneti od lekova na put?
- Svaka klimatska promena, bez obzira da li se radi o odmoru na moru ili planini, nosi rizik od pojave virusnih infekcija. Zato je poželjno poneti sirup protiv bolova i temperature (Brufen, Febricet, Paracet, Eferalgan, itd.). Ukoliko putujete u inostranstvo, a znate da su vam deca sklona infekcijama nosa, grla ili uva, zgodno je poneti i antibiotski sirup. Naravno, u konsultaciji sa lekarom. To, pre svega, iz praktičnih razloga, jer su kod nas lekovi mnogo jeftiniji i dostupniji nego u drugim zemljama.
Da li dete koje ima ventilacionu cevčicu može slobodno da se kupa?
- Ventilacione cevčice, koje se ugrađuju u bubnu opnu, vrše funkciju ventilacije srednjeg uva (odnosno obezbeđuju ulazak vazduha u srednje uvo). Prečnik cevčice obično iznosi samo 1,1 milimetar, ali je i to dovoljno za ulazak vode u srednje uvo i razvoj infekcije.
Deca sa ventilacionim cevčicama treba da izbegavaju kupanje u rekama i jezerima. Mogu da se kupaju u bazenima sa slatkom vodom, ali je potrebno da imaju zaštitu od vode u vidu gumene kape ili čepića za uši. Prema skorijim istraživanjima, morska voda ne izaziva smetnje kod dece sa cevčicama, pa zaštita nije neophodna. Inače, u svim slučajevima je zabranjeno ronjenje, jer dolazi do promene pritiska u nosu i ušima, a voda sigurno ulazi u srednje uvo.
Zašto deci "procuri" nos posle par dan boravka na moru? Da li treba dati antibiotik?
- Curenje iz nosa bistrog, vodenastog sekreta, može da bude izazvano mnogim faktorima. Pre svega, slana voda u toku plivanja ulazi u nos i sinusne šupljine i vrši dreniranje sekreta. To je najčešći i najbezazleniji razlog. Takođe, mogu da se pojave i alergijske promene, koje su praćene i povremenim kijanjem i svrabom u očima. Alergijske promene se tretiraju antihistaminskim lekovima (Pressing, Loratadin, Claritine, Aerius, itd.). Početna virusna infekcija ili, popularno, kijavica - takođe može da izazove curenje iz nosa. Takva infekcija se ne leči antibioticima, jer prolazi spontano za tri do pet dana.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna