O tome smo razgovarali sa dr sci med. Ivanom Baljoševićem, ORL specijalistom sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" na Novom Beogradu.
Zašto se uvo zapuši kada dete duže vreme ostane u vodi?
- Postoje dva razloga. Najčešće se dešava kada ušna mast ili cerumen, koji se nalazi u ušnom kanalu - nabubri pod uticajem vode. To može da stvara neprijatan osećaj zapušenosti uva i delimično oslabljenog sluha. Tada je dovoljno ukapati troprocentni rastvor hidrogena nekoliko puta u uvo. Ukoliko nema poboljšanja, treba izvršiti ispiranje uva vodom u najbližoj ambulanti. Drugi, ređi razlog može da bude početna upala srednjeg uva. Obično je praćena i zapušenim nosem, osećajem nelagodnosti i bolovima u srednjem uvu. U tom slučaju, neophodno je konsultovati lekara radi daljeg lečenja.
Šta raditi kada dete zaboli uvo na moru?
- Bolovi u uvu kod dece su najčešće znak početne infekcije uva i treba ih uvek ozbiljno shvatiti. Najbolje je odmah dati analgetik u obliku sirupa (Brufen, Febricet, Paracet, Eferalgan, itd.), a zatim potražiti pomoć lekara.
Šta obavezno treba poneti od lekova na put?
- Svaka klimatska promena, bez obzira da li se radi o odmoru na moru ili planini, nosi rizik od pojave virusnih infekcija. Zato je poželjno poneti sirup protiv bolova i temperature (Brufen, Febricet, Paracet, Eferalgan, itd.). Ukoliko putujete u inostranstvo, a znate da su vam deca sklona infekcijama nosa, grla ili uva, zgodno je poneti i antibiotski sirup. Naravno, u konsultaciji sa lekarom. To, pre svega, iz praktičnih razloga, jer su kod nas lekovi mnogo jeftiniji i dostupniji nego u drugim zemljama.
Da li dete koje ima ventilacionu cevčicu može slobodno da se kupa?
- Ventilacione cevčice, koje se ugrađuju u bubnu opnu, vrše funkciju ventilacije srednjeg uva (odnosno obezbeđuju ulazak vazduha u srednje uvo). Prečnik cevčice obično iznosi samo 1,1 milimetar, ali je i to dovoljno za ulazak vode u srednje uvo i razvoj infekcije.
Deca sa ventilacionim cevčicama treba da izbegavaju kupanje u rekama i jezerima. Mogu da se kupaju u bazenima sa slatkom vodom, ali je potrebno da imaju zaštitu od vode u vidu gumene kape ili čepića za uši. Prema skorijim istraživanjima, morska voda ne izaziva smetnje kod dece sa cevčicama, pa zaštita nije neophodna. Inače, u svim slučajevima je zabranjeno ronjenje, jer dolazi do promene pritiska u nosu i ušima, a voda sigurno ulazi u srednje uvo.
Zašto deci "procuri" nos posle par dan boravka na moru? Da li treba dati antibiotik?
- Curenje iz nosa bistrog, vodenastog sekreta, može da bude izazvano mnogim faktorima. Pre svega, slana voda u toku plivanja ulazi u nos i sinusne šupljine i vrši dreniranje sekreta. To je najčešći i najbezazleniji razlog. Takođe, mogu da se pojave i alergijske promene, koje su praćene i povremenim kijanjem i svrabom u očima. Alergijske promene se tretiraju antihistaminskim lekovima (Pressing, Loratadin, Claritine, Aerius, itd.). Početna virusna infekcija ili, popularno, kijavica - takođe može da izazove curenje iz nosa. Takva infekcija se ne leči antibioticima, jer prolazi spontano za tri do pet dana.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu