Porođaj započinje pojavom kontrakcija materice, koje se ponavljaju u pravilnim vremenskim intervalima. Najbolje je krenuti u porodilište kada se kontrakcije javljaju na 15 minuta, i kada se jave u datom intervalu bar tri do četiri zaredom. Kontrakcije se u početku pojavljuju ređe, da bi se interval postepeno skraćivao sa 45 na 30, 20 i 15 minuta.
Kako prepoznati prave kontrakcije?
Kontrakcija započinje bolom u donjem delu leđa trudnice, a zatim se širi bočno i napred, naniže ka stidnoj kosti. Trbuh je tada tvrd, a bol traje oko 10 sekundi.
Kako se kontrakcije ustaljuju, trajanje bola se produžava na 40 do 45 sekundi. Potom dolazi do popuštanja bola, a trbuh ponovo postaje mek. Ne tako retko, bolovi (kontrakcije) se zaustavljaju na intervalu od 30 do 45 minuta i ne pojave se sledećih par dana. Naravno da u takvim situacijama ne treba žuriti u porodilište. Tada materica izvodi «vežbe» za porođaj.
Šta se dešava kad prsne vodenjak?
Jedno od pitanja koje muči mnoge buduće mame koje se prvi put porađaju je kako izgleda kada prsne vodenjak. Vodenjak je deo plodovih membrana, koji se nalazi ispred prednjačećeg dela tela bebe, i dostupan je prilikom akušerskog pregleda.
Inače, membrana može da prsne spontano, ili u toku kontrakcije, ili da je «prekine» akušer u porodilištu.
U prvom slučaju, treba krenuti u porodilište bez preterane žurbe. Trudnica neće tako brzo da dobije kontrakcije koje će započeti porođaj. One će da se pojave u sledećih par sati, a nekad tek u sledećih nekoliko dana. Takve pacijentkinje se zadržavaju u bolnici dok porođaj ne krene spontano, ili se ne indukuje - ukoliko se za to ispune uslovi. I majka i plod su pod nadzorom dok ne otpočne porođaj.
Ako je vodenjak prsnuo u toku kontrakcija, potrebno je požuriti u porodilište. Naročito ako je u pitanju trudnica koja se prethodno porađala, zato što u tom slučaju porođaj posle prskanja vodenjaka mnogo brže napreduje, pa se brzo i završi.
U trećem slučaju se sve odvija pod kontrolom akušera.
Šta ako se pojavi krvarenje?
Treba požuriti u porodilište ukoliko je došlo do pojave vaginalnog krvarenja, sa ili bez kontrakcija. Najčešće su u pitanju bezazlena krvarenja, ali njihov karakter i značaj mogu da se procene samo ukoliko trudnicu pregleda akušer, koji će da odredi dalji tretman.
Šta ako se "pređe" termin?
Od velike je važnosti da se trudnica javi svom ginekologu ukoliko se ne porodi do datuma koji je određen kao termin porođaja, ili ako ne oseća pokrete ploda. Potrebno je odrediti u kakvoj je kondiciji plod, da li se može i dalje čekati da porođaj krene sam (što je i najčešći slučaj), ili treba trudnicu primiti u porodilište i odlučiti sa za indukciju porođaja, a ponekad i za carski rez. Poslednje rešenje je rezervisano za posebne situacije, koje nisu tako česte.
Šta raditi kada pukne vodenjak?
Nikad se unapred ne zna kada će vodenjak da prsne. U svakom slučaju, kada se to desi - odmah se kreće u bolnicu. Ako ste van kuće, stavite uložak i taksijem se uputite u bolnicu. Ukoliko ste kod kuće, pola sata mirujte u ležećem položaju, stavite uložak, pa krenite u bolnicu. Ako ste u terminu za porođaj, to je jedan od tri znaka na koji trudnica kreće u porodilište.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna