Razvoj medicine omogućio je histeroskopiju, kao minimalno invazivnu endoskopsku proceduru kojom se sa velikom uspesnošću može rešiti najveći broj ginekoloških stanja poput abnormalnog krvarenja iz materice, septuma, mioma, priraslica i polipa. Histeroskopija je intervencija u kojoj se koristi histeroskop - uzani teleskop širine 4mm uz pomoć koga lekar sagledava unurašnjost materice. Ova intervencija se radi u dnevnoj bolnici i oporavak je izuzetno brz. Posebnu ulogu, histeroskopija je ostvarila kao dopunska metoda u dijagnostici i lečenju neplodnosti.

Uprkos velikim uspesima i napredovanju postupaka vantelesne oplodnje, istraživanja su pokazala da važnu ulogu u ostvarivanju trudnoće ima upravo građa same materice koja se najbolje može proceniti u toku histeroskopije. 

Histeroskopija i vantelesna oplodnja

Danas histeroskopija koja se radi pre postupka vantelesne oplodnje postaje gotovo nezaobilazna. Zašto? Histeroskopija predstavlja najbolji način kojim se može proveriti da li je vaša materica zdrava i spremna za bebu. Problemi vezani za građu materice mogu biti razlog spontanih pobačaja ili neplodnosti. Čak i uz pomoć najsavremenijih ultrazvučnih aparata ne može se postaviti tako precizna dijagnoza niti dobiti tako celovita slika kao uz pomoć histeroskopije. Rutinska histeroskopija se naziva dijagnostička , u toku koje lekar posmatra izgled same materice i ostije (početka jajovoda), a ukoliko ginekolog u toku procedure otkrije promene poput septuma, polipa, mioma, priraslica, ožiljačnog tkiva oni se mogu odmah i tretirati pa onda histeroskopija iz dijagnotičke prerasta u operativnu. U toku procedure mogu se uzeti i uzorci tkiva koji se šalju na dalje analize poput mikrobioloških, imunoloških ili receptivnosti endometrijuma. Mikrobiološkim analizama koje se mogu uzeti u toku procedure mogu se otkriti “neme infekcije” tj. Infekcije koje su pristune u samoj materici ali ne daju simptome. Osim uzorkom uzetim na ovaj način, drugačije se ne mogu otkriti. Na taj način, zbog svoje sveobuhvatnosti histeroskopija je postala zlatni standard dijagnostike i lečenja promena koje se mogu javiti u materici, a koje mogu ometati začeće

Histeroskopija -bezbolna, bezbedna i uspešna

Nekada su žene često odlagale odlaske na ginekološke intervencije (upravo zbog straha od bolova, dužine oporavka ali i neizvesnosti koje sa sobom nose neke od intervencija). Zbog svoje neinvazivnosti odnosno mogućnosti da se u toku intervencije sačuva u najvećoj mogućoj meri zdravo tkivo, a otklone promene poput mioma kao i bezbednosti same procedure operativna histeroskopija je postala izbor lečenja ne samo mioma, već i polipa, septuma i ablacije endometrijuma. Kod klasičnih ginekoloških operacija oporavak je dug i često posle intervencija ostaje ožiljačno tkivo koje može praviti dalje probleme. Oporavak posle histeroskopije, je izuzetno brz, a nuspojave su veoma retke kod iskusnih operatera. Infekcije kao posledica intervencije se javljaju kod manje od 0.4% pacijentkinja, a krvarenje usled povrede materice kod manje od 1% pacijentkinja. Ove cifre govore o bezbednosti procedure koja mora biti na prvom mestu. 

Dr Zoran Stanković, specijalista ginekologije i akušerstva Specijalna bolnica za ginekologiju "Jevremova" sa porodilištem članica Medigroup