Na samom kraju trudnoće vaša beba ubrzano raste, a sa njom i vaš stomak. Zbog toga će se mnogo toga promeniti u vašem životu, pa će izvođenje naizgled banalnih radnji uskoro da predstavlja pravi izazov za vas. Nećete moći sami da se obujete, da ustanete iz fotelje, pa čak ni da namestite krevet. Iako zvuči deprimirajuće, ipak je sve to normalno. A uz prave savete ćete uspeti da "izgurate" i taj poslednji mesec, do susreta sa najvažnijim bićem u vašem životu. Zato usporite tempo rada, često pravite pauze, budite što više na svežem vazduhu, i unosite dovoljno tečnosti. I, naravno, poslušajte naše savete.

1. Raspremanje kreveta

Prvi problem koji će se javiti ulaskom u deveti mesec je da ne možete da namestite krevet kao do tada. Ako se nagnete da zategnete čaršav, postoji mogućnost da vas težina stomaka povuče napred i da padnete. Zato je bolje da kleknete pored kreveta i iz tog položaja namestite posteljinu, ako to niko drugi umesto vas ne može da uradi.

2. Spavanje

Ustajanje ujutru sa bolovima u leđima je uglavnom posledica celonoćnog traženja udobnog položaja za spavanje. Beba je sve veća, a prostor u stomaku sve manji, pa se oseća svaki njen pokret. Uz pomoć velikih i malih jastuka, koje ćete postaviti iza leđa, ispod stomaka, i između kolena - rasteretićete mišiće i uspeti da odspavate nekoliko sati, dok vas ne probudi pritisak na bešiku (pretpostavljate da je to problem pod rednim brojem tri).


VIŠE:10 saveta za dobar san u trudnoći

3. Učestalo mokrenje

Sledeći problem koji se javlja u devetom mesecu, kada se beba malo spusti, i vi najzad možete lakše da dišete je češći odlazak u toalet. Beba sada pritiska vašu bešiku i vi imate utisak da vam se stalno piški. Ne treba nikako da smanjujete unos tečnosti, posebno vode, jer to nije zbog količine unete tečnosti, već zbog mehaničkog pritiska na bešiku. Jaki mišići karličnog dna će vam obezbediti mirniji san, pa ako niste radili Kegelove vežbe (vežbe za jačanje mišića koji drže unutrašnje organe karlice) - dobro je da sada počnete.

4. Oticanje       

Spuštanje bebe i njen pritisak na velike krvne sudove ima za posledicu smanjenu cirkulaciju u nogama, pa je pojava otoka u devetom mesecu česta. Kako beba sada ne zauzima središnji položaj, već je uglavnom na jednoj strani, često se dešava da je otok na jednoj nozi veći. To posebno smeta kada treba da obujete cipele - pa je jedna taman, a druga vas steže, ili čak ne možete ni da je obujete. Ovo ne može da se potpuno izbegne, ali što češće podizanje nogu dok se odmarate može da smanji otoke. Vežbe za stopala i prste - savijanje i opružanje u svim pravcima, kruženje stopalima, grčenje i opružanje prstiju - utiču na poboljšanje cirkulacije, pa ih treba redovno raditi.

5. Ustajanje       

Ustajanje iz fotelje ili sa stolice takođe postaje sve teže. To se dešava zato što morate da promenite položaj kičme, da je pomerite u nazad da biste održali ravnotežu, koju narušava veličina stomaka. Izbegavajte niske fotelje iz kojih je teško ustati, sedite radije na stolicama sa ravnim naslonom. Kad god je moguće, pre ustajanja stavite jednu nogu ispod stolice, a drugu ispred, kao da ste napravili korak, i uz oslonac rukama o naslone polako ustanite.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut-fizioterapeut