PROŠIRENE VENE I OTICANJE

Sa toplim, sunčanim danima, za trudnice stižu i neke neprijatnosti, a jedna od njih su «teške noge». Kad temperatura pređe 22 stepena - može da dođe do širenja vena, što dovodi do pojave otoka, pre svega na nogama.

Kod oticanja nogu, proširenih vena i ispucalih kapilara (istovremeno su estetski i zdravstveni problem) je u 60-80 odsto slučajeva dominantan nasledni faktor u prvoj i drugoj generaciji. 

Visoke temperature tokom leta pogoršavaju postojeće stanje. Kod trudnica u drugoj polovini trudnoće se problem uvećava sa povećanjem telesne težine i pritiskom materice na vene karlice, kao i zbog uticaja hormona.

Višesatno stajanje

Ukoliko tokom letnjih meseci morate da radite, neophodno je preduzimanje određenih mera koje će da vam umanje tegobe. Ako vaš posao zahteva dugotrajno stajanje, povremeno menjajte položaj i što češće prenosite težinu sa jedne noge na drugu.

Najbolje je da nosite obuću sa potpeticom ne višom od 3-4 centimetra, ali ne potpuno ravnu, jer ona ne omogućava fiziološki položaj stopala. Obuća ne sme da bude tesna, posebno vodite računa da vam kaiševi na papučama i sandalama ne naprave zastoj u cirkulaciji. Nosite obuću od prirodnih materijala, jer veštački ne obezbeđuju protok vazduha, pa dolazi do pojačanog znojenja i pregrevanja stopala.

Vodite računa i o čarapama. Dokolenice i sokne mogu da stežu noge i tako uspore cirkulaciju.

I sedenje je problem

U slučaju da na poslu dugo sedite, na svakih sat vremena ustanite i malo prošetajte. Nikako nemojte da sedite sa prekrštenim nogama, jer pritisak jedne noge na drugu otežava cirkulaciju. Stavite nešto ispod stola na čemu možete da držite malo podignute noge. Ako niste u prilici da ustanete i prošetate, povremeno opružite noge u kolenima, sa prstima zategnutim prema licu.

Hladne obloge

Uveče, pre spavanja, na otečene zglobove možete da stavite hladne obloge, ili da ih istuširate nešto hladnijom vodom - tako što ćete da usmerite mlaz u pravcu srca (od vrhova prstiju na gore, prema kolenima, jer je to put venske krvi).

Dobro je da tokom noći noge budu podignute bar nekoliko centimetara iznad nivoa srca, što će znatno da olakša protok krvi i smanjenje otoka. Možete da stavite noge na jastuk, ili jastuk ispod dušeka.

Kada treba da se obratite lekaru?

Ako ste imali problema sa proširenim venama i pre trudnoće, pa se sada stanje pogoršalo, posavetujte se sa svojim lekarom o nošenju elastičnih čarapa za vene.

Ukoliko su se proširene vene pojavile po prvi put u trudnoći, možda bi trebalo da nosite elastične čarape za trudnice.

U slučaju da nije prisutan nasledni faktor, već je povećana telesna težina uzrok ovih problema - ako pravilno postupate, verovatno će nakon porođaja sve tegobe da nestanu.

O čemu treba da vodite računa tokom leta:

- nemojte da noge izlažete suncu

- izbegavajte tople i vlažne prostorije

- odmarajte noge što češće, u uzdignutom položaju

- krećite se, jer mišići stezanjem masiraju vene i potiskuju krv

- uveče izmasirajte noge ili ih istušitajte hladnom vodom

- nosite elastične čarape ako vam to lekar preporuči

- obavezno se javite lekaru ako je noga neuobičajeno otečena, ili vas jako boli

PageBreak

GRČEVI U NOGAMA

Grčevi su kontrakcije čitavog mišića ili jednog dela mišićnih vlakana. Javljaju se tokom fizičkog napora, ali i pri mirovanju.

Grčevi nastaju zbog biohemijskih promena u mišiću koje su uzrokovane neravnotežom elektrolita, zamorom, i pritiskom uvećane materice na nerve. Razlog njihove pojave može da bude i pojačano znojenje, jer se putem znoja gube minerali koji su neophodni za normalan rad mišića.

Pokreti istezanja

U momentu kada se grč javi (najčešće u listu) i kada se oseti bol, treba uraditi nekoliko pokreta istezanja. Stopalo treba povući prema licu, nikako na dole, jer će u tom slučaju grč da se pojača. Istezanje može da se uradi tako što se stopalo čitavom površinom osloni o pod i prsti povlače na gore, ili se stane na uzvišenje od 25-30 centimetara i savije koleno. Masaža takođe deluje na opuštanje mišića i ublažavanje bola. U nekim situacijama pomaže oslanjanje o hladnu površinu, a u drugim grejanje. Bilo šta da pomogne, to treba i primenjivati.

Vežbe pre spavanja

Ukoliko se grčevi često javljaju noću, dobro je da se pre spavanja preventivno urade vežbe istezanja. One se preporučuju i kao obavezno zagrevanje pred ulazak u vodu, jer nagla promena temperature dovodi do skupljanja krvnih sudova, pa je samim tim moguća pojava grčeva. Lagano istezanje stopala i ruku, kao i čučnjevi koji istovremeno istežu mišiće nogu i zagrevaju ih, dobra su priprema za plivanje.

Šta sve može da izazove grčeve?

* Pri velikim naporima, kao produkt mišićnog rada se javlja mlečna kiselina, koja za razgradnju troši kiseonik, što može da izazove pojavu grčeva.

* Hladnoća kojoj smo izloženi, na primer ulazak u hladnu vodu, takođe može da bude razlog za nastanak grčeva, jer se krvni sudovi skupljaju da bi se sačuvala toplota tela. I u toj situaciji dolazi do nedostatka kiseonika u mišićima.

* Tokom noći, zbog usporene cirkulacije u stanju mirovanja, nedostatak natrijuma može da dovede do grča.

Oprezno u vodi

Jedan od razloga zašto trudnica nikad ne bi trebalo da pliva sama je i česta pojava grčeva. Ako se to dogodi, odmah treba potražiti pomoć najbliže osobe i zajedno sa njom izaći na suvo, sa što manje pokreta nogu u pravcu opružanja.

Svakako ne treba zaboraviti na dovoljan unos tečnosti, posebno vode u letnjim mesecima, kao i svih neophodnih minerala kroz adekvatnu ishranu.

Ukoliko se i nakon svih preduzetih mera bol ne smanjuje i ne prolazi, svakako treba otići kod lekara. Moguće je da je došlo do stvaranja ugruška krvi u krvnom sudu, što zahteva medicinsku intervenciju.

Snežana Milanović, visoki strukovni tarapeut