Danas veliki broj parova odlaže trenutak stvaranja porodice. Dok su se u nekada na taj korak odlučivale u ranim dvadesetim godinama, žene sada ostaju u drugom stanju u tridesetim ili četrdesetim godinama.
Žene koje imaju više od 35 godina izložene su većem riziku od komplikacija u trudnoći u odnosu na mlađe žena, ipak većina njih kroz trudnoću prođe bez problema i rodi zdravu bebu. Najčešći problem sa kojim se susreću žene u ovom životnom dobu jeste na prvom mestu kako da zatrudne jer se plodnost smanjuje sa godinama.
Kada su žene najplodnije?
Žene su na vrhuncu svoje plodnosti u periodu od 18-te do 24-te godine. Nakon navršenih 35 godina ženska plodnost počinje ubrzano da opada. Oko 94 odsto žena od 35 godina će uspeti da zatrudni nakon trogodišnjeg pokušavanja, dok će isto uspeti 77 odsto žena od 38 godina.
Koji faktori utiču na plodnost kod starijih žena?
Pitanje kvaliteta i kvantiteta jajnih ćelija su glavne stavke koje utiču na žensku plodnost.
Žene se rađaju sa velikim brojem jajnih ćelija (čak do 2 miliona). U periodu puberteta taj broj opada na 300 do 400 hiljada.
Tokom menstrualnog ciklusa samo jedna ili dve, od dvadesetak jajnih ćelija, spremne su da budu oplođene i da se razviju u zdravu trudnoću. Sa godinama broj ovih "spremnih" jajnih ćelija se smanjuje.
Takođe, kako žene postaju starije ciklus postaje kraći i nepravilniji, što može otežati napore ostajanja u drugom stanju.
Još jedan otežavajući faktor jeste sluzokoža materice koja sa godinama postaje sve tanja što otežava oplođenom jajašcu da se u nju "ugradi" i tu ostane.
Koji su rizici za majku i bebu kada žena ima više od 35 godina?
Dobra vest je da žene koje imaju više od 35 godina ne moraju nužno da imaju više komplikacija u trudnoći od mlađih žena.
Rizik za dobijanje gestacijskog dijabetese raste sa godinama, ali uz pomoć pravovremenih lekarskih saveta i uvođenja određene dijete u ishranu, mogu se sprečiti ozbiljniji problemi.
Kod starijih trudnica postoje veće šanse za pojavu Daunovog sindroma. Te šanse rastu sa godinama, tako da kod dvadesetogodišnje žene iznose 1:2000, a kod četrdesetogodišnjakinje 1:100.
Žene koje imaju više od 35 godina imaju veći rizik od spontanog pobačaja, a u izuzetnim situacijama može doći do rođenja mrtvorđenčadi.
Starije trudnice su izložene većem riziku od dobijanja povišenog krvnog pritiska što može dovesti do preeklampsije, ali lekar koji vodi trudnoću može da, redovnim praćenjem i adekvatnim lečenjem, spreči eventualni dalji rizik.
Bebe starijih mama sklonije su prevremenom rođenju ili niskoj porođajnoj težini.
Potreba za indukcijom, carskim rezom i asistiranim porođajem je takođe povećana kod starijih trudnica.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna