Odojče u trećem mesecu, u položaju potrbuške - odiže glavu za četrdeset i pet do devedeset stepeni i aktivnije posmatra predmete ispred sebe. U položaju na leđima - prati predmet koji se pomera u srednjoj liniji na oko dvadeset santimetara ispred njegovih očiju. Intenzivno guče i osmehuje se poznatim licima.
Ako čvrsto drži glavu, ne morate više da je pridržavate kada nosite odojče u naručju. Tada možete da ga držite uspravno uz svoje telo, na koje se oslanja prednjom stranom ili leđima. Ovaj poslednji položaj je omiljen, jer dete može bolje da posmatra svet oko sebe. U svakom slučaju, beba postaje neodoljiva! Bar tako izgleda "spoljnim posmatračima".
A vi? Da li ste se konačno naspavali? Sa jedne strane vam je lakše, ali sa druge iskrsavaju novi problemi, koji vas brinu.
Bebina ishrana
Kada je ishrana u pitanju, i dalje se preporučuje isključivo dojenje, uz dodatak vitamina D. Ukoliko je lekar na sistematskom pregledu zadovoljan bebinim napredovanjem, ne treba ništa menjati. A ako beba nedovoljno dobija na težini, preporučiće dohranu adaptiranom mlečnom formulom.
Koliko često beba u trećem mesecu treba da sisa?
Sećate se da je na početku savetovano da beba sisa kad poželi. No, do trećeg meseca bi trebalo da sama uspostavi neki ritam i da postepeno smanjuje broj obroka, pri čemu se količina mleka po obroku povećava. Bebe koje sisaju, obično i dalje imaju jedan noćni podoj, ali više od toga im zaista nije potrebno.
Šta ako se vaša beba i dalje budi u toku noći svaka dva sata i traži dojku?
Iako ste se do sada trudili da joj udovoljite, takav ritam vas potpuno iscrpljuje. Budite sigurni da je vašoj bebi, ukoliko lepo napreduje, sasvim dovoljan samo jedan noćni podoj, a ostale treba izbaciti. To ćete uraditi postepeno - tako što nećete da joj nudite dojku čim se probudi, već da je malo "zabavite"... i ona će, možda, nastaviti da spava.
Najbolje bi bilo da je uopšte ne uzimate iz krevetića, već da joj samo navijete muzičku igračku ili nešto otpevate. Nakon nekoliko dana, beba će se odvići od podoja i prespavati ga.
Šta ako je beba ipak gladna?
Ukoliko je ipak gladna, potrudite se da joj pojačate poslednji podoj pred spavanje, makar je dohranili svojim izmlaženim mlekom ili formulom (koju uvek dajete posle svog mleka). Ponekad beba u toku dana sastavi po šest sati sna, a noću se budi na dva-tri sata.
Gledajte da period dužeg sna podesite tako da pada noću, a ne danju (na primer, kupajte bebu što kasnije uveče i dobro je nahranite posle kupanja). Nemojte da uspavljujete bebu ni dojkom ni flašicom, jer će to da stvori lošu naviku. Ako zaspi u toku hranjenja, probudite je kako bi dovršila obrok i pokušajte da je budnu spustite u krevetić. Ukoliko plače, malo je zabavljajte tihom muzikom ili pričom dok ne zaspi. Ovako će mnogo lakše da se fizički odvaja od vas. U slučaju da dete uporno plače i traži da sisa, posavetujte se sa pedijatrom.
Da li od bebe treba očekivati da spava celu noć?
Nemojte po svaku cenu zahtevati od bebe u trećem mesecu da spava celu noć. Neke bebe to zaista i čine (uglavnom one koje se hrane flašicom), ali većina još uvek ne. Inače, to je jedina, i to samo privremena prednost ishrane pomoću flašice, čak i kada se daje majčino mleko. Nedostaci su brojni, pa flašica ne treba da zameni noćni podoj samo radi ličnog komfora.
Takođe se ne preporučuje da se noćni podoj zameni vodom - jer je on, jednostavno, ili potreban ili nepotreban. A voda se daje bebi samo kada je dehidrirana i ako je na veštačkoj ishrani (dovoljno je u toku dana, noću ne treba).
Rast mlečnih zuba
Ova (neprijatna) faza razvoja obično počinje da "daje" simptome od trećeg meseca života, a traje dok ne izbiju svi mlečni zubi, mada je najizraženija pred izbijanje donjih sekutića. Odojče je često vrlo uznemireno i povremeno vrišti, trpajući ruke u usta i baleći intenzivno. Tegobe mogu da mu se ublaže mazanjem natečenih desni anestetskim rastvorom za tu namenu, mada u tome ne treba preterivati.
Detetu je dobro dati čistu gumenu "glodalicu", dok se cucla varalica ne preporučuje - jer deformiše desni i dovodi do kvarenja mlečnih zuba. Iako balavljenje počinje već u trećem mesecu, prvi zubi retko izbijaju pre šestog meseca života.
Grčevi još traju
Još uvek ne jenjavaju. Beba intenzivno vrišti - obično svakog dana u isto vreme (najčešće predveče), a nakon dva sata prestaje kao da ništa nije bilo. Verovatni uzrok ove pojave je progutan vazduh koji je dospeo u creva, pa se izbacuje vetrovima. Bebi se može pomoći ručnom masažom stomačića oko pupka, u pravcu kazaljke na satu. Prijaće joj i položaj potrbuške, naročito na vašim grudima.
Postoje razni preparati koji pomažu eliminaciju vazduha iz creva - u vidu sirupa i kapi (Simetikon). Nekoj deci koriste a nekoj ne, ali ne mogu da škode. Nekad ne pomaže ništa, a grčevi spontano prolaze nakon trećeg meseca života, bez ikakvih posledica.
Sklonost ka alergijama
Pošto crevna sluznica u prvih šest meseci nije potpuno zrela da primi bilo kakvu hranu osim humanog mleka, ona je i najčešće ulazno mesto alergenima koji mogu da je oštete i izazovu uporne prolive, praćene velikim gubitkom u telesnoj masi. Tada u ishrani, ako nema humanog mleka, moraju da se daju specijalne formule - koje su vrlo skupe i teško se nabavljaju.
Jedna od najčešćih manifestacija alergije na veštačko ili kravlje mleko je dečji ekcem, crvenilo i vlaženje kože - obično na obrazima, mada može da zahvati i veći deo tela. Može da se privremeno povuče posle upotrebe krema na bazi hormona, ali se obavezno vraća, sve dok je dete izloženo alergenima iz hrane, ređe drugim vrstama alergena. Sa druge strane, česta upotreba hormonskih krema oštećuje kožu.
Ekcem može da predstavlja uvod u teže alergijske bolesti, pre svega bronhijalnu astmu. Veliki broj dece koja u odojačkom periodu ima ekcem, i kasnije u životu ispoljava sklonost ka alergijama. Ta sklonost je nasledna, pa se kod odojčadi u čijoj porodici ona postoji - posebno insistira na prirodnoj ishrani do navršenih godinu dana. Pritom bebe u prvih šest meseci treba hraniti isključivo majčinim mlekom. U njegovom nedostatku, daju se specijalne hipoalergijske formule.
Alergije mogu da budu izazvane i raznim sredstvima za kupanje i negu, deterdžentima i omekšivačima za veš, kao i lekovima, ali se spontano povlače čim se ove supstance eliminišu.
Lečenje soora
Bele naslage gljivice kandide na jeziku, nepcu i/ili bočnim stranama usne duplje (soor) su vrlo česte kod beba, pogotovo u toku terapije antibiotskim sirupima.
Za razliku od mleka, ne mogu da se skinu kašičicom. Skidaju se mehanički, gazom koja je natopljena rastvorom sode bikarbone (obavezno pre obroka, kako bi se izbeglo povraćanje). Leče se još nekoliko dana Nistatin kapima, u dozi od 15 kapi - četiri puta dnevno posle jela, ili Daktanol gelom - koji se istisne bebi na jezik, takođe četiri puta dnevno posle jela.
Još neki problemčići
Ako beba do sada nije bila bolesna, verovatno će u narednom periodu da se po prvi put prehladi. Prvi simptom je, najčešće, zapušen nosić - koji remeti san i podoj, pa je dete izuzetno nervozno i kenjkavo. Kako mu pomoći?
Nosić mora da se čisti pre svakog obroka, a i češće, ukoliko je potrebno. To se radi fiziološkim rastvorom, koji se prodaje u apotekama - u plastičnim ampulama, i direktno iz njih uštrcava bebi u nos. Lekovi u vidu kapi za nos se ne daju u ovom uzrastu. Čišćenje nosa štapićima obično nije efikasno, dok je usni aspirator za nos dobar, ako se koristi pravilno - prema priloženom uputstvu. Pumpica za nos se ne preporučuje pre uzrasta od tri meseca.
Beba koja ima sekret u nosu, obično i kašlje, jer se on sliva niz grlo i nadražuje receptore za kašalj. Sve dok je dobrog opšteg stanja (vesela, zainteresovana), ne treba žuriti sa posetom lekaru. Ali pojava gustog, zelenog sekreta u nosu, povišena temperatura, bol u uvu, a naročito otežano disanje, modrilo kože i opšta malaksalost - obavezno nalažu lekarski pregled.
Inače, uobičajeno je da stolica bebe koja ima sekret u nosu sadrži sluz - koju ona guta i izbacuje preko creva. Proliv kod odojčadi zna da prati svaku infekciju, naročito mokraćnu i upalu uva, na šta treba misliti ako infekcija duže potraje.
Beba i temperatura
Nikako nemojte bebi samoinicijativno da dajete lekove, osim Paracetamola, i to ako temperatura pređe 38 stepeni - izmereno pod pazuhom ili na čelu, ili 38,5 stepeni - rektalno.
Bebi sa povišenom temperaturom obavezno treba dati vodu!
Vakcinacija
Sa navršena dva meseca, beba dobija još tri obavezne vakcine: DI TE PER (protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja), POLIO (protiv dečje paralize) i HIB (protiv hemofilusa influence B), koje se daju iz tri dela, u razmaku od najmanje šest nedelja.
Ukoliko vam pedijatar ponudi petovalentnu vakcinu, koja sadrži sve pobrojane vakcine, ali je fakultativna - jer se plaća, prihvatite je ako ste u mogućnosti. Time ćete dete da poštedite jednog uboda, a vakcina je dobra i pouzdana.
Komplikacije vakcinisanja su najčešće bezazlene (lokalno crvenilo i bol na mestu davanja, neraspoloženje deteta, povišena temperatura, proliv). Jedini razlog za prekid dalje vakcinacije određenim vakcinama su teške komplikacije poput konvulzija (grčeva tela, praćenih gubitkom svesti), mada treba biti veoma oprezan i u slučaju pojave dugotrajnog i monotonog plača. Petovalentna vakcina ređe ima neželjene posledice.
Šetnja
Bebu u trećem mesecu treba iznositi napolje kad god uslovi dozvole (može i na temperaturu oko nule, pod uslovom da je adekvatno obučena i da ne duva vetar). Još uvek se preporučuje ležeći položaj u kolicima. Za kengur nosiljku je previše rano!
Da li beba u trećem mesecu sme da putuje?
Pod određenim uslovima. Zimi i leti je rizik veći nego u proleće i jesen, zbog preterano niskih ili visokih temperatura, koje mogu da dovedu do pothlađivanja ili pregrevanja odojčeta. Najmanje problema će biti ako bebu dojite. Vaše mleko je izvor hrane i tečnosti, uvek pri ruci, sterilno i besplatno. Ako dojite, možete gotovo bezbrižno da putujete sa bebom bilo kuda.
Ako ne dojite, treba vam poveća putna torba samo za bebu. Morate je obezbediti hranom i vodom u toku putovanja, kao i sterilnim priborom za hranjenje. Idealno bi bilo da nabavite mlečnu formulu u tečnom stanju, i to u pakovanjima od po 250 mililitara. Na našem tržištu se teško nalazi, ali može da se naruči preko boljih privatnih apoteka. Voda za piće treba da je prokuvana, a najbolja je flaširana, ali samo ona na kojoj piše da sme da se daje odojčadi, ili specijalna voda za pripremu formula.
Za mlađe odojče se ne savetuju duga putovanja, naročito ako ne sisa. Zimi je svaki put duži od 200 kilometara rizičan, bez obzira na vrstu prevoznog sredstva, zbog mogućih vremenskih neprilika. Sigurnije je da ostanete u mestu boravka do proleća i svaki sunčan dan iskoristite za šetnju sa vašom bebom.
Ako hoćete da izađete
Ukoliko ste željni da negde izađete bez bebe, to povremeno i treba da uradite. Nakupite svog mleka u flašicu i ostavite ga u frižideru. Osobi koja će da čuva bebu u vašem odsustvu recite kada da je nahrani - pomoću kašičice ili flašice. Mleko ne treba da prokuvava pre upotrebe, već samo da ga zagreje na temperaturu tela.
Prim. dr Maja Skender, pedijatar
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna